Rinkos


Naujausia įvairių rinkų informacija – svarbiausi pokyčiai, kainos, analizė ir prognozės.

Aukso kaina viršijo visų laikų rekordą – jeigu jo turite, gal verta parduoti?

Aukso kainos pirmadienį pasiekė visų laikų aukštumas, nes investuotojai vis dažniau tikisi palūkanų normų mažinimo, silpnėja doleris ir didėja geopolitinė įtampa, praneša CNN. Pirmadienio prekyboje tauriojo metalo kainos šoktelėjo net 3 proc. ir pasiekė 2 135 JAV dolerių už unciją, viršydamos ankstesnį 2020 m. rugpjūčio mėn. pasiektą 2 072 dolerių rekordą. Vėliau dienos metu kainos krito ir siekė 2 023 dolerių.

Daugeliui elektra pabrangs nuo 2024 m. pradžios: tiekėjai teisinasi, kad ne dėl jų kaltės

Neseniai Valstybės kontrolė nustatė, kad gyventojai ir verslas „Igničiui“ priklausančiam Energijos skirstymo operatoriui (ESO) permokėjo 160 mln. eurų.  Ši skola dar nėra grąžinta, tačiau vartotojams nuo kitų metų pradžios elektra vėl brangs. Elektra brangs visiems vartotojams Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) lapkričio 16 d. nustatė, kaip nuo 2024 m. sausio 1 d. keisis reguliuojama elektros energijos kainos dalis.

Išjunkite šviesą – šiandien elektra pati brangiausia per visus šiuos metus

Antradienį Lietuvos kainų zonoje „Nord Pool“ biržoje susiformavo aukščiausia šiemet elektros kaina – elektra pabrango iki 0,288 Eur/kWh, dėl techninių problemų automatiškai sustojus didžiausiam Europoje Suomijos Olkiluoto 3 branduoliniam reaktoriui, praneša Lietuvos energetikos agentūra. Pasak jos pranešimo, tai yra trumpalaikis brangimas. Bet vertinant lapkričio 1–21 d., vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje siekė 0,099 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 14 proc.

Aktualu tūkstančiams gyventojų: baigiasi daugelis elektros tiekimo sutarčių – nepermokėkite

Lieka vos kiek daugiau nei pora mėnesių, kai nustos galioti daugybė anksčiau pasirašytų sutarčių dėl nepriklausomo elektros tiekimo. Nemažai jų pasirašytos tada, kai energijos kainos buvo pasiekusios rekordines aukštumas. Jeigu gyventojai nesuskubs pasirašyti naujų sutarčių, tai jie gali permokėti. Tiesa, elektros tiekėjai per daug neatvirauja apie tai, kaip, palyginti su dabartinėmis, skiriasi naujos nepriklausomo elektros tiekimo kainos, pradėtos siūlyti klientams.

Išsinuomoti būstą bus dar sunkiau? Įžvelgia, kad rinkoje vyksta netikėti dalykai

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai papasakojo, kaip lietuviams sekasi nuomoti butus užsieniečiams, taip pat įvertino, kokia šiuo metu yra įprasta metinė grąža iš buto nuomos didžiuosiuose miestuose, kaip keičiasi būsto nuomos kainos. Žinių radijo laidoje apsilankę NT ekspertai Marius Čiulada ir Arnoldas Antanavičius papasakojo, kokiomis nuotaikomis šiuo metu gyvena būsto nuomotojai, be to, užsiminė, ar dabar nuomos kainos ir toliau didėja.

Elektros kainos šokinėja kaip pasiutusios: Lietuvoje – 63 ct/kWh, nors Estijoje – minus 1 ct/kWh

Vos trečdalį visos šalyje suvartojamos energijos Lietuva pasigamina pati. Visą kitą energiją importuojame, vadinasi, ir visus pinigus už ją vis dar atiduodame kitiems – dažniausia kaimynams. Paprastai didmeninė elektros kaina, kuri nustatoma „Nord Pool“ biržoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje daug nesiskiria. Bet trečiadienis buvo visiškai neįprasta diena. Primename, kad didžiausia nekompensuojama mažmeninė elektros kaina vartotojams šiuo metu yra 28,5 ct/kWh.

