REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Vaistų agentūra leido iš vieno ,,BioNTech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos buteliuko paskiepyti ne penkis, o šešis žmones. Nors dalis šalių jau anksčiau apėjo vakcinos gamintojo nurodymus skiepyti tik 5 asmenis, Lietuva iki šiol jo tvirtai laikėsi, vakcinos likutį išmesdama. 

Europos Vaistų agentūra leido iš vieno ,,BioNTech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos buteliuko paskiepyti ne penkis, o šešis žmones. Nors dalis šalių jau anksčiau apėjo vakcinos gamintojo nurodymus skiepyti tik 5 asmenis, Lietuva iki šiol jo tvirtai laikėsi, vakcinos likutį išmesdama. 

REKLAMA

Europos vaistų agentūra uždegė žalią šviesą – leido iš ,,BioNTech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos buteliuko paskiepyti šešis, o ne penkis asmenis kaip iki šiol buvo nurodęs gamintojas. Lietuva griežtai vadovavosi vakcinos gamintojo nurodymais ir suskiepijusi penkis asmenis buteliuko likutį išpildavo.

„Kitaip sakant, tuo išsprendžiama iki šiol žinota problema, jog yra vakcinos substancijos daugiau negu reikia penkioms dozėms. Ir buvo nustatytos sąlygos, kad jeigu vakcinuojama nedideliais švirkštais galima iš vieno buteliuko naudoti šešias vakcinos dozes“, – sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

Farmacijos kompanija ,,BioNTech“ ir ,,Pfizer“ apsidrausdama į vakcinos buteliukus supila didesnę skiepo dozę, mat nedidelė jos dalis gali nutekėti ar nugaruoti. Vos tik pradėję skiepyti pacientus medikai iškart pastebėjo, kad iš vieno buteliuko, suskiepijus penkis žmones lieka štai toks likutis, kuris leidžia paskiepyti dar vieną žmogų. Ekspertų tarybos narys profesorius Laimonas Griškevičius tikina, kad naudojant šeštąją dozę vakcinacija vyks greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes tą tikrai darysime, jeigu tiktai įmanoma tą šeštą dozę iš to buteliuko gauti, nes galima būtų paskiepyti žymiai daugiau asmenų“, – pasakoja Asmens sveikatos priežiūros įstaigų grupės vadovas Laimonas Griškevičius.

REKLAMA

Tiesa, kai kurios Europos Sąjungos šalys nelaukė Europos vaistų agentūros sprendimo ir pačios nusprendė nuo koronaviruso iš vieno vakcinos buteliuko paskiepyti daugiau nei penkis žmones. Štai Danija, Čekija, Italija jau kuris laikas skiepija šešis asmenis, o kai kuriais atvejais net ir septynis. Taip pat elgiasi ir Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Jungtinės Amerikos Valstijos. Tuo tarpu Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija medikams naudoti šeštosios vakcinos, kol nėra oficialaus Europos vaistų agentūros sprendimo, neleido.

REKLAMA
REKLAMA

„Danija ir Čekija leidžia naudoti šešias dozes, tai yra skiepyti šešis žmones iš vieno buteliuko ir oficialiai tą leidžia Jungtinės Amerikos Valstijos ir Jungtinė Karalystė ir jie turi lygiai tą pačią vakciną ir tuos pačius buteliukus. Tas pačias dozuotes, tai jie tą leidžia savo gydytojams, leidžia skiepyti 6 pacientus iš vieno buteliuko“, – teigia L. Griškevičius.

Maža to, Europos vaistų agentūra nurodė, kad iš vieno vakcinos flakono ištraukti šešias dozes galima naudojant mažo tūrio švirkštus arba adatas. O jei naudojami standartiniai švirkštai ir adatos vakcinos šeštajai dozei jau gali ir nepakakti.

„Tas pats Europos vaistų agentūros komitetas yra aiškiai pasisakęs, jei netinkami švirkštai yra naudojami, tai gali būti taip, kad ta šeštoji dozė ir nesusidarys“, – kalbėjo G. Andrulionis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jei po penkių vakcinos dozių buteliuke lieka mažiau nei 0,3 mililitro skysčio, tuomet buteliuką reikia išmesti, mat ši skiepo dozė jau yra per maža ir netinkama. O traukti vakciną iš kelių buteliukų ir ją maišyti griežtai draudžia gamintojas.

„Yra matoma, kad lieka likutis kažkoks ir iš to liekamojo tūrio tu matai, ar gali sutraukti šeštą dozę ar ne. Jeigu gaunasi 0,3 mililitro tada gerai. Reiškia, kad tu gali tą dozę sunaudoti. Bet jei sutraukus matai, kad lieka nepilnai 0,3 – tai nepilna dozė, o dozuoti reikia tiksliai“, – sako L. Griškevičius.

Pasak Vokietijoje Vupertalio ligoninėje praktiką atliekančio lietuvio Žygimanto, Vokietijoje kol kas medikai pacientus skiepija penkiomis, o ne šešiomis vakcinos dozėmis. Mat vokiečiai griežtai laikosi gamintojo nurodymų. Tiesa, vokiečiai prioriteto tvarka pirmiausia skiepija ne medikus, o senjorus – pirmiausia 80 metų amžiaus ir vyresnius senolius.

REKLAMA

„Iki šiol Vokietijoje buvo naudojamos penkios dozės, bet kadangi šiandien Europos vaistų agentūra paskelbė rekomendaciją, kad galima naudoti šešias, tai Vokietijoje taip ir bus daroma. O štai Šveicarijoje nuo pat skiepijimo pradžios buvo naudojamos šešios dozės“, – pasakoja praktikantas Žygimantas Petkelis.

Skaičiuojama, kad iš viso jau Lietuvoje yra paskiepyti 16822 asmenys. O tai reikštų, kad daugiau kaip 3 tūkstančiai šeštos vakcinos dozių nukeliavo į šiukšlių dėžę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų