Kuklų turtą valdanti finansų ministrė I. Šimonytė kolegas Vyriausybėje galėtų pamokyti, kaip gyventi pagal išteklius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Kuklų turtą valdanti finansų ministrė I. Šimonytė kolegas Vyriausybėje galėtų pamokyti, kaip gyventi pagal išteklius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Į kairę ir dešinę bankų dalytomis paskolomis susigundžiusius gyventojus kritikuojantys politikai ir pareigūnai patys neatsispyrė lengviems pinigams. Daugelio jų deklaracijose nurodytos paskolos prilygsta ar net viršija turimo turto vertę.

Šios kadencijos Seimo ir Vyriausybės nariai valdo kur kas mažesnius turtus nei jų pirmtakai. Parlamente išretėjo milijonierių gretos, o daugelis politikų ir pareigūnų, neatsižvelgdami į savo turto vertę, iki ausų prasiskolino bankams.

Tokias tendencijas atskleidžia vakar paskelbtos politikų ir valstybės tarnautojų 2008 metų turto ir pajamų deklaracijos.

Paskolų suvilioti.

Vyriausybės nariai ir Seimo valdantieji, nepraleidžiantys progos prikišti paprastiems žmonėms, kad šie ilgą laiką gyveno ne pagal pajamas leisdami iš bankų skolintus pinigus, pirmiausia turėtų pažvelgti į save. Tačiau esama iškalbingų išimčių: nei premjeras Andrius Kubilius, nei finansų ministrė Ingrida Šimonytė paskolomis nėra susisaistę. Net priešingai. Ministrė, deklaruojanti kuklų turtą ir pajamas, pati yra paskolinusi 20 tūkst. litų.

REKLAMA

Tačiau I.Šimonytės komandos nariai, privalantys itin gerai išmanyti finansus, taip pat paskolų santykį su turtu, rodo visai kitą pavyzdį. Labiausiai šioje srityje pasižymėjęs, kaip rodo deklaracija, buvęs Finansų ministerijos valstybės sekretorius, dabar - kancleris Giedrius Rimša. Kartu su žmona jis deklaruoja turto daugiau kaip už 1,1 mln. litų, dar apie 33 tūkst. litų - santaupų. Tuo metu sutuoktinių kreditų vertė siekia beveik 900 tūkst. litų.

Paskolų nurodo turintys 8 iš 14 Vyriausybės narių. Didžiausius įsipareigojimus, palyginti su valdomu turtu, deklaruoja patarimų finansų klausimais anksčiau nešykštėjęs buvęs Laisvosios rinkos instituto vadovas, dabar teisingumo ministro pareigas einantis Remigijus Šimašius. Ministro, pagal deklaraciją turinčio turto ir santaupų už 128 tūkst. litų, paskola siekia 299 tūkst. litų.

Į bankų ar kitų skolintojų kišenę rankas kišo ir parlamentarai. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas deklaravo turto už 100 litų ir 88 tūkst. litų santaupų. Jo paskola sudaro 346 tūkst. litų.

Jaunoji Seimo narė Agnė Bilotaitė turto ir santaupų turi už kiek daugiau nei 100 tūkst. litų, o pasiskolinusi yra 600 tūkst. litų.

Seimo vicepirmininkas Liberalų sąjūdžio (LS) atstovas Algis Kašėta, deklaruojantis 142 tūkst. litų turto, skolingas 167 tūkst. litų. Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) priklausantis Paulius Saudargas, sukaupęs turto už 200 tūkst. litų, kreditų turi už 278 tūkst. litų, "Vienos Lietuvos" narys Vytautas Kurpuvesas, deklaravęs turto už 229 451 tūkst. litų, yra pasiskolinęs 238 tūkst. litų.

REKLAMA

A.Bosui niekas neprilygo

Santykinai parlamento turtinguosius galima skirstyti į tikruosius milijonierius ir tuos, kuriems milijoną padeda "sukrapštyti" jų sutuoktinių turtai. Pirmųjų yra 16, antrųjų - 11.

Tarp tikrųjų milijonierių - tik viena moteris. Ankstesnės kadencijos Seime abiejų kategorijų turtingųjų buvo priskaičiuojama daugiau kaip 40.