Europa rado gudresnį būdą, kaip apriboti rusiškos naftos eksportą

Europos Sąjungos embargo 90 proc. iš Rusijos importuojamos naftos yra griežčiausia bausmė Kremliui nuo tada, kai prezidentas Vladimiras Putinas įsakė įsiveržti į Ukrainą, rašo portalas „CNN Business“. Tačiau ir mažesnė naujausio sankcijų paketo dalis gali būti ne mažiau svarbi.
Rinkos 2022-06-26

Kinijos režimas ir verslas: ką rinksis vakariečiai – pelną ar reputaciją?

Tai pasirinkimas tarp visiško įsitraukimo ir apdairaus atsitraukimo, mat tarp politikos ir verslo tvyro akivaizdi įtampa. Taigi, kaip ES įmonės turėtų persvarstyti savo verslo ir inovacijų diegimo Kinijoje strategijas? Apie tai rašo portalas DW.
Rinkos 2022-06-18

Bitkoino turėtojams – nelengvos dienos: tokios žemos kainos nebuvo per 18 mėnesių

Bitkoino kaina pirmadienį nukrito iki žemiausio lygio per 18 mėnesių, pasiekdama 25 tūkst. JAV dolerių, investuotojams vengiant rizikingo turto pasaulinėse rinkose vyraujant išpardavimų nuotaikoms. Londone prasidėjus prekybos sesijai populiariausios pasaulyje kriptovaliutos kaina nukrito apie 10 proc. iki 24 692 JAV dolerių. Toks lygis paskutinį kartą buvo regėtas 2020 metų gruodį.
Rinkos 2022-06-13

Kodėl Rusijai neskausmingas net jos dujų tiekimo Europoje nutraukimas

Vis agresyvesni Rusijos veiksmai prieš Europos dujų vartotojus duoda neigiamų rezultatų. Nuo sausio mėnesio šalies gamtinių dujų eksportas sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Tačiau augančios žaliavų kainos didina Rusijos iždą, nors ji ir toliau nutraukinėja tiekimą, rašo portalas „CNN Business“. Per pirmuosius penkis 2022 m. mėnesius Maskvos dujų eksportas į šalis, nepriklausančias Nepriklausomų valstybių sandraugai, kuri apima 11 Vidurio Azijos ir Rytų Europos šalių, sumažėjo beveik 28 proc.
Rinkos 2022-06-06

Putino desperacija: atsisakančią naudoti rusišką naftą ES vadina savižude

Rusijos prezidentas pareiškė, kad uždrausti naftos importą iš jo šalies kai kurioms nuo to priklausomoms Europos valstybėms būtų neįmanoma. Taip Kremliaus vadovas pasisakė po to, kai ES nepavyko pasiekti sutarimo dėl šios priemonės taikymo, rašo portalas DW. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Europos šalys negalės įvesti draudimo importuoti rusišką naftą.

Itin brangi nafta ir dujos: energetinių išteklių kainos slepia būsimus konfliktus karštame regione?

Dėl karo Ukrainoje energijos kainos šoktelėjo, o naftos gamintojai Artimuosiuose Rytuose uždirba kaip niekada daug. Tačiau ar tai nesustabdys ilgai planuotų reformų, kuriomis siekiama diversifikuoti nuo naftos priklausomą regiono ekonomiką? Apie tai rašo portalas DW. Prieš dvejus metus Irakas vos nepritrūko pinigų. Šalis yra penkta pagal dydį naftos gamintoja pasaulyje ir turėtų būti turtinga.
Rinkos 2022-05-17

Rusijai vis labiau gresia nemokumas: laukia toks pats krachas, kaip 1917 m.?

Praėjusią savaitę Maskva atliko mokėjimus dviejų JAV doleriais denominuotų Rusijos valstybės obligacijų, kurių išpirkimo terminas yra 2022 ir 2042 m., o bendra vertė siekia 650 mln. dolerių (616 mln. eurų), turėtojams. Rusija pasinaudojo JAV sankcijų išimtimi, pagal kurią leidžiama atlikti mokėjimus už Rusijos valstybės skolos obligacijas iš Iždo leidžiamų šaltinių, į kiekvieną konkretų atvejį atsižvelgiant atskirai.
Rinkos 2022-05-14

Šalys, kurios gali padėti Europai išgyventi atsisakius rusiškų dujų

Laiku priimti sprendimai, ilgalaikiai įsipareigojimai ir platesnė vizija galėtų padėti Europos Sąjungai stiprinti ryšius su vakarinėmis Viduržemio jūros regiono šalimis. Štai Alžyras ir didelės jo atsargos, galėtų padidinti bloko energetinį saugumą, rašo portalas DW. ES atsisakant Rusijos gamtinių išteklių, Viduržemio jūros regionas tampa viena svarbiausių bloko energetinio saugumo zonų. Pietinėje Viduržemio jūros dalyje – daug naftos ir dujų atsargų. Apie 10 proc.

Naftos rinkoje vyksta kai kas rimtesnio nei vien gavybos problemos

Naftos rinkoje kyla rimtų gavybos problemų, nors kainos laikinai mažėja dėl koronaviruso sukelto karantino Kinijoje, įspėja analitikas. Apie tai rašo portalas „Yahoo Finance“. „Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, vyksta kai kas daug rimtesnio – kalba eina apie tai, kas vyksta Rusijoje“, – „Yahoo Finance Live“ sakė „The Energy Word“ įkūrėjas Danas Dickeris. „Energetikos bendrovės „Exxon“, „Total“, „BP“ palieka Rusiją ir joje esantį savo turtą.

„Gazprom“ manevrai: ar turėtume nerimauti dėl dujų tiekimo krizės?

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ teigia sustabdžiusi dujų eksportą į Lenkiją ir Bulgariją, nes šios šalys už tiekimą atsisako mokėti rubliais. Ar ir mums verta nerimauti dėl galimo tiekimo nutraukimo? Tiek Lenkija, tiek Bulgarija jau planavo nepratęsti sutarčių su „Gazprom“, kurios baigiasi metų pabaigoje. Lenkija iš anksto pildė savo dujų atsargas, o tai suteikia tam tikro užtikrintumo, ypač artėjant vasaros dujų vartojimo nuosmukiui.

Kiek pasaulis priklausomas nuo Rusijos naftos ir dujų?

Rusijos naftos kiekis, parduodamas kitoms šalims, sumažėjo, tačiau dujos ir toliau tiekiamos į Europą. Po invazijos į Ukrainą JAV, ES ir Jungtinė Karalystė paskelbė apribojimus Rusijos importui. JAV paskelbė pilną draudimą importuoti rusišką naftą, dujas ir anglis, rašo „BBC Reality Check“. Jungtinė Karalystė iki metų pabaigos laipsniškai atsisakys rusiškos naftos, o ES dviem trečdaliais mažina dujų importą.

3 priežastys, kodėl Šanchajaus uždarymas svarbus pasaulio ekonomikai

Kinijai sunkiai sekasi suvaldyti Covid-19 protrūkį Šanchajuje, nepaisant 17 dienų trukusio karantino, dėl kurio dauguma iš 25 mln. Šanchajaus gyventojų liko namuose, rašo CNN. Kinijos rytinėje pakrantėje esantis Šanchajus yra didžiausias ir turtingiausias šalies miestas bei vienas didžiausių pasaulio metropolių. Kartu su kaimyniniu Kunšano miestu, kuris buvo uždarytas anksčiau šį mėnesį, jis vaidina svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje.

Vokietija atmeta greito Rusijos naftos importo atsisakymo galimybę

Vokietija siekia kuo greičiau nutraukti priklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių, tačiau tam prireiks laiko, pareiškė šalies finansų ministras. „Turime būti kantrūs“, – BBC sakė Christianas Lindneris. Tačiau užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock anksčiau kalbėjo priešingai. Ji sakė, kad Vokietija iki metų pabaigos nutrauks naftos importą, po jo seks dujos. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kritikavo Vokietiją, kad ji nesugeba pažaboti Rusijos energijos importo.

Nutraukus rusiškų dujų tiekimą, Vokietijai gresia beveik ketvirčio trilijono eurų žala

Trečiadienį vyriausieji šalies analitikai perspėjo, kad staiga nutraukus rusiškų gamtinių dujų tiekimą, Vokietija nugrimztų į gilią recesiją, praneša portalas CNN. Penkių Vokietijos ekonomikos institutų ataskaitoje teigiama, kad per ateinančius dvejus metus dėl tokio sukrėtimo šalis netektų 220 mlrd. eurų (238 mlrd. JAV dolerių) ekonominės produkcijos. Vokietijos BVP 2022 m. padidėtų tik 1,9 proc., o 2023 m. sumažėtų 2,2 proc. Jei dujos ir toliau tekės, šiemet augimas sieks 2,7 proc.
Į viršų