Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Medikė skubiai įspėja dėl greitai plintančių ūmių infekcijų: protrūkiui tereikia vienos kibirkšties

Pastaraisiais metais drastiškai mažėjant skiepijimo apimtims medikai vis dažniau diagnozuoja ligas, kurios daugelį dešimtmečių buvo puikiai valdomos. Būtent kokliušas ir tymai gydytojams šiandien kelia kone didžiausią susirūpinimą. Greitai plintančios ūmios infekcijos, prasidėjusios peršalimo simptomais, gali sukelti ypač sunkių komplikacijų – plaučių ir ausų uždegimą, smegenų ligą su ilgalaikiais neurologiniais simptomais ir negalią ar net mirtį.
Sveikata Prieš 5 val.

Gydytojai įspėja: vienatvė pavojingesnė už rūkymą, alkoholizmą ir nutukimą

Vienatvė yra reikšmingas biopsichosocialinis stresorius, kurio mirtingumo rizika yra didesnė nei surūkant 15 cigarečių per dieną, ir yra žalingesnė nei alkoholizmas, nutukimas ir fizinio aktyvumo stoka. Nepaisant kenksmingo poveikio, intervencinių priemonių, kuriomis būtų sprendžiamas norimo ir realaus socialinio bendravimo neatitikimo klausimas, yra nedaug ir jos yra ribotos.
Sveikata Prieš 6 val.

Parkinsono ligos simptomus Erika pajautė vos 15-os: atvirai papasakojo, ką teko patirti

Minint Pasaulinę sergančiųjų Parkinsono liga dieną, ligonių kasos kartu su Kauno apskrities Parkinsono draugija ragina nenumoti ranka į pirmuosius ligos simptomus ir nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją. Ši lėtinė progresuojanti liga šiandien jau gali būti valdoma ir gydoma ne tik reabilitacijos priemonėmis, vaistais, bet ir pažangiausiais chirurginiais būdais.
Sveikata Prieš 8 val.

Per parą Lietuvoje – 20 susirgimų koronavirusu

Ketvirtadienį koronaviruso infekcija patvirtinta 20 žmonių, keturi iš jų susirgo pakartotinai, skelbia Valstybės duomenų agentūra. Pastarąją parą mirčių nuo koronaviruso nefiksuota. Nuo pandemijos pradžios bendras šalies mirčių skaičius nuo COVID-19 – 9896. Anot Valstybės duomenų agentūros, pirminių naujų atvejų skaičius, per 14 dienų tenkantis 100 tūkst.
Sveikata Prieš 8 val.

Kiekviename kąsnyje – pavojingos cheminės medžiagos: tyrimas parodė, kuriuose produktuose daugiausia pesticidų

Vaisiuose, daržovėse ir prieskoniuose Jungtinėje Karalystėje rasta toksinų, vadinamų „amžinosiomis cheminėmis medžiagomis“, o atlikus bandymus paaiškėjo, kuriuose iš produktų – jų daugiausiai. Ši žinia sukėlė kampanijos dalyvių nerimą dėl galimo poveikio visuomenės sveikatai, skelbia portalas „Independent“. Remiantis naujausių vyriausybės bandymų rezultatais, PFA cheminės medžiagos, naudojamos kai kuriuose pesticiduose, 2022 m. buvo aptiktos įvairiuose maisto produktuose.
Sveikata Prieš 9 val.

Viskas su sveikatos sistema – tik blogyn? Pateikė naujų minčių, kaip vaduotis iš eilių ir medikų trūkumo

Balandžio pradžioje minint Pasaulinę sveikatos dieną medikų lūpose optimizmo mažai – sveikatos sistema finansuojama per mažai, geresnėmis darbo sąlygomis ir didesniais atlyginimais viliojami jauni specialistai dairosi į užsienį. Pacientai gi skundžiasi ilgomis eilėmis pas gydytojus. Kita vertus, vis tik patys pasitikrinti profilaktiškai, kas padėtų išvengti ligų, neskuba. Konstatuojama, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema kol kas nepajėgi finansuoti visų, kuriems reikia paslaugų.

Atskleidė naujausią COVID-19 sukeliamą žalą: palieka išskirtinių požymių kraujyje

Tyrimas rodo, kad vadinamasis ilgasis COVID-19 kraujyje palieka savitų požymių, kuriuos būtų galima gydyti. Didžiausio Jungtinėje Karalystėje atlikto pacientų, paguldytų į ligoninę su COVID-19, tyrimo rezultatai rodo, kad ilgasis COVID-19 sukelia nuolatinį uždegimą, kurį galima aptikti kraujyje, skelbia portalas „Sky News“. Išanalizavus daugiau kaip 650 žmonių, kurie gulėjo ligoninėje dėl sunkaus COVID-19, nustatyta, kad pacientai, kuriems simptomai pasireiškė ilgai, turėjo imuninės sistemos su...

Gera žinia pacientams: nuo gegužės 1 d. SAM didina šių paslaugų įkainius

Plečiant sveikatos priežiūros paslaugas vyresnio amžiaus gyventojams, sveikatos apsaugos ministro įsakymu didinamas finansavimas gydymo įstaigoms už teikiamas geriatrijos paslaugas. Padidinus įkainius, pagal kuriuos paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), gydymo įstaigos bus skatinamos vieno vizito metu atlikti išsamesnius tyrimus ir daugiau pacientui reikalingų procedūrų.

Užfiksavus pavojingą reiškinį Lietuvoje profesorius perspėjo: šiems žmonėms į lauką eiti nereikėtų

Pastarosiomis dienomis Lietuvoje ypač padidėjusi oro tarša dėl iš Sacharos dykumos vėjo atneštų dulkių. Taigi daugeliui kyla klausimas, ar šiuo metu saugu būti ir sportuoti lauke. Lietuvos sporto universiteto (LSU) Fizinio ir socialinio ugdymo katedros profesoriaus dr. Arūno Emeljanovo teigimu, išsamių mokslinių studijų, nagrinėjančių Sacharos dulkių poveikį mūsų organizmui fizinio aktyvumo lauke metu, nėra. Tačiau galima rasti ne vieną studiją, kuri tiria fizinį aktyvumą ir oro taršą.

Šie simptomai išduoda širdies ligą: pastebėkite laiku

Klaipėdos universiteto ligoninė pasidalino svarbia informacija apie išeminę širdies ligą. Išeminė širdies liga yra širdies raumens funkcijos sutrikimas, kurį sukelia sumažėjęs aprūpinimas arteriniu krauju. Ji yra pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojo kardiologo Pauliaus Ordos, ligą dažniausiai sukelia besikemšančios širdies raumenį maitinančios kraujagyslės.

Mirtiną trombą Vilmai išdavė ne tik dusulys: iš Jurbarko pervežtą moterį išgelbėjo Kaune

Kauno klinikų pacientė Vilma prisimena, kad iki vakaro, kai iš Jurbarko ligoninės ji skubiai buvo pervežta į Kauno klinikas, apie mėnesį laiko kelis kartus per savaitę juto dusulį. „Maždaug aštuonis metus turiu širdies ritmo sutrikimus, maniau, kad tai daro įtaką kartais juntamam dusuliu“, – prisimena Vilma.

Prabilo medikė: „Labai sunku įvertinti, ar žmogus gavo insultą dėl oro taršos sukeliamų ligų, ar ne“

Aplinkos apsaugos agentūra pranešė, jog dėl Lietuvą iš Sacharos pasiekiančių dulkių iš Sacharos, padidėjo oro tarša kietosiomis dalelėmis. Šios naujienos išgąsdino dalį gyventojų – kilo klausimai, ar išvis saugu eiti į lauką, o medikai perspėjo apie galimus pavojus. Aplinkos apsaugos agentūros aplinkos oro kokybės vertinimo vedėja Vilma Bimbaitė tikina, jog kietųjų dalelių riba dar nėra pasiekta, tad šiuo metu eiti į lauką – saugu.

Medikai to seniai nematė: intensyvios terapijos skyriuje – sunkiai kokliušu sergantis vaikas

Gydytojai jau kuris laikas skambina pavojaus varpais – mažėjant skiepijimo apimtims grįžta jau užmirštomis laikytos infekcinės ligos. Štai VUL Santaros klinikų intensyviosios terapijos skyriuje gydomas sunkiai kokliušu sergantis vaikas. Tai kalbėdama apie šiandienos darbo realijas pranešė VUL Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vadovė doc. dr. Inga Ivaškevičienė. „Kokliušo ligoninėje tikrai nematėme daug metų arba būdavo tik pavieniai atvejai.

