• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentė ryžosi stebėtinai klaidingam žingsniui – teikia Seimui Baudžiamojo kodekso 47 straipsnio pataisas, kuriomis siūlo dešimteriopai padidinti maksimalias pinigines baudas už kriminalinius, tarp jų – ir už sunkius ekonominius bei finansinius nusikaltimus. Už mažiausiai pavojingas nusikalstamas veikas maksimalią baudos ribą ji siūlo didinti nuo 6500 iki 65 000 litų, už sunkius nusikaltimus – nuo 39 000 iki 390 000 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Savo siūlymą D. Grybauskaitė argumentuoja tuo, kad, jos nuomone, dabar galiojančios baudos neatitinka nusikalstamu verslu užsiimančių asmenų nelegalaus pelno ir yra „neproporcingos nusikalstamų veikų pavojingumui ir daromai žalai“ valstybės biudžetui.

REKLAMA

„Netoleruotina, kad vidutinė bauda fiziniam asmeniui už cigarečių kontrabandą tesiekia 14 tūkstančių litų, nors jo padaryta valstybei žala – vidutiniškai 200 tūkstančių litų, – sakė ji. – Nenormalu, jog šiuo metu Baudžiamajame kodekse už kontrabandą numatyta maksimali bauda, siekianti 39 tūkstančius litų, yra tik keliais tūkstančiais didesnė, nei minimali kontrabandos būdu gabenamų prekių vertė, nuo kurios atsiranda baudžiamoji atsakomybė.“

REKLAMA
REKLAMA

Taip ji atskleidė, jog neturi jokio žalio supratimo nei apie kontrabandą, nei apie priemones kovoti su ja. Tiesiog galvoje netelpa, kad tokius siūlymus teikia ne koks Seimo narys Matulas ar Gražulis, o šalies vadovė, kuriai pridera į problemas žvelgti giliau.

Toks įspūdis, kad buhalterinį problemų suvokimą norima perkelti į kitas sritis, net tas, kurios buhalteriniam reguliavimui nepasiduoda iš principo. Matome paprastą buhalteriją: padidinkime baudas, ir kontrabanda išnyks. Pagąsdinkime baudomis – kontrabandininkai tiesiog mirtinai išsigąs ir išbėgios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O aš manau, kad kontrabandai baudų didinimas neturės jokio poveikio, dargi priešingai – padėtis tik smarkiai pablogės. Čia kaip mirties bausmės įvedimas, – kuris neturi įtakos nužudymų statistikai, nes dauguma nužudymų yra „buitiniai“: išgėrė, susimušė, susibadė peiliais. Ar yra mirties bausmė, ar jos nėra – jokio skirtumo. Vis tiek gers ir pjausis. Didinsi baudas ar mažinsi – jokio skirtumo. Kaip vežė, taip veš.

REKLAMA

Kam jau kam, o valdžios žmonėms ir ekonomistams tiesiog būtina įsisąmoninti, jog kontrabanda yra normalus bet kurios ekonomikos palydovas nuo neatmenamų laikų. Ji visada buvo, yra ir bus tol, kol tik bus sąlygos jai būti. Tai ne šiaip teiginys. Na, nežinau, kaip paaiškinti buhalterinio mąstymo asmeniui, kad kontrabanda ir legali prekyba yra du susisiekiantys indai?

REKLAMA

Siūlyti baudas už kontrabandą ir ekonominius nusikalstamumus šalyje, kur „šešėlinis“ verslas užima didelę ekonomikos dalį ir dėl kvailų valdžios sprendimų toliau plečiasi – yra tik alyvos pylimas į ugnį, kad geriau degtų.

Jei tik yra palankios sąlygos – kontrabandos niekas negali sustabdyti. Iš istorijos žinome, kad jos nesustabdo nė kulkos. Nereikia net tokių klasikinių pavyzdžių, kaip Napoleono „Kontinentinė blokada“, „sausas įstatymas“ Jungtinėse Valstijose ar padėtis Gibraltaro-Ispanijos pasienyje. Užtektų prisiminti ir kontrabandos istoriją Lietuvoje, pavyzdžiui, XIX a. Rusijos-Prūsijos (nuo 1871 m. – Vokietijos) pasienyje kontrabandininkai šaudėsi su sieną saugojusiais kazokais, net savo sėbrus jėga išvaduodavo. Jei žmonės rizikuodavo gyvybe – rizikuos ir pinigais padidintoms baudoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, padidintas baudas gaus ne tikrieji kontrabandos rykliai, o kilbukai – paprasti vykdytojai, kurie dirba šį darbą ne iš neturėjimo ką veikti, o todėl, kad neturi darbo ir pajamų. Lygiai taip pat sėkmingai tokiam bedarbiui galima uždėti baudą ir milijoną. Kad ir tris milijonus. Vis tiek nesumokės.

