Lietuvos verslas


Naujausia informacija apie pinigus ir ekonomiką: atlyginimai, pensijos, įvairios išmokos, kainos, mokesčiai, bendrovių naujienos, aktualūs teisės aktų pasikeitimai. Lietuvos verslo naujienos vienoje vietoje.

Negrąžina skolos? Už 40 eurų galite teisėtai paviešinti visiems – skolininkai problemų turės ilgai

Ne paslaptis, kad paskolinti pinigų anksčiau ar vėliau tenka daugeliui. To išvengti sunku – pasitaiko, kad reikia padėti giminėms, pervesti pinigų pritrūkusiam draugui, „užmesti“ maistui, gėrimams ar pramogoms. Deja, ne visada pavyksta sėkmingai tas skolas atgauti – vieni laiką vilkina ir išsisukinėja, kiti priminimus apskritai ignoruoja.
Lietuvos verslas Prieš 5 min.

ES kaltina „Apple“ pažeidus skaitmeninės konkurencijos taisykles

Europos Sąjunga pirmadienį apkaltino technologijų milžinę „Apple“ pažeidus naujas skaitmeninės konkurencijos taisykles ir nustačius savo prekyvietėje „App Store“ taisykles, neleidžiančias programinės įrangos kūrėjams nukreipti naudotojų į kitas platformas.
Lietuvos verslas Prieš 46 min.

Apsigalvojote dėl būsto, pirkto su paskola? Štai kada teks primokėti bankui

Ne paslaptis, kad nekilnojamojo turto (NT) pirkimas su paskola dažnai yra įsipareigojimas 30-čiai metų. Vis tik ne visi nori ir ne visiems pavyksta šio įsipareigojimo laikytis. Gali nutikti taip, kad būstą teks parduoti ar norėsis pakeisti į kitą. Bankai paaiškino, ką tokiais atvejais daryti. Skaitytoja Aistė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) papasakojo, kad pirko būstą su 90 tūkst. eurų paskola.
Lietuvos verslas Prieš 4 val.

„Valstietė“ siūlo preliminarias NT pirkimo sutartis registruoti ar tvirtinti pas notarus

Nekilnojamojo turto, žemės pirkėjus ir pardavėjus „valstietė“ Asta Kubilienė siūlo įpareigoti registruoti arba pas notarus tvirtinti preliminarias arba rezervavimo sutartis. „Labai svarbus momentas būtų dėl notariško tvirtinimo ar į kokio nors registro įrašymo tų jungtinės veiklos sutarčių. Gal ir galėtume komisijos nariai visi pateikti tokias pataisas, kad tie saugikliai būtų sudėti“, – per Seimo Antikorupcijos komisijos posėdį teigė A. Kubilienė.

Laisvalaikiu vis prisidirbate? Štai kada darbovietė gali atleisti už tai, ką darote ne joje

Pričiuptus vagiant ar sukčiaujant darbo vietoje darbuotojus vadovai turi visą teisę dėl to atleisti. Vis tik kiek kitaip yra su žmonėmis, kurie įstatymus laužo ne darbo metu ir dėl to atsiduria areštinėse, gauna baudas ar yra teisiami. Vienas asmuo anonimiškai pasiteiravo, ar darbovietė išsaugo darbuotojo darbo vietą, jei jis yra suimamas policijos ir izoliuotas dienai ar kelioms, tad negali ateiti į darbą.

„Via Lietuva“ aiškinasi galimybes statyti tunelį į Tarandę

Siekiant pagerinti susisiekimą su Tarandės gyvenviete šalia Vilniaus, valstybės valdoma bendrovė „Via Lietuva“ (buvusi Lietuvos automobilių kelių direkcija) konsultuojasi su rinka dėl tunelio bei trečios eismo juostos statybų magistraliniame kelyje Vilnius–Panevėžys. Tunelio projektą įmonė rinkai pristatė praėjus dvejiems metams po to, kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) įpareigojo nutraukti pirmąjį tunelio statybų konkursą dėl netinkamo techninio projekto.

Sunku patikėti: Lietuvoje už nakvynę palapinėje prašo ir 300 eurų – apsukrumas ar tik geras verslas?

