Užsienio naujienos

 

Svarbiausios ir įdomiausios naujienos iš viso pasaulio. Naujausias pasaulines tendencijas ir užsienio naujienas sužinokite pirmieji.

JAV Aukščiausiasis Teismas nagrinės Trumpo ieškinį dėl teisinės neliečiamybės

JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį išklausys argumentus dėl to, ar buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas turėtų būti atleistas nuo baudžiamojo persekiojimo už veiksmus, kuriuos padarė eidamas šias pareigas. Sprendimas gali turėti įtakos JAV vykdomosios valdžios įgaliojimų apimčiai ir daugybei teisinių klausimų, su kuriais susiduria D. Trumpas, siekiantis vėl tapti prezidentu.
JAV Prieš 22 min.

Autobusas nusprendė sutrumpinti maršrutą: neįprastą vaizdelį užfiksavo praeivis

Balandžio 23 d., antradienį, Vašingtono „Navy Yard“ rajone, netoli Los Andželo „Nationals“ parko, kur vietos komanda žaidė su Los Andželo „Dodgers“, ant žolės važiavo autobusas.  Žole važiavusį autobusą užfiksavo ir viešai publikavo socialinio tinklo „X“ vartotojas.  „Nauja autobusų stotelė?“, – klausė šaltinis.
Užsienis Prieš 31 min.

Premjeras: Švedija kitais metais į NATO misiją Latvijoje siųs savo karius

Švedija kitais metais skirs sumažintą batalioną NATO pajėgoms Latvijoje ir taip prisidės prie paramos Baltijos šaliai po Rusijos invazijos į Ukrainą, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas. Tai pirmas pranešimas apie Švedijos karių paramą nuo kovo mėnesio, kai šalis įstojo į NATO.
Europa Prieš 45 min.

Pasiruošimas iškilmingai šventei baigėsi tragedija: susidūrus sraigtasparniams žuvo 10 žmonių

Malaizijoje šventės repeticija baigėsi tragedija – ore susidūrė du kariniai sraigtasparniai ir su trenksmu nukrito ant žemės. Dešimt žmonių, tą lemtingą dieną pakilusių į dangų, žuvo vietoje. O Los Andžele vienam tinklaraštininkui pavyko nufilmuoti neįprastą lėktuvo nusileidimą, o Libane dėl gamtinių anomalijų lėktuvas apskritai negalėjo pakilti. Daugiau apie tai – TV3 žiniose.  Malaizijoje sraigtasparniai užkliudė vienas kitą ir milžinišku greičiu rėžės į žemę.
Užsienis Prieš 57 min.

Lukašenka vėl grasina branduoline apokalipse, jei Vakarai didins spaudimą Rusijai

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka pabrėžė naikinančio branduolinio karo pavojų, jei Vakarai didins spaudimą Rusijai dėl Ukrainos. „Vienas neatsargus žodis, vienas judesys gali sukelti ginkluotą konfrontaciją ir net atominio ginklo panaudojimą, – ketvirtadienį Minske kalbėjo artimiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „Belta“. – Jei padėtis Rusijos viduje grėsmingai paaštrės, Rusija panaudos visą turimą arsenalą.

Įkalintos Baltarusijos opozicijos veikėjos šeima apie ją negirdėjo daugiau kaip 400 dienų

Įkalintos Baltarusijos opozicijos veikėjos Maryjos Kalesnikavos šeima trečiadienį, per aktyvistės 42-ąjį gimtadienį, pranešė, kad praėjo jau 434 dienos, kai jos artimieji negavo jokios žinios apie ją. M. Kalesnikava, atliekanti 11 metų laisvės atėmimo bausmę už pagalbą 2020 metais Baltarusijoje organizuojant antivyriausybinius protestus, ir kiti įkalinti opozicijos veikėjai ištisus mėnesius laikomi be ryšio su išoriniu pasauliu, todėl baiminamasi dėl jų gerovės.