Gera žinia dėl vaistų sergantiems šiomis ligomis: Seime liko tik vienas žingsnis

Seimas antradienį po svarstymo vieningai pritarė prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Farmacijos įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama pagerinti inovatyvių gydymo metodų ir vaistų prieinamumą labai retomis ligomis sergantiems pacientams. Pagal svarstomą projektą, dėl kurio Seimas turės balsuoti dar kartą, į Labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo komisiją numatoma papildomai įtraukti dar keturis jos narius.
Sveikata 2024-04-10

Po medikės savižudybės nusivylė Dulkio reakcija: „Vis dar žada ko nors imtis“

Nusivylę ministro Arūno Dulkio reakcija į jaunos Kauno klinikų slaugytojos savižudybę, socialdemokratai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM).  Socialdemokratai prašo SAM informuoti, kas nuveikta per 3 metus stiprinant kovą su mobingu gydymo įstaigose ir kokių žingsnių ketinama imtis nedelsiant. SADM turės atsakyti, kaip užtikrinamos darbuotojų galimybės pranešti apie mobingą darbe, nepatirti persekiojimo.

Medikė išklojo visą tiesą, kodėl tokios pavojingos Sacharos dulkės: gali prasiskverbti į kraują, o vėliau – dar blogiau

Per Lietuvą slenkant pavojingoms Sacharos dulkėms, pranešama, kad šiuo metu oro tarša Lietuvoje yra padidėjusi. Todėl, nors šalį ir užklupo vasariška šiluma, gyventojai turėtų saugiai įvertinti praleidžiamo laiko lauke kiekį. Kokius sveikatos sutrikimus gali sukelti atkeliavusios Sacharos dulkės ir kaip nuo jų apsisaugoti dalinasi gydytoja pulmonologė Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė.

Dulkys po vizito mažame mieste įvertino sveikatos paslaugas: „Čia kaip su ta šluota ir vytelėmis“

Kadencijai einant į pabaigą sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys aktyviai tęsia apsilankymus Lietuvos regionų gydymo įstaigose. Šįkart jis pasidalino įspūdžiais iš Rietavo. „Grįžtu iš Kupiškio, tačiau keletas įžvalgų iš praėjusios savaitės vizito Rietave. Dėl ko labiausiai skauda mažoms savivaldybėms? Aplankytas Rietavas yra puiki iliustracija“, – rašė jis socialiniame tinkle.

Mirtys tėvams neleidus skiepyti, autizmo ir nutukimo epidemija – Urbonas prabilo, kas darosi su vaikų sveikata

Gydytojai stebi prastas tendencijas – ilgas prie ekranų praleidžiamas laikas, prasta mityba ir mažas fizinis aktyvumas augina ligotų vaikų skaičių. Nerimą kelia ir kylanti autizmo epidemija, mažėjančios skiepijimo apimtys bei apskritai užmojis iki 2027 m. pertvarkyti vaikų sveikatos priežiūrą. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos profesoriaus, gydytojo gastroenterologo dr.

Šios ligos – žudikas numeris vienas Lietuvoje: gydytoja pasakė, kaip išvengti

Balandis – sveikatos sąmoningumo mėnuo, primena ligonių kasos. Ta proga su Santaros klinikų gydytoja kardiologe doc. Jolita Badariene kalbamės apie žmonijos rykšte vadinamas širdies ir kraujagyslių ligas.

Kai kur Lietuvoje fiksuojama padidėjusi tarša: rekomenduoja užsidėti kaukes

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip derėtų elgtis, kai paskelbiama informacija apie padidėjusį aplinkos oro užterštumą kietosiomis dalelėmis. Atkreipiame dėmesį, kad Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) interneto svetainėje adresu http://193.219.53.11/ap3/ (duomenys atnaujinami kas valandą) galite stebėti visų Lietuvoje esančių automatinių oro kokybės tyrimų stočių duomenis ir oro užterštumo lygį. Daugiau informacijos rasite čia: https://aaa.lrv.
Į viršų