Niekam iš dabartinių parlamentarų taip ir nepavyko aplenkti turtingiausio praėjusios kadencijos Seimo nario "darbiečio" Antano Boso, valdžiusio 82 mln. litų turtą. Turtingiausias šio parlamento narys - frakcijos "Viena Lietuva" atstovas Valdemaras Valkiūnas - gali didžiuotis 36 mln. litų vertės turtu ir santaupomis. Neseniai penkiasdešimtmetį atšventęs "vienalietuvininkas" taip pat deklaravo paėmęs 2,1 mln. paskolą.

Kiti Seimo milijonieriai gerokai atsilieka nuo lyderio. Antras turtingiausiųjų sąraše - socialdemokratas Bronius Bradauskas, deklaravęs 18,3 mln. litų vertės turto ir pinigų. Trečiojoje vietoje - TS-LKD frakcijos narė Rūta Rutkelytė. Jos turtas ir santaupos siekia 9,5 mln. litų. Parlamentarė yra paėmusi 1,8 mln. litų paskolą.

Skolina ir skolinasi

Į ketvirtąją vietą galėtų pretenduoti socialdemokratas Andrius Šedžius, turintis 8,4 mln. litų vertės turto ir santaupų, tačiau žemyn jį tempia 6,7 mln. litų paskola. Penktas būtų kitas socialdemokratas Jonas Jagminas, valdantis 5,4 mln. litų vertės turtus. Dar 5,7 mln. litų jis yra paskolinęs.

Buvęs Liberalų ir centro sąjungos lyderis, dabar paprastas Seimo narys Artūras Zuokas deklaravo 5 mln. vertės turtą. 1,9 mln. litų jis yra paskolinęs, o pats paėmęs 1,5 mln. litų kreditą.

REKLAMA

Nuo A.Zuoko mažumėlę atsilieka frakcijos "Tvarka ir teisingumas" narys Vytautas Galvonas, turintis turto už 4,3 mln. litų. Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai sutuoktiniai Arūnas ir Inga Valinskai kiekvienas deklaravo po 3,5 mln. litų vertės turto ir po 1,1 mln. litų paskolą. Jų frakcijos kolegė Asta Baukutė, pagarsėjusi dėl bendrabučio elektros lizdų pasisavinimo ir skandalingos iš mokesčių mokėtojų pinigų nuomojamo automobilio istorijos, taip pat nėra vargšė - parlamentarės turtas siekia 2,3 mln. litų. Ne mažiau skandalingas jos vyras Kęstutis Rupulevičius teturi 50 tūkst. litų vertės turto.

Turtingi sutuoktiniai

Kiek mažiau milijonų yra sukaupęs LS atstovas, R.Rutkelytės sutuoktinis Kęstutis Glaveckas (2,2 mln. litų), "prisikėlietis" Vincas Babilius (2 mln. litų), liberalcentristas Arminas Lydeka ir jo frakcijos kolega Žilvinas Šilgalis (po 1,8 mln. litų), "darbietis" Vydas Gedvilas (1,6 mln. litų), "tvarkietis" Kęstas Komskis (1,1 mln. litų).

Į milijonierių klubą, skaičiuojant ir vyro turtą, gali pretenduoti Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Degučių pora deklaravo 1,1 mln. litų vertės turto ir lėšų. TS-LKD frakcijos atstovas Mantas Adomėnas su sutuoktine atskleidė turintys 3,4 mln. litų vertės turto, tačiau Seimo narys yra paėmęs milijono litų paskolą.

Milijoną taip pat perkopė "darbietės" Virginijos Baltraitienės (1,1 mln. litų), "tvarkiečio" Dailio Barakausko (1,4 mln. litų), "darbiečio" Valentino Bukausko (1,2 mln. litų), jo kolegės Dangutės Mikutienės (1,8 mln. litų), socialdemokrato Stanislovo Giedraičio (1 mln. litų), jo kolegos Juozo Palionio (1,5 mln. litų), "tvarkiečio" Rimo Antano Ručio (1,5 mln. litų) ir konservatoriaus Stasio Šedbaro (1,4 mln. litų) šeimos.

