Europa rado gudresnį būdą, kaip apriboti rusiškos naftos eksportą

Europos Sąjungos embargo 90 proc. iš Rusijos importuojamos naftos yra griežčiausia bausmė Kremliui nuo tada, kai prezidentas Vladimiras Putinas įsakė įsiveržti į Ukrainą, rašo portalas „CNN Business“. Tačiau ir mažesnė naujausio sankcijų paketo dalis gali būti ne mažiau svarbi.
Rinkos 2022-06-26

Kinijos režimas ir verslas: ką rinksis vakariečiai – pelną ar reputaciją?

Tai pasirinkimas tarp visiško įsitraukimo ir apdairaus atsitraukimo, mat tarp politikos ir verslo tvyro akivaizdi įtampa. Taigi, kaip ES įmonės turėtų persvarstyti savo verslo ir inovacijų diegimo Kinijoje strategijas? Apie tai rašo portalas DW.
Rinkos 2022-06-18

Bitkoino turėtojams – nelengvos dienos: tokios žemos kainos nebuvo per 18 mėnesių

Bitkoino kaina pirmadienį nukrito iki žemiausio lygio per 18 mėnesių, pasiekdama 25 tūkst. JAV dolerių, investuotojams vengiant rizikingo turto pasaulinėse rinkose vyraujant išpardavimų nuotaikoms. Londone prasidėjus prekybos sesijai populiariausios pasaulyje kriptovaliutos kaina nukrito apie 10 proc. iki 24 692 JAV dolerių. Toks lygis paskutinį kartą buvo regėtas 2020 metų gruodį.
Rinkos 2022-06-13

Kodėl Rusijai neskausmingas net jos dujų tiekimo Europoje nutraukimas

Vis agresyvesni Rusijos veiksmai prieš Europos dujų vartotojus duoda neigiamų rezultatų. Nuo sausio mėnesio šalies gamtinių dujų eksportas sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Tačiau augančios žaliavų kainos didina Rusijos iždą, nors ji ir toliau nutraukinėja tiekimą, rašo portalas „CNN Business“. Per pirmuosius penkis 2022 m. mėnesius Maskvos dujų eksportas į šalis, nepriklausančias Nepriklausomų valstybių sandraugai, kuri apima 11 Vidurio Azijos ir Rytų Europos šalių, sumažėjo beveik 28 proc.
Rinkos 2022-06-06

Putino desperacija: atsisakančią naudoti rusišką naftą ES vadina savižude

Rusijos prezidentas pareiškė, kad uždrausti naftos importą iš jo šalies kai kurioms nuo to priklausomoms Europos valstybėms būtų neįmanoma. Taip Kremliaus vadovas pasisakė po to, kai ES nepavyko pasiekti sutarimo dėl šios priemonės taikymo, rašo portalas DW. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Europos šalys negalės įvesti draudimo importuoti rusišką naftą.

Itin brangi nafta ir dujos: energetinių išteklių kainos slepia būsimus konfliktus karštame regione?

Dėl karo Ukrainoje energijos kainos šoktelėjo, o naftos gamintojai Artimuosiuose Rytuose uždirba kaip niekada daug. Tačiau ar tai nesustabdys ilgai planuotų reformų, kuriomis siekiama diversifikuoti nuo naftos priklausomą regiono ekonomiką? Apie tai rašo portalas DW. Prieš dvejus metus Irakas vos nepritrūko pinigų. Šalis yra penkta pagal dydį naftos gamintoja pasaulyje ir turėtų būti turtinga.
Rinkos 2022-05-17

Rusijai vis labiau gresia nemokumas: laukia toks pats krachas, kaip 1917 m.?

Praėjusią savaitę Maskva atliko mokėjimus dviejų JAV doleriais denominuotų Rusijos valstybės obligacijų, kurių išpirkimo terminas yra 2022 ir 2042 m., o bendra vertė siekia 650 mln. dolerių (616 mln. eurų), turėtojams. Rusija pasinaudojo JAV sankcijų išimtimi, pagal kurią leidžiama atlikti mokėjimus už Rusijos valstybės skolos obligacijas iš Iždo leidžiamų šaltinių, į kiekvieną konkretų atvejį atsižvelgiant atskirai.
Rinkos 2022-05-14

Šalys, kurios gali padėti Europai išgyventi atsisakius rusiškų dujų

Laiku priimti sprendimai, ilgalaikiai įsipareigojimai ir platesnė vizija galėtų padėti Europos Sąjungai stiprinti ryšius su vakarinėmis Viduržemio jūros regiono šalimis. Štai Alžyras ir didelės jo atsargos, galėtų padidinti bloko energetinį saugumą, rašo portalas DW. ES atsisakant Rusijos gamtinių išteklių, Viduržemio jūros regionas tampa viena svarbiausių bloko energetinio saugumo zonų. Pietinėje Viduržemio jūros dalyje – daug naftos ir dujų atsargų. Apie 10 proc.