Kol vieni gyventojai ieško skrydžių bilietų ir viešbučių užsienio šalyse, kiti renkasi atostogauti Lietuvoje. Čia žmonės vis dažniau renkasi išskirtines vietas atostogoms, populiarėja palapinės, nameliai be patogumų. Už įdomias nakvynės vietas gyventojai sutinka ir 150 eurų už naktį. Specialistai pastebi, kad gyventojai ieško privatumo ir už tai sutinka mokėti daugiau.

Ministerija siūlo atlyginti už stumbrų daromą žalą augalams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo atlyginti už stumbrų daroma žalą sodams ir uogynams naudojant Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšas. Ministerija parengė ir trečiadienį užregistravo tai numatantį įstatymo pakeitimo projektą. Pateiktu pasiūlymu siekiama praplėsti žemės ūkio kultūrų, kurioms žalą padaro medžiojamieji gyvūnai, kuriuos medžioti yra uždrausta ištisus metus, sąrašą, įtraukiant sodus ir uogynus, kur nuostolius sukelia atklydę stumbrai.

Parlamentarai svarstys siūlymą dėl automobilio įsigijimo kompensacijos šeimoms, auginančioms vaikus su negalia

Seimas imasi svarstyti pasiūlymą keisti automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją šeimoms, kuriose auga vaikai su negalia. Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Eugenijus Sabutis siūlo skiriant tokią kompensaciją atsižvelgti į vaikų skaičių. „Vaiko su negalia tėvai, giminaičiai, įtėviai, įmotės ir globėjai pagal įstatymą turi teisę į lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją.

IAE vadovo atsakymas į nepasitenkinimą dėl jėgainės pertvarkos į UAB: darbuotojams atlygis nemažės

Profsąjungose kilus nepasitenkinimui dėl Seime svarstomos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) pertvarkos į uždarąją akcinę bendrovę (UAB), jėgainės vadovas Linas Baužys akcentuoja, kad pokytis padės skaidrinti įmonės valdymo procesus, o darbuotojų atlyginimų tai niekaip nepaveiks. „(Seimui priėmus keitimus – ELTA) kitais metais mes tampame uždarąja akcine bendrove – ne akcine bendrove, o uždarąja. Niekas neketina šios įmonės listinguoti, 100 proc. akcijų priklausys valstybei.

Kauno senamiesčio įvažiavimo mokestis kelia verslo bendruomenės pyktį: tai padidins paslaugų kainas

Kauno mieto savivaldybė nuo rugpjūčio 1 dienos planuoja senamiestyje nustatyti mažų emisijų zoną, įvesdama dviejų eurų rinkliavą už automobislių įvažiavimą. Šis sprendimas sulaukė prieštaringų reakcijų, ypač iš verslo bendruomenės, kuri įsitikinusi, kad iniciatyva gali sukelti nepageidaujamų pasekmių tiek miestui, tiek jo gyventojams. Kauno miesto savivaldybės atstovų teigimu, pokyčiais siekiama sumažinti automobilių srautą senamiestyje ir skatinti tvaresnį judumą.

Kainos restoranuose – sunkiau įkandamos: guodžiasi, kad dar brangins, nes sunkiai išgyvena

Praėjus pusmečiui po to, kai lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) maitinimo įstaigoms buvo grąžintas į 21 proc., atstovai neslepia, kad tampa vis sunkiau išvengti nuostolių. Tad vieni ir toliau kelia kainas, kiti atleidžia darbuotojus, o dalis net ir bankrutuoja. Maitinimo ir gėrimų paslaugų teikimo įmonių apyvarta (be PVM) 2024 m. balandį sudarė 124,1 mln. eurų to meto kainomis, ir, palyginti su 2024 m. kovu, palyginamosiomis kainomis sumažėjo 0,8 proc.

„Sodra“: į pensijų kaupimą šiais metais įtrauktiems gyventojams apsispręsti liko savaitė

„Sodra“ informuoja, kad gyventojai, šių metų pradžioje gavę pranešimus apie įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimą, iki birželio 30 dienos gali nuspręsti, ar nori kaupti pensijai papildomai.

Sunkius darbus dirbusiems priklauso beveik 400 eurų: kur pateikti prašymą pinigams gauti?

Prieš 30 metų gyventojai dirbę kenksmingomis darbo sąlygomis gauna kompensacijas. Per mėnesį jie gali gauti apie 400 eurų. Tačiau sulaukę pensinio amžiaus šių pinigų jie netenka, vietoje jų imama mokėti pensiją. Portalo tv3.lt skaitytoja Jolanta skundėsi, kad jos tėčiui mokėtas prie pensijos priedas už kenksmingas darbo sąlygas buvo panaikintas. „Tėtis 11 metų dirbo kenksmingomis sąlygomis metalo lydimo ceche. Iš viso jo darbo stažas siekia 42 metus.

Mokyklos išleistuvės sparčiai pasikeitė: ši mada jau lieka užmarštyje

Brandos egzaminai jau eina į pabaigą, o abiturientai ruošiasi paskutiniam mokyklinio gyvenimo etapui – išleistuvėms. Nors nuo 2023 m. popierinius brandos atestatus pakeitė elektroniniai, moksleiviai vis tiek renkasi paminėti mokslų pabaigos ir trankiai atšvęsti. Psichologė pažymi, kad išleistuves reikėtų išlaikyti, nes tai mūsų egzistencijai svarbus ritualas, tačiau nereikėtų šventės paversti pasipuikavimo šou.

Mėgstate pasilinksminti laisvalaikiu? Štai kada dėl to gali atleisti iš darbo

Ne paslaptis, kad žmonės mėgsta pasilinksminti ir kartas nuo karto svaiginasi alkoholiu ar net kitomis, pvz., narkotinėmis medžiagomis. Vis tik dalis gyventojų tą daro dažniau, kai kurie – net ir kasdien, nes turi tam priklausomybę. O tarp jų yra tiek bedarbių, tiek pensininkų, tiek ir dirbančiųjų. Tad kyla klausimas, kaip į tai žiūri darbdaviai.

Vidutinė pensija Lietuvoje – žemiau skurdo ribos: dirbantiems teks mokėti daugiau mokesčių?

Dirbančiųjų gyventojų skaičius mažėja, o pensininkų – daugėja. Todėl siūlomi įvairūs būdai, kaip gauti daugiau pinigų pensijoms. Siūloma ir apmokestinti pensijas, ir ilginti pensinį amžių. Kita vertus pasigirsta raginimų ir daugiau apmokestinti dirbančiuosius. Taip pat siūloma, kad reikėtų anksčiau pradėti dirbti, o ne ilginti pensinį amžių.

Graikijoje atostogavę lietuviai liko apakę: šašlykai po 2 eurus, krevetės pigiau nei cepelinai

Prasidėjęs vasaros sezonas lietuvius džiugina ne tik šiltais orais, bet ir neretam prasidedančiomis atostogomis. Tautiečiai nesibodi plačiau praverti pinigines ir leisti sau pakeliauti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Naujienų portalui tv3.lt keliautoja, patarimų platformos patssaugidas.lt įkūrėja Giedrė pasakoja apie atostogų įspūdžius Graikijos saloje Evijoje, aptaria maisto, automobilio nuomos ir degalų kainas bei pasidalija patarimais.

Iki šešių mėnesių žmonių skolas valstybei siūloma išieškoti VMI, vėliau – antstoliams

Seime kelią skinasi reforma, leisianti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) automatiškai nurašyti lėšas iš skolininkų sąskaitų ir jomis padengti laiku nesumokėtas skolas valstybei, dažniausiai įvairias baudas. VMI skolas nusirašyti galėtų arba per 45, arba per 180 dienų, o vėliau jos būtų perduodamos antstoliams.  Pirmu atveju skolininką VMI greičiau antstoliams perduotų, jeigu jis neturėtų sąskaitos arba kitas jo skolas išieško antstolis.

Vidutinė saulės modulių kaina – mažesnė nei prieš metus

Vidutinė 1 kW saulės modulių kaina rinkoje šiuo metu yra 220 eurai, arba 53 proc. mažesnė nei pernai tuo pačiu metu, kai ji siekė 468 eurus. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros (LEA) šių metų antrąjį ketvirtį atliktas rinkos tyrimas. Pasak LEA, apklausus daugiau kaip 30 saulės moduliais prekiaujančių ir saulės elektrines įrengiančių įmonių, nustatyta, kad šių metų gegužę vidutinė 1 kW galios saulės modulių kaina buvo 19 proc.
Į viršų