REKLAMA

1,1 mln. litų siekia ir "prisikėliečio" Dainiaus Budrio šeimos turtas bei santaupos. Tačiau pats parlamentaras gėrybių teturi už 177 tūkst. litų. Dar 6 tūkst. litų jis yra pasiskolinęs.

Seimo Mišrios frakcijos narį buvusį teisėją Konstantą Ramelį (620 tūkst. litų) milijonieriumi pavertė sutuoktinės turtas, vertinamas 2,2 mln. litų.

Gyvena kukliai

Toli gražu ne visi Seimo nariai maudosi piniguose. Kaip matyti iš deklaracijų, kukliai verčiasi jaunieji parlamentarai. Konservatorius Justinas Urbonavičius savo turtą ir santaupas įvertino vos 17 tūkst. litų.

29-erių "vienalietuvininkės" Zitos Užlytės turtas - 42 tūkst. litų, jos frakcijos kolegos Ligito Kernagio - 109 tūkst. litų. Jųdviejų buvęs frakcijos bičiulis Antanas Nedzinskas savo turtą įvertino 149 tūkst. litų.

Didesnių turtų nesukaupė ir kai kurie brandesnio amžiaus seimūnai. Pavyzdžiui, konservatorius Rytas Kupčinskas nurodė turįs turto už 54 tūkst. litų, jo frakcijos bičiulis Algis Kazulėnas - už 94 tūkst. litų. "Tvarkietis" Petras Gražulis deklaravo 160 tūkst. litų vertės turtą ir santaupas, prabangių stalo servizų mėgėjas LS atstovas Gediminas Navaitis - 110 tūkst. litų.

Lyderiauja "darbietis"

Vienintelis tikrų tikriausias milijonierius tarp dvylikos europarlamentarų - Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas. Jo turtas vertinamas 72,5 mln. litų, dar 3,4 mln. litų politikas yra paskolinęs.

Turtingiausia Lietuvos moterimi vadinama V.Uspaskicho sutuoktinė Jolanta Blažytė deklaravo 90 mln. litų vertės turtą bei santaupas. Konservatorė Laima Andrikienė savo turtą įvertino 456 tūkst. litų, dar 1,2 mln. litų ji yra paskolinusi, pati paėmusi 35 tūkst. litų paskolą.

REKLAMA

Kitų europarlamentarų turtas dažniausiai nesiekia 0,5 mln. litų arba šiek tiek jį perkopia. Jauniausia Lietuvos atstovė Europos Parlamente 25-erių Radvilė Morkūnaitė deklaravo 156 tūkst. litų vertės turtą.

Naujoji vadovė - turtingesnė

2008-aisiais šalies vadovo pareigas ėjęs Valdas Adamkus valdo turto už 129 tūkst. litų, jo žmona vertybių, kaip nurodoma, neturi. Tačiau Alma Adamkienė savo vyrą lenkia piniginėmis lėšomis - jų sukaupė už 1,1 mln. litų. Tuo metu V.Adamkaus santaupos tesiekia 44 tūkst. litų - perpus mažiau, nei deklaruota 2007 metais.

Nors naujosios prezidentės Dalios Grybauskaitės, išrinktos prieš keturis mėnesius, deklaracija dar neskelbiama, iš Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktų duomenų aiškėja, kad ji - turtingesnė už buvusį šalies vadovą. G.Grybauskaitės sukauptas turtas ir piniginės lėšos tuo pačiu laikotarpiu siekė 2,3 mln. litų.

Sunkmečiu itin svarbų vaidmenį valstybėje vaidinančio Lietuvos banko valdybos pirmininko Reinoldijaus Šarkino kartu su žmona valdomo turto vertė siekia 1,3 mln. litų, piniginės lėšos - 245 tūkst. litų. Deklaracija atskleidžia ir tai, kad R.Šarkinas, kaip minėjo, nepasinaudojo bankininkams suteikta privilegija pigiai pasiskolinti.

Krizės Vyriausybė

2008-ųjų pabaigoje suformuotoje dešiniųjų Vyriausybėje, pagal deklaracijas, buvo net trys milijonieriai. Tačiau kitų Vyriausybės narių, taip pat ir premjero A.Kubiliaus, valdomi turtai - neįspūdingi. A.Kubilius su žmona deklaruoja turto už pusę milijono litų, tačiau jų bendros santaupos tesiekia 7 825 litus.