Turintys iliuzijų, kad baudos gali sustabdyti arba bent sumažinti kontrabandą, tegul prisimena prekybą narkotikais. Šitai publikai prezidentės siūlomos priemonės kelia tik šypseną.

REKLAMA

Baudų didinimas – tai tarsi bandymas kovoti su Somalio piratais nesprendžiant socialinių problemų pačiame Somalyje. Jei somaliečiai neturi darbo vietų ir jokių pajamų – piratavimas ir toliau liks pragyvenimo šaltiniu, o visos šalies neišgaudysi. Tiesiog gamtos dovana, kad jūrų prekybos srautas eina pakrante pro šalį ir palyginti lengvai pasiekiamas.

REKLAMA

Turbūt nereikia minėti, kad padidinus baudas rizikuojama kriminalizuoti teisėsaugą. Išaugs kyšių dydis – atsiras akstinas jais susigundyti net tiems, kas iki šiol kyšių neėmė.

Ir štai koks bus toks šios „kovos“ su kontrabanda rezultatas: neišgalintys baudų susimokėti „kilbukai“ emigruos arba išvis trauksis į dar gilesnį kriminalinį pasaulį ir taip kursis stiprios organizuoto nusikalstamumo gaujos, bei turėsime labiau korumpuotą teisėsaugą. Tobulės kontrabandos metodai, jie įgaus tvirtesnį „stogą“ teisėsaugoje – vadinasi, atsiras sąlygos plėstis kontrabandos asortimentui. Kad ir tie patys narkotikai, kurių šalies „juodojoje rinkoje“ gana greitai padaugėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovoti su kontrabanda, kaip ir su kitu nusikalstamumu, galima tik sprendžiant socialinius klausimus, t. y. šalinant pačias prielaidas jai atsirasti. Iš kontrabandos gyvena beveik visa Tauragė, pavyzdžiui. Ką ponia prezidentė (ar kuris kitas valdžiažmogis) padarė, kad Tauragėje būtų pastatyta kad ir viena didelė gamykla su daug darbo vietų?

REKLAMA

Yra ir dar vienas būdas kovoti su kontrabanda – valstybei užsiimti tuo pačiai, t. y. monopolizuoti kontrabandą, uždaryti sienas, monopolizuoti visą prekybą ir t. t., na, panašiai, kaip buvo TSRS. Tačiau ir tada kontrabandos netrūko. Dirbau Klaipėdos prekybos uoste 1985 metais – ten, labai panorėjus ir turint pinigų, buvo galima įsigyti užsienietiškų gėrimų, drabužių, magnetofonų, plokštelių, cigarečių... Net represinių organų atstovai tuo užsiiminėjo laisvu nuo tarnybos laiku. Atsimenate: parduotuvėse nieko nebuvo, bet žmonės gražiai rengėsi? Todėl ir monopolizavimas neturės efekto, jis ir netinka ES nariai.

REKLAMA

Valdžioje esantieji tik ir galvoja, kaip įvesti naujus mokesčius ir mažinti socialines išmokas. Taip jie savomis rankomis plečia „šešėlinį“ verslą ir kontrabandą (beje, didžiausia kontrabanda yra legaliame versle). Visai logiška: kai tokios priemonės neduoda rezultato – tai didinamos represijos. Didės korupcija, atsiras nauji henytės, sugrįš „banditiniai laikai“, dėl to seks dar didesnės represijos, tačiau nuo to tik atviras nusikalstamumas pasieks pačias valdžios viršūnes, sustiprės mafija... Legalus (tikrai legalus) verslas bėgs iš Lietuvos, „šešėlis“ plėsis...

Gal ir per tirštai čia piešiama ateitis, bet jei panašios represijos bus realizuotos ir dar plečiamos – tikrai sulauksime baisių laikų. Kai šalies skolos kyla į kosmosą ir nedarbas toliau plečiasi, atrodė, ar gali būti dar blogiau? Pasirodo, ne tik gali, bet ir bus, nes valdžios reikalai į tai ir krypsta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų