Iliustruotoji istorija

 

„Iliustruotoji istorija“ – tai visame pasaulyje gerai žinomas žurnalas apie istorinius įvykius. Istoriniai įvykiai, asmenybės, kultūros ir civilizacijos pristatomos naudojant gausias iliustracijas ar vizualinę medžiagą kartu su tekstine informacija.

Guvūs berniukai atvedė britus į pergalę – štai, ką sugebėjo padaryti pirmieji skautai

1899 m. pulkininkas Robertas Badenas-Powellis turi apsaugoti Pietų Afrikos Mafekingo miestą nuo besiveržiančių būrų. Jo pajėgos gerokai mažesnės, bet pasitelkęs išradingus triukus ir būrį berniukų jis padarė tai, kas, rodės, neįmanoma. Britų pulkininkas Badenas-Powellis sėdi karinėje būstinėje, kurią įsirengė pačiame viešbučio „Hotel Dixon“ viršuje.

Stalino Diunkerkas baigėsi skerdynėmis: pagalbos šauksmai galiausiai nutilo

1941 m. vasarą Hitlerio kariuomenė veržiasi per Estiją. Sovietų Sąjunga paskubomis evakuoja 42 tūkst. karių ir civilių iš Talino, tačiau jų vilkstinė patenka į baisiausią Antrojo pasaulinio karo pasalą jūroje. „Dėliojau pasjansą, kortos rodo, kad šis laivas niekada nepasieks Leningrado“, – atsidūsta „S/S Naissaar“ kapitonas Kalju. Krovininio laivo inžinierius neramiai žiūri į savo kapitoną, bet negali nieko padaryti. 1941 m. rugpjūtį „S/S Naissaar“ leidžiasi į ligšiol pavojingiausią kelionę.

Nepažintas Biblijos pasaulis: ką rodo archeologiniai radiniai

Šalyje tekėjo medaus ir pieno upės, o izraelitai – Dievo išrinktoji tauta – užkariavo ją ginklu. Taip rašoma Biblijoje. Tačiau archeologiniai radiniai liudija, kad iš tiesų viskas buvę kitaip. Biblijoje pasakojama, kad Mozė išvedė izraelitus iš Egipto, kuriame faraonas laikė juos nelaisvėje.

Per 5 minutes apie Baltarusiją: Lukašenkos diktatūra Europoje

Baltarusija visą savo istoriją ilgėjosi laisvės. Atėjus nepriklausomybei, žiaurusis Lukašenka laimėjo penkerius iš eilės prezidento rinkimus, surinkęs daugiau nei 80 procentų balsų.

Neįtikėtina: našlaitis lokiukas tapo didvyriu mūšyje

1942 m. lenkų karių būrys priglaudė našlaitį lokiuką. Tačiau žavus kailinis žvėriukas yra daugiau nei tik augintinis – Wojtekas sužiba kovoje dėl Italijos. Akimirkai nušvinta dangus ir tamsoje pasimato Italijos kalnų peizažas. Artėja 1944 m. gegužės 11 d. vidurnaktis, o Sąjungininkų kariai ką tik paleido pirmuosius šūvius į vokiečių okupantus, įsitvirtinusius vienuolyne ant kalno. Prasideda mūšis dėl Montekasino, o kartu ir kelio į Romą.

Džinsų archeologas pardavė skylėtas „Levi's“ kelnes daugiau nei už 81 tūkst. eurų

Kelnės, pasiūtos XIX a. 9-ame dešimtmetyje, prieš 5 metus buvo rastos nenaudojamoje kasykloje ir, kaip teigiama, jas vis dar galima vilkėti. Tačiau jos slepia ir niūrius praeities pėdsakus. Ką veikia džinsinio audinio archeologas? Jis iš tikrųjų šliaužioja po nenaudojamas kasyklų šachtas, ieškodamas istorinių džinsų. Prieš 5 metus amerikiečių džinsinio audinio archeologas Michaelas Harrisas padarė stulbinantį atradimą.

Inkvizicija ir raganų laužai: burtininkai susipyko su Dievu

Pasitelkę apgaulę ir iliuzijas, magai tūkstantmečius darė triukus puikiai išnaudodami fizikos dėsnius, tačiau užuot žavėjęsi burtais ir magija žmonės ėmė jų bijoti, kai Europoje pradėta vykdyti raganų medžioklė. Faraono Cheopso rūmų audiencijos salė net dūzgia, kai į ją įžengia sulinkęs senukas. Kalbos, kad senolis gali atgaivinti nugaišusius gyvūnus, sklinda po visą Egiptą, o dabar karalystės valdovas nori pats įsitikinti, ar gandas apie magą Dedi yra tiesa.

Mažai žinoma neeilinė istorija: haremo vergė iš Ukrainos tapo sultono žmona

Jaunystėje mergina buvo pagrobta Ukrainoje ir galiausiai tapo galingiausia Osmanų imperijos moterimi. Sultonas Siuleimanas mylėjo moteris – ir niekas negebėjo jo patenkinti taip, kaip Chiurem. Sunku žodžiais apsakyti 17-metės Chiurem jaudulį ir nerimą, kai 1520 m. ji auksine karieta buvo vežama Konstantinopolio gatvėmis į sultono rezidenciją – Topkapio rūmus.

Nutylėta istorija: dėl pelno sutrumpino elektros lemputės galiojimo laiką

„Philips“, „Osram“, „General Electric“ – didžiausi pasaulyje elektros lempučių gamintojai 1924 m. susitiko, kad susitartų dėl nedoro plano. Jie nori perpus sumažinti kaitrinių lempučių tarnavimo laiką, kad užtikrintų sau astronominį pelną. 1924 m. gruodžio 24 d. Ženevos gatvėse šviečia kalėdinės dekoracijos. Vaikai vilčių kupinomis akimis žvalgosi į vitrinas, kurias puošia elektros lempučių apšviesti elfai ir eglutės. Miesto vitrinos atrodo tarsi iš pasakos.

Pasikėsinimas, pakeitęs Europą: tokio žingsnio nesitikėjo niekas

Felice'as Orsinis svajojo apie nepriklausomą Italiją ir 1858 m. ėmėsi beprotiškų veiksmų, kad įgyvendintų savo troškimą. Siekdamas nužudyti Napoleoną III, jis jo patykojo su pilnu maišu rankinių granatų. Išsitaršiusiais plaukais ir didele, vešlia barzda Felice'as Orsinis atrodo kaip tikras Italijos patriotas ir revoliucijos didvyris. Toks jis ir yra. Ir žmonės Didžiojoje Britanijoje jį už tai myli.

5 priežastys, kodėl žlugo Egipto karalystė

Egiptas iškilo kaip valstybė, kai karalius Narmeras apie 2950 m. pr. Kr. suvienijo karalystę. Dėl Nilo upės ir jos užliejamų derlingų laukų karalystė per keletą šimtmečių virto ekonomiškai ir kultūriškai stipria karinga valstybe. Egiptas ypač suklestėjo ir tapo pasauline imperija Naujosios karalystės laikais, 1550–1070 m. pr. Kr. Šalis tuomet apėmė didelę teritoriją, į ją įėjo ir turtingoji Nubija pietuose, ir dalis Artimųjų Rytų.

Pavojingiausias ginklas pasaulyje – jis kilo iš Japonijos

XX a. 8-ame dešimtmetyje Bruce'as Lee taip išpopuliarino nunčiaką, kad ginklas buvo uždraustas visame pasaulyje. Ironiška, kad dvi grandine sujungtos medinės lazdos buvo daug pavojingesnės pačiam jų naudotojui, o ne jo priešininkui. Vyras juodais drabužiais yra visiškai susikaupęs. Kai vienas iš jo priešininkų baltu karatė kostiumu prieina pakankamai arti, jis trenkia ginklu – dviem medinėmis lazdomis, sujungtomis metaline grandine – ir pargriauna priešą ant grindų.

Teroras Rusijoje turi gilias šaknis: dar prie caro net ir įtakingieji buvo skerdžiami

Pirmasis Rusijos caras nekentė įtakingos aukštuomenės ir jos bijojo, todėl įkūrė 6 tūkst. žudikų korpusą, kad ją įbaugintų. Paranojiškas caras kartu su juodai apsirengusiais žiauriais sargybiniais plėšė ir žudė visus, kurie buvo įtariami nelojalumu. Pilkam rūkui gaubiant pievas keturi Rusijos dvaro valstiečiai stovi it įbesti į žemę. Jie klausosi. Girdisi grėsmingas arklių, šiuoliuojančiu visu greičiu, kanopų dundesys.

Nuslėptos belaisvių žudynės – JAV senatorius jas apibūdino kaip „nepateisinamiausias masines skerdynes istorijoje“

1944 m., kai Hitlerio kariuomenė bando pakeisti karo eigą surengdama žaibo puolimą Ardėnuose, vokiečių esesininkai šaltakraujiškai nužudo apie 100 amerikiečių karo belaisvių. Jų bendražygiai žiauriai atkeršija. 1944 m. gruodžio 17 d. amerikiečio Virgilio Lary visureigis rieda kalvotu Belgijos regionu – Valonija. Atšiaurus vėjas kanda į skruostus.

Slaptos Rusijos caro šeimos žudynės: net rusai jas vadina „viena gėdingiausių akimirkų“

Imperatorienė Aleksandra yra graži, griežta ir stiprios valios. Jos vyras valdo Rusiją, o ji valdo jį. Tikėjimas, kad ji yra neklystanti, ir sąjunga su ištvirkėliu Rasputinu lėmė caro šeimos mirtį. 1918 m. liepos 17 d., kiek po vidurnakčio, 46 metų Rusijos imperatorienė išplėšiama iš miego. Nustėrusi Aleksandra Fiodorovna atsimerkia ir pamato dvaro gydytoją Botkiną. Jis atėjo perduoti įkalintą caro šeimą saugančių bolševikų žinią: visi turi ruoštis evakuacijai.

Jūreiviai sukilo: sovietai darė viską, kad tik juos sunaikintų

1921 metais Kronštato karinio jūrų laivyno bazė sukilo. Jūreiviai, kurie per 1917 m. Spalio revoliuciją tarnavo elitinėse pajėgose, badavo, todėl dabar pasiryžo nuversti Lenino diktatūrą. Jauna sovietinė valstybė darė viską, kad tik sutriuškintų sukilėlius. Karinio jūrų laivyno bazės Kronštate jūreiviai žino, kad artėja bolševikų puolimas. 1921 m. kovo 8 d. rytą dar prieš išbrėškus saulei ir jai apšviečiant užšalusią Petrogrado įlanką, jau juda raudongvardiečiai.

Vienas žiauriausių karo nusikaltimų: „Visur telkšojo kraujas. Tarsi dangus būtų prapliupęs kraujo lietumi“

Japonų kareiviams po įnirtingų kovų užėmus tuometinę Kinijos sostinę Nankiną, mieste užvirė tikras pragaras. Dieną ir naktį gatvėse aidėjo prievartaujamų moterų klyksmai, o kareiviai varžėsi, kuris nukirs daugiau galvų. Fanatiškiems Japonijos kariams stumiant paskutinius Kinijos pajėgų narius iš Šanchajaus, 1937 m. lapkričio 15 d. aukšto lygio japonų karininkai susitinka apleistame name.

Europos karo aušra: 50 tūkst. savanorių bandė sustabdyti kylantį blogį

1936 m. Ispanijoje kilo suirutė, kai generolas Francas surengė perversmą, norėdamas perimti valdžią. Tačiau pasaulio bendruomenė nusprendė, kad reikia įsikišti, ir daugiau nei 50 tūkst. žmonių išvyko į Ispaniją kovoti su fašistais. „Prasidėjus kovoms, visi antifašistiškai nusiteikę europiečiai tikriausiai pajuto vilties dvelksmą. Rodės, kad demokratija drąsiai stoja prieš fašizmą. Ne vienerius metus vadinamosios demokratinės šalys viena po kitos pasidavė fašizmui.

Miškų kirtimas, upių tvenkimas ir paukščių naikinimas – viskas turėjo paklusti vadui

Miškų kirtimas, upių tvenkimas ir paukščių naikinimas – valdant pirmininkui Mao gamta turėjo paklusti komunizmo reikalavimams. Mao Dzedongo tikslas buvo industrializuoti Kiniją per rekordiškai trumpą laiką, tačiau kilo tikra katastrofa. Ant 50 m aukščio užtvankos Kinijos darbininkai kovoja už savo gyvybes. Jiems ir milijonams žmonių gresia pavojus. 1975 m. rugpjūčio 8 d. Kinijos Henano provincijoje siaučia baisiausia visų laikų atogrąžų audra.

Sovietų Sąjungos abėcėlė: esminiai žodžiai nuo A iki Z

„Dolerinės“ parduotuvės, rezervuotos eismo juostos ir akivaizdus melas. Sovietinėje visuomenėje buvo gausu paradoksų, su kuriais gyventojai buvo priversti susitaikyti. Sveikiname atvykus į komunistų pasaulį. ALKOHOLIS Degtinė svaigino gyventojus Sovietų darbininkai degtinei vidutiniškai išleisdavo pusę mėnesinio atlyginimo. Jie gerdavo iš esmės norėdami pamiršti savo apgailėtinas gyvenimo sąlygas ir priespaudą.
Į viršų