Ukraina apie dialogą su Putinu: jei derybos bus, jas inicijuos Zelenskis

64
Jei derybos tarp Rusijos ir Ukrainos bus inicijuotos, jas inicijuos Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, sako jo patarėjas Mykhailo Podoliakas. Taip Ukrainos prezidentūra sureagavo į Turkijos pareiškimą dėl pasirengimo deryboms tarp Rusijos ir Ukrainos, rašo UNIAN. Kaip „Freedom“ eteryje pažymėjo V. Zelenskio patarėjas M. Podoliakas, šiandien Turkijos paskelbti derybų dėl grūdų gabenimo pranešimai yra tik preliminarios kalbos.

Ukraina prašo Turkijos sulaikyti su Rusijos vėliava plaukiojantį prekinį laivą

Ukraina penktadienį paprašė Turkijos sulaikyti su Rusijos vėliava plaukiojantį prekinį laivą, kuris, Kyjivo teigimu, išplaukė iš Maskvos okupuoto uosto. Jūrų eismą stebinčiose interneto svetainėse buvo matyti, kad laivas „Žibek Žoly“ išmetė inkarą maždaug už kilometro nuo Turkijos Juodosios jūros Karasu uosto. Be to, remiantis jų informacija, laivas įjungė savo atsakiklius tik likus maždaug 12 valandų iki priartėjimo prie Turkijos.

„Šautinės žaizdos krūtinėje, sunkūs nudegimai“: kario žmona papasakojo, kaip atrodo į Ukrainą grįžę „Azovstal“ gynėjai

90
Rusijai ir Ukrainai apsikeitus kario belaisviais, į Ukrainą dar anksčiau šią savaitę grįžo 95 Mariupolyje esančios plieno gamyklos „Azovstal“ gynėjai. Savo vyro dar laukianti kario žmona teigia, kad didžioji dauguma į Ukrainą grįžusių karių yra sunkiai sužeisti. Šią savaitę po didelio masto apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą grįžo 144 kariai, tarp jų 95 „Azovstal“ gynėjai. Pranešama, kad jie yra itin sunkios būklės.

Zelenskis: Rusija į Ukrainą jau paleido apie 3 tūkst. raketų

102
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija jau paleido apie 3 000 raketų prieš Ukrainą. Anot jo, toks Rusijos žiaurumas rodo, kad šalys ir toliau turėtų tiekti paramą Ukrainai. Kaip rašo UNIAN, apie tai Ukrainos prezidentas kalbėjo Kyjive per bendrą spaudos konferenciją su Norvegijos ministru pirmininku Jonu Har Støre. „Apskritai, žinote, per keturis Rusijos plataus masto karo prieš taikią Ukrainą mėnesius Rusija jau panaudojo apie 3 000 raketų.

Norvegija skirs dar beveik milijardą eurų pagalbos Ukrainai

Norvegija paskelbė skirsianti Ukrainai dar beveik milijardą eurų pagalbos per dvejus metus, penktadienį šioje šioje šalyje  apsilankius norvegų premjerui Jonas Gahrui Store. 10 mlrd. Norvegijos kronų (960 mlrd. eurų) suma, papildysianti anksčiau Oslo skirtus pagalbos paketus, bus skirta „humanitarinei pagalbai, šalies atstatymui, ginklams ir Ukrainos institucijų funkcionavimui“, sakoma Norvegijos vyriausybės pranešime. „Esame išvien su Ukrainos žmonėmis, – sakoma J. G. Store pranešime.

Šoigu pavaduotojas apsilankė rusų nusiaubtame Mariupolyje: vaizdo įraše išdavė ukrainiečiams naudingų detalių

54
Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu pavaduotojas Timūras Ivanovas atvyko į Mariupolį, rašo „Ukrinform“. Pranešama, kad jis čia atvyko apžiūrėti ir patikrinti, kaip vyksta modulinių namų statybos. Apie tai „Telegram“ pranešė Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka. „Rusijos gynybos viceministras Timūras Ivanovas lankėsi Mariupolyje. Su gyvenamųjų kvartalų įtvirtinimų statybos patikrinimu“, – rašė P. Andriuščenka.

Rusų raketų smūgių Ukrainos Odesos srityje aukų skaičius išaugo iki 21

Per Rusijos raketų atakas gyvenamiesiems rajonams viename pajūrio miestelyje netoli Ukrainos Odesos uostamiesčio anksti penktadienį žuvo 21 žmogus, dešimtys buvo sužeisti, pranešė pareigūnai. Tarp žuvusiųjų buvo du vaikai, o šeši nepilnamečiai buvo sužeisti, nurodė Ukrainos pareigūnai. Smūgis suduotas kitą dieną po to, kai Rusijos pajėgos atsitraukė iš strateginę reikšmę turinčios Gyvačių salos Juodojoje jūroje.

Kiek rusams kainavo legendinė Gyvačių sala? Jų nuostoliai čia skaičiuojami šimtais milijonų

538
Rusijos pajėgos legendinėje Gyvačių saloje arba vandenyse aplink ją prarado virš 900 mln. dolerių, skaičiuoja žiniasklaida. Viena skaudžiausių rusų netekčių šioje teritorijoje – Juodosios jūros pasididžiavimu laikytas kreiseris „Moskva“. Dar birželio 30-ąją Rusijos pajėgos paliko Gyvačių salą. Rusija skelbė, kad tai yra „geros valios gestas“, tačiau ukrainiečiai teigia, jog rusai neatlaikė Ukrainos pajėgų smūgių.

Mokyklos Ukrainos sostinėje rugsėjį vėl bus atidarytos

Mokyklos Ukrainos sostinėje Kyjive rugsėjo 1-ąją bus atvertos naujiems mokslo metams, penktadienį paskelbė miesto valdžia. Rusijai vasario 24 dieną užpuolus Ukrainą, Kyjivo mokyklos perėjo prie nuotolinio mokymo, o šiuo metu pamokos nevyksta dėl vasaros atostogų. „Svarbiausia užduotis naujiems mokslo metams yra moksleivių ir mokytojų saugumo“ užtikrinimas, sakoma Kyjivo švietimo ir mokslo departamento vadovės Olenos Fidanian pareiškime.

Rusijos raketos naktį smogė vaikų reabilitacijos centrui: žuvo vienas darbuotojas

207
Penktadienį naktį Rusijos raketų apgadintas poilsio centras Odesos srityje priklauso Moldovai, rašo UNIAN. Aiškėja, kad tai yra vaikų reabilitacijos centras, atakos metu žuvo vienas centro darbuotojas. Apie tai „Facebook“ paskelbė Moldovos sveikatos apsaugos ministrė Alla Nemerenko. Pasak jos, vienas centro darbuotojas žuvo, o dar penki buvo sužeisti. Centras buvo skirtas sunkiomis ligomis sergančių Moldovos vaikų reabilitacijai.

Vokietija pasmerkė Rusijos įvykdytą „nežmonišką“ ataką Odesos regione

Vokietija pasmerkė Maskvos raketų smūgį gyvenamajam namui ir poilsio centrui Ukrainos pietiniame Odesos regione sakydama, kad atėjo laikas ir Rusijos gyventojams pripažinti tiesą apie „žiaurius“ jų vyriausybės veiksmus. „Tas žiaurumas, su kuriuo agresorė Rusija žudo civilius gyventojus ir vėl kalba apie atsitiktines civilių aukas, yra nežmoniškas ir ciniškas“, – sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Hebestreitas.

„Jei jiems nepatinka, gali pabučiuoti Lietuvai į užpakalį“ – Gordonas apie rusų piktinimąsi dėl Kaliningrado

533
Ukrainos žurnalistas Dmytro Gordonas pareiškė nematantis jokios grėsmės Lietuvai dėl Rusijos tranzito į Kaliningradą ribojimų. Anot jo, nepaisant Rusijos pareiškimų, Lietuva yra NATO narė. „Nematau jokios grėsmės Lietuvai, broliškajai mūsų Lietuvai. Šaliai, kurią aš labai myliu, dažnai ten lankydavausi. Jokios grėsmės nėra – Lietuva yra po NATO skėčiu. Lietuva, vadovaujantis sankcijomis uždraudė krovinį tranzitą į Kaliningrado sritį per savo teritoriją.

Rusijos atsakas į sankcijas? „Nord Stream“ dujotiekis bus uždaromas „planiniams remonto darbams“

103
„Nord Stream AG“ pranešime spaudai skelbia, kad „planinio kasmetinio remonto metu liepos 11-21 dienomis bus stabdomos abi dujotiekio atšakos“. Anksčiau „Gazprom“ 60 proc. sumažino dujų tiekimą, teisindamiesi dėl sankcijų kylančiais sunkumais remontuojant įrangą. Bendrovės atstovų teigimu, šis sprendimas buvo iš anksto suderintas su visais partneriais.

Volodymyras Zelenskis giria Ukrainos ir ES ryšius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad jo šalis ir Europos Sąjunga pradeda naują istorijos etapą, Bendrijai oficialiai suteikus Ukrainai šalies kandidatės į 27 valstybių bloko nares statusą. „Prasidėjo naujas Europos Sąjungos ir Ukrainos istorijos [skyrius]. Dabar mes nesame šalia, dabar mes esame kartu“, – sakė V. Zelenskis, kreipdamasis į Ukrainos parlamentą.

Mariupolyje – dar vienas šiurpus radinys: daugiau nei 100 nužudytųjų masinė kapavietė

Mariupolyje buvo aptikta dar viena masinė kapavietė, kurioje palaidota daugiau nei 100 žmonių kūnų, pranešė miesto tarybos vadovo patarėjas Piotras Andriuščenka. „Nauja masinė kapavietė po griuvėsiai Levobereže. Kyjivskaja gatvė, 53. Ir vėl daugiau nei 100 kūnų nuo vasario pabaigos. Okupantai šalia išrinkinėja griuvėsius, ir vėl apie perlaidojimą net nėra kalbos. Žmonės ir toliau faktiškai gyvena sandėliukuose“, – UNIAN cituojamas politikas.

Kyjivas siunčia didelę delegaciją į Ukrainos atstatymo konferenciją Šveicarijoje

Kyjivas ketvirtadienį pranešė, kad ministro pirmininko Denyso Šmyhalio vadovaujama maždaug 100 asmenų delegacija kitą savaitę vyks į Šveicariją dalyvauti tarptautiniame susitikime dėl Ukrainos atstatymo. Ukraina siunčia „labai aukšto lygio delegaciją“, žurnalistams Berne sakė Kyjivo ambasadorius Šveicarijoje Artiomas Rybčenka ir pridūrė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios tai bus didžiausia delegacija, išvyksianti iš Ukrainos.

„Laukite atsako, šlykštynės. Neužtruksime“ – Arestovyčiaus atsakas į Rusijos išpuolį prieš civilius Odesoje

200
Rusijai šiąnakt trimis raketomis atakavus Odesos srities civilių pastatus Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad į tai bus atsakyta. „Trys X-22 (tos pačios raketos, kurio pataikė į Kremenčuką) į gyvenamuosius namus ir poilsio bazes Dniestro Bilhorodo rajone Odesos srityje. Pirminiais vietos valdžios duomenimis – šiuo metu (suskaičiuojama) 18 žuvusiųjų (įskaitant du vaikus), 30 sužeistųjų. Su kokiais nuopi***** mums tenka kariauti, vis dėlto.

Rusijos raketų grėsmė: Baltijos šalys įsigis oro gynybos sistemų

Latvijos gynybos ministras Artis Pabrikas ir Estijos gynybos ministrė Kalle Laanet ketvirtadienį, NATO viršūnių susitikimo Madride kuluaruose, pasirašė raštą dėl abiejų šalių ketinimų kartu įsigyti vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemų. A. Pabrikas sakė, kad Rusijos agresija Ukrainoje aiškiai parodė, jog tokios oro erdvės gynybos sistemos yra būtinos. Jis nurodė, kad šis pirkimas sustiprins regioninį bendradarbiavimą ir abiejų Baltijos šalių bendrą gynybą.

Scholzas: ES ir Lietuva turėtų leisti Rusijos tranzitą į Kaliningradą

363
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pareiškė, kad Lietuva ir ES turėtų atšaukti tranzito iš Rusijos į Kaliningradą ribojimus. Jis mano, kad ES sankcijos Maskvai šiuo atveju neturėtų galioti. Kalbėdamas su žiniasklaida po NATO šalių vadovų susitikimo Madride O. Scholzas pažymėjo, kad Europos Sąjunga turėtų sukurti atitinkamą sistemą ir taisykles, kad Rusija galėtų transportuoti į savo eksklavą.

Kruvinas Rusijos išpuolis: raketai pataikius į gyvenamąjį namą žuvo 14 žmonių

112
Ukrainos pietinėje Odesos srityje dešimt žmonių žuvo per raketų smūgį vienam daugiabučiui, penktadienį ryte pranešė vienas vietos pareigūnas. „Žuvusiųjų per raketų smūgį daugiabučiui skaičius padidėjo iki dešimties“, – sakė Odesos karinės administracijos atstovas Serhijus Bratčukas. Vėliau informacija buvo patikslinta, patvirtinus 14 žmonių žūtį, mažiausiai 30 buvo sužeista (įskaitant 3 vaikus), rašoma UNIAN.
Į viršų