Kainos artimiausiu metu nemažės: sako, kad valdžia negali pamoti burtų lazdele

Lietuvoje fiksuojamas didžiulis kainų šuolis. Balandį infliacija Lietuvoje buvo antra pagal dydį Europos Sąjungoje, prieš tai ne vieną mėnesį mūsų šalis tvirtai laikėsi pirmojoje vietoje. Ekonomistai sako, kad tai lėmė ir sparčiai pastaraisiais metais augusios lietuvių pajamos, ir verslo noras užbėgti įvykiams už akių ir branginti savo prekes dar prieš kylant žaliavų kainoms.

DIENOS PJŪVIS. Kodėl nepasiekiame gerovės valstybės? Lietuvoje skursta kas penktas gyventojas

Kas penktas gyventojas Lietuvoje gyvena žemiau skurdo ribos, dar didesnis skurdo lygis fiksuojamas tarp vyresnių nei 65 metų gyventojų, praneša Statistikos departamentas.

DIENOS PJŪVIS. Partnerystės įteisinimas pajudėjo iš mirties taško: kas toliau?

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui ir Civilinio kodekso pataisoms, kurios įteisintų artimą ryšį. Kaip šie projektai dera tarpusavyje ir kokia ateitis jų toliau laukia Seime? Apie tai naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalba Seimo nariai iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Paulius Saudargas ir Jurgita Sejonienė. LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.

DIENOS PJŪVIS. Stebi beprecedentį beždžionių raupų šuolį: ar reikės skiepytis ir nuo jo?

Vos nuslūgus COVID-19 pandemijai, pasaulį gąsdina dar vienas virusas – vėl apie save prabilę beždžionių raupai. Iš Afrikos kilęs virusas susargdino jau mažiausiai šimtą žmonių keliolikoje pasaulio valstybių, taip pat – ir Europoje, nors Afrikoje dauguma jų nė nekeliavo. Virusui plintant žmonės Lietuvoje į žinią reaguoja skirtingai – vieni baiminasi naujos ligos, kiti šaiposi, esą beždžionės per toli, kad keltų grėsmę.

Atsargos pulkininkas prakalbo apie galimą Rusijos karo Ukrainoje pabaigą: prognozė – optimistinė

Rusija išnaudojo apie 30 proc. savo sausumos karių, o greitu metu ji tikriausiai nebegalės pasigaminti ir raketų, teigė atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ V. Malinionis aiškino, kad yra ir optimistinė Rusijos karo Ukrainoje pabaigos prognozė.  Pone Malinioni, pirmosiomis karo dienomis buvome pripratę matyti, kad Rusijos kariuomenei nesiseka ir žūva daug karių.

DIENOS PJŪVIS. Maisto kainų infliacija – kodėl už maistą mokame daugiausiai Europoje?

Pastaruoju metu Lietuvoje maisto produktai brango labiausiai visoje Europos Sąjungoje. Ekonomistai skaičiuoja, kad gamintojai, importuotojai kainas didino panašiai tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Tad svarsto, kad kainas labiau galėjo padidinti prekybininkai, tikėdamiesi, kad kainos vis tiek augs. Tačiau patys prekybininkai tai neigia. Anot jų, kainos didelės, nes tiekėjai jas brangiai parduoda.

DIENOS PJŪVIS. Karas prieš Ukrainą – ar Rusija ruošia naują puolimo kryptį?

Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad Rusijos kariai pietuose stiprina oro gynybą, atlieka žvalgybą. Manoma, kad Rusijos pajėgos greičiausiai ruošiasi kontrpuolimui ir pietų Ukrainoje. Ar Rusija iš tiesų ruošia naują puolimo kryptį? Ko tikėtis? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis ir politologas Vytis Jurkonis. LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.

DIENOS PJŪVIS. Nauja tvarka bedarbiams: pagalbos ranka ar siekis paauklėti?

Seimas ketvirtadienį priėmė Užimtumo įstatymo pataisas. Jomis keičiamas bedarbio statuso suteikimas, jų draudimas privalomuoju sveikatos draudimu. Kokie esminiai pokyčiai laukia Lietuvos bedarbių, kiek tai padės sumažinti nedarbą šalyje ir spręsti ilgalaikių bedarbių problemą? Apie tai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus ir Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.

DIENOS PJŪVIS. Gyventojų pajamas suvalgo infliacija: kas toliau?

Lietuvoje – viena didžiausių infliacijų Europos Sąjungoje. Nuo praėjusių metų pabaigos iki šių metų kovo Lietuvoje fiksuota didžiausia infliacija Bendrijoje, balandį į priekį užleidome Estiją.

Vladimiras Simonko apie partnerystę: „Nereikia daug. Mums reikia tiek pat, kiek turi heteroseksualios poros“

Lietuvoje bus dar kartą mėginama įteisinti homoseksualių ir heteroseksualių porų partnerystę. Tiesa, ji vadinsis ne partneryste, o civiline sąjunga, kurią reikės registruoti pas notarą, o asmenys neturės galimybės pasiimti partnerio pavardės. Tai jau sulaukė dalies LGBT bendruomenės nepasitenkinimo, o Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko prisimena, kaip dėl skirtingos pavardės jam nebuvo pranešta, kad jo partneriui atliekama operacija.

DIENOS PJŪVIS. Valdantieji keičia taktiką: ar dabartinis bandymas tenkina LGBT bendruomenę?

Lietuvoje dar kartą bus mėginama įteisinti heteroseksualių ir homoseksualių porų partnerystę, bet šįkart ji vadinsis ne partneryste, o civiline sąjunga. Pokyčių prireikė, nes ankstesnis įstatymas Seime neperėjo net pateikimo stadijos. Pagal naujai parengtą teisės aktą, civilinė sąjunga bus registruojama pas notarą, o ne Civilinės metrikacijos biure, nebus galimybės pasiimti partnerio pavardės arba pasirinkti dvigubos pavardės.

Širinskienė: „Raskevičiaus pavardė tapo pernelyg toksiška ir pradėjo kenkti įstatymo projekto eigai“

Ant Seimo stalo antrą kartą nugulė Partnerystės projektas, tačiau kitokiu pavadinimu – Civilinės sąjungos įstatymas. Keičiasi ne tik pavadinimas, bet ir turinys – kartelė nuleista labai žemai, sakė Matas Maldeikis. Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ Seimo narys teigė, kad įstatymas ne toks, kokio jis norėtų, tačiau taip tikimasi, kad jis bus priimtas Seime.

DIENOS PJŪVIS. Naujasis įstatymas dėl partnerystės: kas keičiasi?

Ką galime pavadinti šeima Lietuvoje? Ar šeimos sampratą atitinka tik santuokoje gyvenančios ir vaikus auginančios heteroseksualios poros? Diskusijos šiais klausimais vyksta jau ne vienerius metus, tačiau vieningo atsakymo į juos neranda nei visuomenė, nei politikai. Seimo nariai ir vėl bandys savo laimę registruodami naują Partnerystės įstatymą. Tiesa, šįkart įstatymas vadinsis nebe Partnerystės, o Civilinės sąjungos.

Rusijos kariuomenę palygino su rūpuže: „Putino istorinis palikimas griūva prieš jo akis“

Rusijos propaganda sukūrė stiprią mitologiją apie savo kariuomenės didybę, tačiau karas Ukrainoje pademonstravo, kad tai tik įvaizdis, teigė buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas. Naujienų portalo tv3.lt laidos metu „Dienos pjūvis“ tokiai nuomonei pritarė ir VU TSPMI dėstytojas, informacinių karų specialistas Nerijus Maliukevičius.  Pone Žukai, ar tiesa, kad Rusijos karo Ukrainoje metu ir Vakarai pamatė tikrąjį Rusijos kariuomenės įvaizdį? Taip ir yra.

Kas būtų, jeigu būtų: Lietuvos verslininkų atstovai pasakė, ar pritartų kartoti žingsnį dėl Taivano atstovybės

Lietuvai leidus Vilniuje atidaryti Taivano atstovybę kilo didžiulis skandalas su Kinija. Pastaroji ėmė blokuoti lietuviškas prekes, tačiau valdantieji ramino, kad visą žalą verslui atpirks būsima nauda iš Taivano. Esą Lietuvoje taivaniečiai investuos milijonus ir atvers plačią savo rinką. Deja, bet kol kas tai neįvyko.

Arvydas Pocius įvertino Suomijos kariuomenę: vienu aspektu lygina su Ukraina

Suomija jau nusprendė tapti NATO nare, o panašu, kad paskui ją prie Aljanso prisijungs ir Švedija. Skandinavijos sunkiasvorių prisijungimas prie NATO leis ramiau atsikvėpti ir Baltijos šalims. Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius giria suomių kariuomenės pasiruošimą ir lygina tautos valią su Ukraina. Suomijos karinius pajėgumus A. Pocius aptarė naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“. Suomija tikrai nėra ta valstybė, kuri nors ir nedidelė, tačiau būtų su silpna kariuomene.

DIENOS PJŪVIS. Ką NATO plėtra reiškia Lietuvai – kaip į tai reaguos Rusija?

Suomija jau nusprendė tapti NATO nare. Tikimasi, kad tokį patį žingsnį žengs ir Švedija, o abi šalys jau surengė bendras diskusijas. Suomijos sprendimas prisijungti prie NATO, žinoma, jau sulaukė atsakomųjų Rusijos perspėjimų. Tad ko galima tikėtis iš Rusijos? Ką NATO plėtra reiškia Lietuvai? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis ir buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius.

DIENOS PJŪVIS. Lietuvos eksporto ateitis – ar pavyks mums atverti Taivano rinką?

Verslui pristatytas Taivano įsteigtas 200 mln. JAV dolerių vertės Vidurio ir Rytų Europos investicijų fondas, verslo finansavimo galimybės. Numatyta, kad 60-80 proc. Vidurio ir Rytų Europos fondo lėšų bus skirta Lietuvai, Čekijai ir Slovakijai. Kiek anksčiau skelbta, kad daugiau nei 20 Lietuvos įmonių nori eksportuoti į Taivaną pieną, žuvies produktus, kiaušinių bei mėsos gaminius.

DIENOS PJŪVIS. Neramios dienos Rusijoje – ką reikštų naujo rusų karo vado atėjimas?

Rusijos prezidentas V. Putinas nušalino nuo vadovavimo karui Ukrainoje generalinio štabo vadą Valerijų Gerasimovą, o paskirtasis naujas jau „puls Ukrainą iš paskutinių jėgų“, televizijai „Ukraina 24“ pasakojo karybos ekspertas Olehas Ždanovas. Eksperto neįvardintų šaltinių duomenimis, generolas V. Gerasimovas buvo patrauktas nuo vadovavimo „spec. operacijai Ukrainoje“ dėl to, kad negalėjo įgyvendinti jam skirtų užduočių.

DIENOS PJŪVIS. Krašto gynyba nuo mokyklos suolo: ar esame tam pasirengę?

Birželį 10-yje šalies mokyklų devintokams vyks pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas. Anot švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės, tai yra bandomieji kursai, po kurių dar bus diskutuojama su savivaldybėmis ir mokyklomis apie tai, kaip jie pasisekė. Tiesa, ateityje, jos teigimu, toks kursas turėtų tapti integralia ugdymo programų dalimi.
Į viršų