Naftos rinkoje vyksta kai kas rimtesnio nei vien gavybos problemos

Naftos rinkoje kyla rimtų gavybos problemų, nors kainos laikinai mažėja dėl koronaviruso sukelto karantino Kinijoje, įspėja analitikas. Apie tai rašo portalas „Yahoo Finance“. „Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, vyksta kai kas daug rimtesnio – kalba eina apie tai, kas vyksta Rusijoje“, – „Yahoo Finance Live“ sakė „The Energy Word“ įkūrėjas Danas Dickeris. „Energetikos bendrovės „Exxon“, „Total“, „BP“ palieka Rusiją ir joje esantį savo turtą.

„Gazprom“ manevrai: ar turėtume nerimauti dėl dujų tiekimo krizės?

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ teigia sustabdžiusi dujų eksportą į Lenkiją ir Bulgariją, nes šios šalys už tiekimą atsisako mokėti rubliais. Ar ir mums verta nerimauti dėl galimo tiekimo nutraukimo? Tiek Lenkija, tiek Bulgarija jau planavo nepratęsti sutarčių su „Gazprom“, kurios baigiasi metų pabaigoje. Lenkija iš anksto pildė savo dujų atsargas, o tai suteikia tam tikro užtikrintumo, ypač artėjant vasaros dujų vartojimo nuosmukiui.

Kiek pasaulis priklausomas nuo Rusijos naftos ir dujų?

Rusijos naftos kiekis, parduodamas kitoms šalims, sumažėjo, tačiau dujos ir toliau tiekiamos į Europą. Po invazijos į Ukrainą JAV, ES ir Jungtinė Karalystė paskelbė apribojimus Rusijos importui. JAV paskelbė pilną draudimą importuoti rusišką naftą, dujas ir anglis, rašo „BBC Reality Check“. Jungtinė Karalystė iki metų pabaigos laipsniškai atsisakys rusiškos naftos, o ES dviem trečdaliais mažina dujų importą.

3 priežastys, kodėl Šanchajaus uždarymas svarbus pasaulio ekonomikai

Kinijai sunkiai sekasi suvaldyti Covid-19 protrūkį Šanchajuje, nepaisant 17 dienų trukusio karantino, dėl kurio dauguma iš 25 mln. Šanchajaus gyventojų liko namuose, rašo CNN. Kinijos rytinėje pakrantėje esantis Šanchajus yra didžiausias ir turtingiausias šalies miestas bei vienas didžiausių pasaulio metropolių. Kartu su kaimyniniu Kunšano miestu, kuris buvo uždarytas anksčiau šį mėnesį, jis vaidina svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje.

Vokietija atmeta greito Rusijos naftos importo atsisakymo galimybę

Vokietija siekia kuo greičiau nutraukti priklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių, tačiau tam prireiks laiko, pareiškė šalies finansų ministras. „Turime būti kantrūs“, – BBC sakė Christianas Lindneris. Tačiau užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock anksčiau kalbėjo priešingai. Ji sakė, kad Vokietija iki metų pabaigos nutrauks naftos importą, po jo seks dujos. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kritikavo Vokietiją, kad ji nesugeba pažaboti Rusijos energijos importo.

Nutraukus rusiškų dujų tiekimą, Vokietijai gresia beveik ketvirčio trilijono eurų žala

Trečiadienį vyriausieji šalies analitikai perspėjo, kad staiga nutraukus rusiškų gamtinių dujų tiekimą, Vokietija nugrimztų į gilią recesiją, praneša portalas CNN. Penkių Vokietijos ekonomikos institutų ataskaitoje teigiama, kad per ateinančius dvejus metus dėl tokio sukrėtimo šalis netektų 220 mlrd. eurų (238 mlrd. JAV dolerių) ekonominės produkcijos. Vokietijos BVP 2022 m. padidėtų tik 1,9 proc., o 2023 m. sumažėtų 2,2 proc. Jei dujos ir toliau tekės, šiemet augimas sieks 2,7 proc.

Dar vienas Rusijos bandymas sustiprinti rublį: susiejo jį su auksu

Rusijos centrinis bankas netikėtai paskelbė fiksuotą aukso pirkimo už rublius kainą. Tai bene pirmas kartas, kai šalies valiuta išreiškiama „aukso paritetu“ nuo 1999 m., kai Šveicarija nusprendė to nebedaryti, praneša portalas „The Conversation“. Aukso pariteto įvedimas buvo įprasta didžiųjų pasaulio valstybių praktika, skirta palengvinti tarptautinės prekybos mokėjimus XIX a. ir XX a. pradžioje, kai galiojo aukso standartas.

Galvos skausmas Vokietijai – ne tik dujos ar nafta: be Rusijos metalų strigs automobilių gamyba?

Dujos ir nafta yra bene svarbiausios eksporto prekės, kurias Maskva parduoda Vokietijai. Tačiau dėl karo Ukrainoje dėmesio centre atsidūrė ir kitos svarbios žaliavos, rašo portalas DW. Beveik visos diskusijos dėl Vokietijos ekonominių ryšių su Rusija po invazijos į Ukrainą buvo sutelktos į dujas ir naftą. Ir ne veltui – Vokietija perka daugiau rusiškos naftos ir dujų nei bet kuri kita Europos šalis, todėl energija yra pelningiausia Rusijos importo į Vokietiją prekė.

Kaip užsienio šalių bankai uždirba iš Rusijos jos pradėto karo metu

JAV bankai paliko Rusiją, tačiau tai nereiškia, kad jie nebegali užsidirbti iš siaubingos Kremliaus invazijos į Ukrainą, rašo portalas „CNN Business“. Rusijos skolos išpardavimas, susijęs su Rusijos prezidento Vladimiro Putino vykdyta kampanija prieš Ukrainą ir po to sekusiomis sankcijomis, sudarė sąlygas naujo tipo arbitražui, kurį jau ima naudoti finansų pasaulio atstovai, laikydami tai lengvais pinigais.  Ši idėja vadinama neigiamos bazės sandoriu.

Įspėja apie karo pasekmes Lenkijai: kainos augs, žmonių pajamos mažės

Lenkijos ekonomikai 2022 m. pradžia buvo sėkminga. Tačiau tęsiantis karui Ukrainoje baiminamasi, kad tai neigiamai paveiks Lenkijos ekonomikos augimą, praneša CNBC. Lenkija yra šešta pagal nominalųjį BVP Europos ekonomika (neatsižvelgiant į infliaciją) ir viena pagrindinių mašinų, transporto priemonių, elektronikos bei naudingųjų iškasenų, įskaitant anglį, varį, cinką ir akmens druską, gamintoja.  Vasario mėn. šalies ekonominiai rodikliai, dar prieš karo Ukrainoje pradžią, buvo geri.
Rinkos 2022-03-31

Kremliaus planas neišdegs – už dujas rubliais vokiečiai nemokės

Neseniai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad „nedraugiškų“ šalių prašys už gamtines dujas atsiskaityti rubliais – toks sprendimas dujų kainas Europoje dar labiau padidintų. Tačiau Vokietija sako, kad Rusijos reikalavimams nenusileis, praneša CNBC. Įprastai Europa už dujas Rusijai atsiskaito JAV doleriais arba eurais – taip, kaip yra numatyta sutartyse.

Rinkos nemeluoja: sankcijas Rusijos biržos pasitiko augimu – pabrango ir rublis, ir akcijos

Vladimiro Putino okupantų kariuomenei užpuolus Ukrainą ir pradėjus žudyti jos žmones Vakarų šalys pasmerkė tokius veiksmus. Taip pat ėmėsi naujų sankcijų. Tačiau, panašu, kad jos gerokai per švelnios. Į tai dėmesį atkreipė banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Asmeninėje socialinio tinklo paskyroje Vakarų paskelbtas sankcijas ironiškai įdėjo į kabutes.
Rinkos 2022-02-25
Į viršų