Lenkijos užsienio reikalų ministras: Rusija pralaimėtų, jei užpultų bet kurią NATO šalį

Rusijos ataka prieš bet kurią NATO šalį neišvengiamai baigtųsi jos pralaimėjimu. Tai ketvirtadienį pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosławas Sikorskis, pristatydamas Seime  informaciją apie šalies užsienio politikos kryptis 2024 metais. „Ne mes – Vakarai – turėtume bijoti susirėmimo su Putinu, o atvirkščiai.

Ukraina pranešė sulaikiusi kolaborantą, padėjusį Rusijai nukreipti smūgius

Ketvirtadienį Ukraina pranešė sulaikiusi buvusį kareivį, kaltinamą padėjusį Rusijos pajėgoms smogti rytinei Charkivo sričiai. Nuo Rusijos pajėgų įsiveržimo į šalį 2022 m. vasarį Ukrainos prokurorai iškėlė tūkstančius bylų dėl įtariamo bendradarbiavimo. Ukrainos saugumo tarnybą (SBU) pranešė sulaikiusi vyrą, kaltinamą atakų „koordinavimu“ Charkivo srityje, esančioje prie Rusijos sienos.

Lietuvos reakcija į Baltarusiją puolančius „radikalus“ – tai neturi sąsajų su realybe

Baltarusijos saugumo (KGB) vadas Ivanas Tertelis pareiškė, jog šalies spec. tarnybos neva užkirto kelią bepiločių smūgiui iš Lietuvos teritorijos objektams Minske. Pastaruoju metu matomas Baltarusijos režimo informacinio karo veiksmų suaktyvėjimas, siekiant sukelti chaosą kaimyninėse valstybėse. Lietuvos institucijos neigia su realybe nieko bendro neturinčius I. Tertelio teiginius.
Rusija Prieš 3 val.

Moldovos užsienio reikalų ministerijoje atlikta krata

Prokuratūros ir Informacijos ir saugumo tarnybos darbuotojai trečiadienį atliko kratą Moldovos užsienio reikalų ministerijoje, susijusią su tiriama baudžiamąja byla. Tai pranešė Moldovos leidinys „Jurnal“, kuriuo remiasi „Ukrinform“. Prokuratūros atstovai teigia, kad niekas nebuvo sulaikytas, o detalės bus paskelbtos vėliau, kai leis tyrimas. „Ministerija bendradarbiauja su tyrėjais“, – pareiškė Moldovos užsienio reikalų ministras Mihai`us Popșoi`us.
Užsienis Prieš 3 val.

Lenkų užsienio reikalų ministras ukrainietiškai atrėžė: Lvivas priklauso Ukrainai

Lenkija neturi jokių teritorinių pretenzijų Ukrainai, nors Rusijos propaganda teigia priešingai, kad sukiršintų dvi tautas. Bet Kremliui nepavyks to padaryti. Tai ketvirtadienį pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosławas Sikorskis, pristatydamas Seime informaciją apie šalies užsienio politikos kryptis 2024 metais, praneša „Ukrinform“ korespondentas.

Macronas svarbioje kalboje perspėja: Europa yra mirtinga

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ketvirtadienį perspėjo, kad Europai kyla egzistencinė Rusijos agresijos grėsmė, ir paragino senąjį žemyną sukurti patikimą gynybos strategiją, mažiau priklausomą nuo Jungtinių Valstijų. Rusijos elgesį po įsiveržimo į Ukrainą jis apibūdino kaip nevaldomą ir sakė, jog nebeaišku, kur yra Maskvos ribos.
Užsienis Prieš 4 val.

Turkai kebabams reikalauja specialaus statuso Europoje

Turkija pateikė paraišką, kad jos geriausiai žinomam patiekalui „Döner kebab“ būtų suteikta speciali Europos Sąjungos apsaugos etiketė, kaip ir kitiems Europoje mėgstamiems patiekalams, tokiems kaip neapolietiška pica ir ispaniškas kumpis „Jamon serrano“. Turkiškas kebabas šiuo metu yra labiausiai Vokietijoje valgomas gatvės maistas.
Europa Prieš 5 val.

Rusijos atstovas: taikysimės į potencialius NATO branduolinius ginklus Lenkijoje

Jei Lenkijoje bus dislokuoti NATO branduoliniai ginklai, jie taps svarbiausiais Rusijos taikiniais, sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Užsienis Prieš 5 val.

Rusijos karinių aerodromų laukia pragaras: analitikai pasakė, ką pakeis ATACMS raketos

Naudodamos tolimojo nuotolio raketas ATACMS, Ukrainos ginkluotosios pajėgos galės pabloginti Rusijos logistiką ir sukelti pavojų rusų aerodromams užnugaryje, naujausioje savo ataskaitoje rašo JAV Karo studijų (ISW) instituto analitikai. Tiesa, čia pat analitikai priduria, kad yra tikimybė, jog kelis mėnesius vėluojanti amerikiečių pagalba leido rusams pasirengti.

Žiniasklaida: Blinkenas atskrido į Pekiną susitikti su Kinijos aukščiausio rango pareigūnais

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį atskrido į Pekiną derybų su Kinijos aukščiausio rango pareigūnais, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas. Kinija nėra paskelbusi planų A. Blinkenui susitikti su prezidentu Xi Jinpingu, tačiau per praėjusį JAV valstybės sekretoriaus vizitą birželio mėnesį apie tokį susitikimą buvo paskelbta paskutinę minutę.
Užsienis Prieš 5 val.

Tuskas: Rusijos ir Baltarusijos žvalgyba bando paveikti įvykių eigą visoje Europoje

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas trečiadienį, kalbėdamas Pilietinės platformos, didžiausios koalicinės vyriausybės partijos, nacionalinėje taryboje, perspėjo dėl Rusijos išpuolių prieš Europos šalių saugumą. „Rusijos ir Baltarusijos žvalgyba bando paveikti įvykių eigą visoje Europoje, įskaitant Lenkiją, – sakė jis. – Tai žinome iš to, ką girdime iš visų Europos sostinių.

Omske liepsnoja naftos saugyklos: liudininkai praneša apie sprogimus

Omske (Rusija) kilo didžiulis gaisras – dega trys degalų saugyklos. Gaisro priežastys neskelbiamos, liudininkai praneša apie sprogimus. Bendras gaisro plotas – 1 tūkst. kv. metrų, gaisro priežastis nėra skelbiama. Tiksli gaisro vieta oficialiai taip pat nėra įvardijama, kam priklauso talpos taip pat nėra skelbiama. „11.50 val. gautas pranešimas apie gaisrą Krasnojarsko trakto gatvėje.
97 Rusija Prieš 6 val.

Užfiksavo lemtingą akimirka: lenkų pilotas skrydžio metu pasipiršo skrydžio palydovei

Lenkijos pilotas skrydžio iš Varšuvos į Krokuvą metu pasipiršo savo merginai – skrydžio palydovei, ir ji sutiko. Laimingos poros darbdavys, oro linijų bendrovė „LOT Polish Airlines“, pirmadienį savo „Facebook“ puslapyje paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota itin jautri akimirka. Paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip lėktuvo kapitonas Konradas Hancas, laikydamas gėlių puokštę, užduoda merginai lemtingą klausimą, skelbia CNN.
69 Europa Prieš 6 val.

Kasčiūnas: Lietuva turėtų padėti Ukrainai susigrąžinti šaukiamojo amžiaus vyrus

Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pripažįsta, kad reikia galvoti, kaip padėti Ukrainai susigrąžinti iš šalies išvykusius šaukiamojo amžiaus vyrus. Kol kas, pasak ministro, konkrečių priemonių šiam tikslui Lietuva nesvarsto ir kol kas stebi, kokius sprendimus priims Lenkija. „Kryptis yra teisinga. (...) Kokiomis priemonėmis tai virs, dar, turbūt, sunku pasakyti. Matyt, reikės konkrečiai apie tai kalbėti“, – žurnalistams ketvirtadienį Seime teigė ministras.
Į viršų