REKLAMA

Premjerui neverta net lygintis su turtingiausiu Vyriausybės nariu - aplinkos ministru Gediminu Kazlausku. Su žmona jis valdo turto už 5 mln. litų, turi pusę milijono santaupų. Tačiau G.Kazlauskas deklaruoja ir 669 tūkst. litų paskolą.

Dar vienas milijonierius Vyriausybėje - liberalcentristas vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. Jo ir žmonos turtas siekia 2 mln. litų, santaupos - beveik pusę milijono, paskola - 377 tūkst. litų.

Milijonus skaičiavo ir Vyriausybės antikrizinę strategiją kūręs finansų ministras, dabar - eurokomisaras Algirdas Šemeta. Jo ir žmonos turtas siekė 1,1 mln. litų, santaupos - 0,5 mln. litų, paskola - beveik 400 tūkst. litų.

Milijono litų vos vos nesiekia ir žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus bei užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko su žmonomis turtai.

Mažiausiai turtų šioje Vyriausybėje turi finansų ministrė I.Šimonytė. Jos turtas sudaro vos 48 tūkst. litų, santaupos - 22 tūkst. litų. Tačiau ministrė rado lėšų suteikti 20 tūkst. litų paskolą.

Saugumas - pelningas

Tarp Lietuvos piliečių saugumu besirūpinančių struktūrų vadovų savo turtu labiausiai išsiskiria Valstybės saugumo departamento (VSD) galvos. VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas savo deklaracijoje nurodo su žmona valdantis turto už 1,7 mln. litų, jų santaupos siekia 55 tūkst. litų. Tačiau P.Malakauskas turi ir įsipareigojimų - 196 tūkst. litų paskolą.

Antras pagal valdomą turtą VSD 2008-aisiais buvo P.Malakausko pavaduotojas Dainius Dabašinskas, prieš mėnesį netekęs šių pareigų. Jo turtas sudaro 590 tūkst. litų, santaupos - beveik 70 tūkst. litų, įsipareigojimai siekia 117 tūkst. litų.

Raimonda Ramelienė , Jurga Tvaskienė

Kažin
2009-10-02 08:12:36
kiek turto turi seimūnų diedukai, bobutės, anūkai?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2009-10-02 11:38:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jie visi prasiskolinę, tai bent   ATSAKYTI
semas 2009-10-02 10:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tokiems anušauskams visada lengviau pasiskolinti, o paskui bankai ir laiko seimą už pavadėlio   ATSAKYTI
Nu 2009-10-02 09:59:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kada gi pagaliau bus priimtas turto apmokestinimo įstatymas ?   ATSAKYTI
Kažin 2009-10-02 08:12:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kiek turto turi seimūnų diedukai, bobutės, anūkai?   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Lėktuvas  (nuotr. stop kadras)
Lietuva atsiveria kelionėms – Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė sąrašą šalių, iš kurių grįžus mūsų tautiečiams ar atvykus užsieniečiams nereikės izoliuotis. Tiesa, tai ...
Lengvasis automobilis pralindo pro nuleistą užtvarą ir išvažiavęs iš teritorijos atsitrenkė į įsukantį vilkiką (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Pirmadienį vakare Vilniaus greitosios pagalbos medikams teko gaivinti vyrą, nesuvaldžiusį savo automobilio ir atsitrenkusį į vilkiką. Sužalojimų vyras išvengė, jo gyvybei ...
R. Požėla (nuotr. stop kadras)
Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno šeimai bus išmokėta aštuonių  metų vidutinio atlyginimo dydžio kompensacija, renkama ir daugiau pinigų šeimai paremti, sako ...
Libertas Klimka (Fotobankas)
Birželio 1-oji – ne tik vaikų gynimo diena. Tai ir antroji diena, kadaise buvusios didelės, trijų dienų šventės – Sekminių. Tarpukario Lietuvoje šiai šventei buvo ...
Rūkymas (nuotr. stop kadras)
Pasaulio sveikatos organizacijos analizė atskleidė, kad Lietuvos paaugliai išlieka tarp daugiausia rūkančių visoje Europoje. Aiškėja, kad tradicines cigaretes Lietuvoje ir ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų