Karas Ukrainoje

 

2022 m. prasidėjęs Rusijos puolimas Ukrainoje – didžiausia grėsmė nuo Šaltojo karo laikų virsti pasauliniu karu. Ne tik nuolat atnaujinamas karščiausių naujienų srautas, bet ir politinės analizės ir prognozės.

Kremliaus nužudyto Boriso Nemcovo dukra: „Putinas greičiausiai atsikratys visų“

Nužudyto rusų politiko Boriso Nemcovo dukra Žana Nemcova atviru laišku kreipėsi tiek į rusus, tiek į Vakarus. Ji pasakojo, kaip jos gyvenimas pasikeitė po tėvo mirties, ir ką galėtų padaryti Vakarai ir taiko siekiantys rusai. „Mano tėvas Borisas Nemcovas 2007 m. išleido knygą „Maištininko išpažintis“, o jos įžangoje parašė manifestą, kuriame teigė, kad vėl dalyvaus Rusijos politikoje.

Per apšaudymą Rusijos okupuotame Ukrainos mieste žuvo mažiausiai 10 žmonių

Kremliaus primestas pareigūnas šeštadienį apkaltino Ukrainą dėl apšaudymo, per kurį Rusijos okupuotame mieste pietinėje Zaporižios srityje dieną anksčiau žuvo 10 žmonių, įskaitant vaikus. Tokmako savivaldybės administracija platformoje „Telegram“ pranešė, kad per apšaudymą penktadienio vakarą buvo smogta trims daugiabučiams. Pasak Kremliaus primesto srities vadovo Jevgenijaus Balickio, penki žmonės iš griuvėsių buvo ištraukti gyvi, o 13 žmonių buvo hospitalizuoti.

Geros žinios: Vokietija Ukrainai nusiųs papildomą sistemą „Patriot“

Berlynas šeštadienį pranešė, kad Vokietija Ukrainai nusiųs papildomą priešlėktuvinės gynybos sistemą „Patriot“, kad sustiprintų didelį spaudimą patiriančią šalies kariuomenę ir padėtų jai atremti padažnėjusius Rusijos oro smūgius. „Dėl padažnėjusių Rusijos oro antskrydžių prieš Ukrainą Vokietijos vyriausybė nusprendė toliau stiprinti Ukrainos oro gynybą“, – sakoma gynybos ministerijos paskelbtame pranešime.

JAV ir JK išplėtė draudimą importuoti rusiškus metalus

Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė penktadienį ėmėsi bendrų veiksmų ir išplėtė rusiškų metalų importo draudimą, nusitaikydamos į svarbų Rusijos pajamų šaltinį po 2022-ųjų vasarį prasidėjusios invazijos į Ukrainą. „Šiais naujais veiksmais uždraudžiamas Rusijos kilmės aliuminio, vario ir nikelio importas į Jungtines Valstijas“, – teigiama JAV Iždo departamento pranešime.

Rusija teigia užėmusi Ukrainos kaimą netoli Avdijivkos

Rusija šeštadienį pranešė užėmusi kaimą netoli Ukrainos rytuose esančio Avdijivkos miesto, Kyjivui pareiškus, kad padėtis rytiniame fronte sparčiai blogėja. Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad kariai „išvadavo“ Pervomaiskės kaimą Donecko srityje, į pietus nuo smarkiai apgriauto pramoninio Avdijivkos miesto, kurį Rusija visiškai užėmė vasario viduryje.

Lenkija steigia bendradarbiavimo su Ukraina tarybą

Lenkijos Seimo narys penktadienį pranešė apie bendradarbiavimo su Ukraina tarybos steigimą. „Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pasirašė atitinkamą nutarimą“, – sakė Pawelas Kowalis ir pridūrė, kad jis buvo paskirtas tarybos vadovu. „Tai bus organizacija, sudaryta iš mokslininkų ir verslininkų, taip pat vyriausybės ir vietos valdžios administracijos atstovų“, – pridūrė politikas.

Ukrainos kariuomenės vadas: padėtis rytuose smarkiai pablogėjo

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis šeštadienį pareiškė, kad „padėtis rytiniame fronte pastarosiomis dienomis smarkiai pablogėjo“. O. Syrskis pažymėjo, kad rusai taip pat turi pranašesnių ginklų.

Ukraina: nuo karo pradžios Rusija jau neteko maždaug 453 tūkst. karių

Rusija nuo visapusiškos invazijos į Ukrainą pradžios 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. balandžio 13 d. šioje šalyje jau neteko maždaug 452 760 karių, įskaitant dar 1 030 kariškių, kurie buvo eliminuoti per pastarąją parą. Tai šeštadienio rytą feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Be to, štabo duomenimis, Ukrainos gynėjai sunaikino 7 169 Rusijos tankus (+23 per pastarąsias 24 val.

JAV: Kinija padeda Rusijai vykdyti didžiausią karinę plėtrą nuo sovietinių laikų

JAV pareigūnai penktadienį pareiškė, kad Kinija padeda Rusijai vykdyti didžiausią karinę plėtrą nuo sovietinių laikų. Pareigūnai tikisi, kad žvalgybinės informacijos paskelbimas paskatins Europos sąjungininkus spausti Kiniją, Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui šį savaitgalį vykstant į Pekiną, o Italijoje kitą savaitę vyksiant Didžiojo septyneto (G-7) grupės užsienio reikalų ministrų susitikimui.

Kremlius: 2022-ųjų dokumento projektas gali būti atspirties tašku Ukrainos taikos derybose

Kremlius penktadienį pareiškė, kad taikos sutarties projektas, kurį 2022 metais parengė Maskvos ir Kyjivo delegacijos, galėtų tapti atspirties tašku būsimoms deryboms dėl jau trečius metus besitęsiančio plataus masto karo Ukrainoje užbaigimo.

Rusai per pastarąją dieną daugiau kaip 400 kartų apšaudė Zaporižios sritį

Įsibrovėliai rusai per pastarąją dieną 410 kartų apšaudė Ukrainos Zaporižios sritį. Apie tai tinkle „Telegram“ pranešė šio regiono karinės administracijos vadovas Ivanas Fiodorovas. „Priešas apšaudė mažiausiai aštuonias gyvenvietes“, – sakė jis. Kaip teigiama, prieš Huliaipolę, Levadnę, Robotynę, Mala Tokmačką, Malynivką, Novoandrijivką, Červonodniprovką ir Novoselivką buvo panaudoti įvairių modifikacijų dronai, daugkartinio paleidimo raketų sistemos ir artilerija.

Estija stebi suaktyvėjusį Rusijos ir Kinijos žvalgybų veikimą šalyje

Rusijos ir Kinijos žvalgybos agentūros vis labiau plečia savo veiklą Estijoje, sakoma penktadienį Taline paskelbtoje estų saugumo policijos metinėje ataskaitoje. „Rusijos slaptosios ir saugumo tarnybos tapo daug agresyvesnės. Kai kuriais atvejais jos veikia grubiau, taip pat naudoja labiau užmaskuotus metodus, – teigiama dokumente.

Premjeras: Ukraina turi užtektinai įrankių ekonomikos atsigavimui paspartinti

Ukraina turi užtektinai įrankių ekonomikos atsigavimui paspartinti – šios srities skatinimui numatyta daugiau kaip 40 mlrd. grivinų (953,5 mln. eurų). Kaip praneša naujienų agentūra „Ukrinform“, tai per Vietos ir regionų valdžios kongreso susitikimą pareiškė šios šalies premjeras Denysas Šmyhalis. „Parama ir ekonomikos atsigavimas taip pat yra tarp prioritetų“, – sakė jis.

Olafas Scholzas: pokalbiai su Putinu šiuo metu neturi prasmės

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sako, kad pokalbiai su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl karo Ukrainoje pabaigos šiuo metu neturi prasmės. „Tokie pokalbiai prasmingi, kai jauti, kad gali ką nors pasiekti. Rusijos karo strategijai to šiuo metu nerodo“, – teigė O. Scholzas vokiečių leidiniui „wochentaz“. Kancleris atkreipė dėmesį į tai, kai praeityje yra turėjęs keletą pokalbiu su V. Putinu, kurie kartais buvo vertinami kritiškai.

Masinis rusų išpuolis sunaikino vieną didžiausių Ukrainos elektrinių

Ukrainos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, kad per galingą raketų ir dronų ataką buvo sunaikinta viena didžiausių šalies elektrinių ir apgadintos kitos, Rusijai tęsiant kampaniją, nukreiptą prieš ukrainiečių energetikos infrastruktūrą. Į Trypilijos termofikacinę elektrinę, kuri buvo didžiausia energijos tiekėja Kyjivo, Čerkasų ir Žytomyro regionams, buvo smogta daugybę kartų, sugriautas transformatorius, turbinos ir generatoriai, elektrinė užsidegė.

Per rusų antskrydžius Charkivo srityje žuvo žmogus, yra sužeistųjų

Per Rusijos oro antskrydžius Charkivo srityje Ukrainos šiaurės rytuose penktadienį žuvo mažiausiai vienas žmogus. Auka yra 65 metų vyras, tinkle „Telegram“ pranešė policija. Dar trys civiliai per atakas Vovčansko mieste, Monačynivkos kaime ir Kupjansko rajone buvo sužeisti. Trys žmonės, institucijų duomenimis, sužalojimų patyrė ir per atakas rytinėje Donecko srityje. Pietinėje Chersono srityje nukentėjo du žmonės.

Maskvoje sprogo automobilis, sužeistas buvęs Ukrainos saugumietis

Maskvoje penktadienį sprogus automobiliui buvo sužeistas buvęs Ukrainos saugumo tarnybos SBU pareigūnas, pranešė Rusijos valstybinė žiniasklaida. Vasilijui Prozorovui buvo sužeistos rankos ir kojos, valstybinei naujienų agentūrai „Ria Novosti“ sakė Rusijos saugumo šaltinis. Šaltinis gelbėjimo tarnybose Rusijos žiniasklaidai sakė, kad vyras buvo sužeistas, kai po jo automobiliu prie jo namų Maskvos šiaurėje detonavo sprogstamasis užtaisas.

Nyderlandai pažadėjo Ukrainai skirti papildomą milijardą eurų

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte penktadienį pažadėjo skirti papildomą milijardą eurų karinės paramos Ukrainai, kurią, pasak jo, „kasdien niokoja Rusijos agresija“. Jis taip pat paskelbė apie 400 mln. eurų, skiriamus ekonominei paramai ir energetikos infrastruktūros, kurią pastarosiomis dienomis ir savaitėmis vėl atakuoja Rusija, remontui. „Nyderlandai šiais metais karinei paramai papildomai skirs milijardą eurų.

Lukašenka: Rusijai reikalinga tyli ir rami Baltarusija

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Minsko sąjungininkei Rusijai šiuo metu reikalinga tyli ir rami Baltarusija. Apie tai penktadienį pranešė nepriklausomi Baltarusijos naujienų portalai „Naša Niva“ ir „Zerkalo“. A. Lukašenka kalbėjo, kad Baltarusijai nėra reikalo įsitraukti į karą prieš Ukrainą. Kartu jis pažymėjo, kad „Baltarusija daro savo darbą“, tačiau nepaaiškino, ką tai reiškia.

Be perstojo kariaujantys ukrainiečiai pavargo: žmonės turi žinoti, kokiam laikui eina kariauti

Volodymyrui Zelenskiui viešint Lietuvoje, rusofašistai sudavė vieną galingiausių smūgių Ukrainos energetikai, raketomis Kyjivo pašonėje visiškai sunaikino vieną didžiausių Ukrainos elektrinių. O Charkivo srityje pražudė ir civilių, tarp jų – 14-metę mergaitę. JAV aukščiausio rango generolas Europoje Christopheris Cavolis perspėja – ukrainiečiams tuoj visai baigsis oro gynybos raketos ir artilerijos sviediniai.
Į viršų