REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Maskva atliko mokėjimus dviejų JAV doleriais denominuotų Rusijos valstybės obligacijų, kurių išpirkimo terminas yra 2022 ir 2042 m., o bendra vertė siekia 650 mln. dolerių (616 mln. eurų), turėtojams.

Rusija pasinaudojo JAV sankcijų išimtimi, pagal kurią leidžiama atlikti mokėjimus už Rusijos valstybės skolos obligacijas iš Iždo leidžiamų šaltinių, į kiekvieną konkretų atvejį atsižvelgiant atskirai.

Tačiau ši išimtis baigia galioti gegužės 25 d., ir MSCI užsiminė, kad jei ji nebus pratęsta, gegužės 27 d., suėjus kelių Rusijos obligacijų mokėjimo terminui, gali kilti įsipareigojimų nevykdymo grėsmė.

Teks prisiminti 1917 m. krachą?

Nors Rusija kol kas išvengė istorinio skolos įsipareigojimų nevykdymo po to, kai jos užsienio valiutos atsargoms buvo įvestos sankcijos, analitikai mano, kad ji tik vilkina tai, kas neišvengiama, rašo portalas CNBC.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę Maskva atliko mokėjimus dviejų doleriais denominuotų Rusijos valstybės obligacijų turėtojams. Jų išpirkimo terminai – 2022 m. ir 2042 m., o bendra vertė siekia 650 mln. dolerių (616 mln. eurų). Tai atlikta nepasibaigus nustatytam 30 dienų papildomam laikotarpiui, kurio pabaiga – gegužės 4 d.

REKLAMA

Rusijos finansų ministerija iš pradžių, balandžio 4 d., bandė mokėjimus atlikti rubliais, mat JAV Iždo departamentas užblokavo bandymą atlikti mokėjimus iš JAV bankuose doleriais laikomų atsargų. Didelė dalis didžiulių Rusijos centrinio banko užsienio valiutos atsargų, laikomų užsienio bankuose, buvo įšaldyta dėl tarptautinių sankcijų, įvestų po invazijos į Ukrainą.

Pagrindinės reitingų agentūros teigė, kad jei Rusija iki lengvatinio laikotarpio pabaigos nebūtų įvykdžiusi savo įsipareigojimų užsienio valiuta, tai būtų pirmas šalies užsienio skolos įsipareigojimų nevykdymas nuo 1917 m. Tačiau Rusija rado lėšų šaltinį, kuriam sankcijos nebuvo taikomos, todėl galėjo atlikti šiuos mokėjimus.

REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingas mokėjimų atlikimas paskatino Rusijos valstybės obligacijų tvirtąja valiuta brangimą, tačiau Rusijos vyriausybės obligacijų kainos tebėra gerokai mažesnės nei prieš Rusijos įsiveržimą į Ukrainą vasario 24 d.

Praėjusią savaitę paskelbtame pranešime „MSCI Research“ teigė, kad, nepaisant pakilimo, „kredito įsipareigojimų neįvykdymo tikimybė tebėra itin didelė vienerių ir penkerių metų perspektyvoje“.

„Nors dėl to kilęs Rusijos valstybės obligacijų brangimas galėjo paskatinti kai kuriuos investuotojus galvoti, kad Rusija išvengs įsipareigojimų nevykdymo, kredito įsipareigojimų nevykdymo apsikeitimo sandorių (CDS) rinkoje numanomos įsipareigojimų nevykdymo tikimybės vis dar itin didelės vienerių ir penkerių metų perspektyvoje“, – sakė MSCI vykdomasis direktorius Andy Sparks ir viceprezidentas Gabor Almasi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gegužės 3 d. vienerių metų įsipareigojimų neįvykdymo tikimybė buvo 67 proc., tačiau balandžio 26 d. ji buvo didesnė nei 95 proc. Per tą patį laikotarpį penkerių metų įsipareigojimų neįvykdymo tikimybė sumažėjo nuo 99 iki 88 proc.“

Akys krypsta į gegužės 25 d.

Rusija pasinaudojo JAV sankcijose numatyta išimtimi, pagal kurią už Rusijos valstybės skolą leidžiama mokėti iš Iždo leidžiamų šaltinių, atsižvelgiant į kiekvieną konkretų atvejį.

Tačiau ši išimtis baigia galioti gegužės 25 d., ir MSCI užsiminė, kad jei ji nebus pratęsta, gegužės 27 d., kai sueis kelių Rusijos obligacijų mokėjimo terminas, gali kilti įsipareigojimų nevykdymo grėsmė.

REKLAMA

„Arba, pratęsus išimties galiojimą, obligacijų turėtojams būtų galima skirti papildomus mokėjimus, jei Rusijos vyriausybė parodytų norą ir gebėjimą juos tęsti“, – pridūrė MSCI. Iždo departamentas dar nenurodė, ar planuoja pratęsti šią nuostatą.

Pasak „BlueBay Asset Management“ vyresniojo stratego Timothy Ash, atlikdama mokėjimus praėjusią savaitę, Rusijos finansų ministerija parodė, kad nenori įsipareigojimų nevykdymo ir supranta, kad pasekmės būtų „labai žalingos ir ilgai jaučiamos“.

T. Ashas sutiko, kad dabar svarbiausias klausimas yra ar JAV Užsienio turto kontrolės biuras pratęs bendrąją licenciją užsienio skolos aptarnavimui po gegužės 25 d.

REKLAMA

„Vyrauja nuomonė, kad JAV naudinga leisti Rusijai sumažinti ribotą FX (užsienio valiutos) likvidumą, viršijantį tą, kurį įšaldė Vakarai. Tačiau iš tikrųjų aš manau, kad nauda, kai šis likvidumas sumažintas labai nežymiai, kai aptarnaujami keli milijardai išorės skolos, nublanksta galvojant apie ekonominį ir viešųjų ryšių smūgį Rusijai dėl valstybės įsipareigojimų nevykdymo“, – penktadienį elektroniniame laiške rašė Ashas.

„Patys rusai atskleidė savo kaštų ir naudos skaičiavimus mokėdami anksčiau šį mėnesį – taigi OFAC interesai dabar tikrai yra priešingi.“

Ashas suabejojo, kodėl OFAC turėtų pratęsti licencijos galiojimą, atsižvelgiant į tai, kad tai būtų „akivaizdžiai naudinga Rusijai“, ir užsiminė, kad svarbesnis klausimas būtų, ar Rusija vis dar gali rasti būdą, kaip išvengti įsipareigojimų nevykdymo, jei OFAC atsisakys pratęsti licencijos galiojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų