REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nafta yra pagrindinis Rusijos eksporto pajamų šaltinis, todėl bet kokios sankcijos šiai žaliavai gali pakenkti Kremliui, rašo portalas politico.eu. ES patiria vis didesnį spaudimą blokuoti rusiškos naftos srautą – pagrindinį Kremliaus uždarbio ir energijos šaltinį, kurio ES atsisakyti lengviau nei gamtinių dujų.

Nafta yra pagrindinis Rusijos eksporto pajamų šaltinis, todėl bet kokios sankcijos šiai žaliavai gali pakenkti Kremliui, rašo portalas politico.eu. ES patiria vis didesnį spaudimą blokuoti rusiškos naftos srautą – pagrindinį Kremliaus uždarbio ir energijos šaltinį, kurio ES atsisakyti lengviau nei gamtinių dujų.

REKLAMA

„Neišvengiamai pradedame šnekėti apie energetikos sektorių, o apie naftą kalbėti privalu, nes būtent iš čia į Rusijos biudžetą keliauja didžiausios pajamos“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje.

Tokią idėją palaiko vis daugiau ES šalių, blokui svarstant apie penktąjį sankcijų Rusijai paketą dėl jos invazijos į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes ir toliau kalbėsime apie tai, kokias dar sankcijas galime pritaikyti, ypač susijusias su energetika“, – sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas. 

REKLAMA

Tokios idėjos kelia rimtą nerimą Maskvoje. „Kiek mums žinoma, jie aktyviai diskutuoja apie embargo įvedimą [Rusijos] naftos tiekimui“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas ir pridūrė, kad bet koks panašus žingsnis reikštų, kad europiečiams „bus sunku“.

Ministro Pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas Rusijos Dūmai pareiškė, kad, atsižvelgiant į Vakarų planus uždrausti pirkti rusišką naftą, Rusijai reikia vis labiau didinti prekybą Azijoje. Maskvos problema yra ta, kad ji daug labiau pažeidžiama dėl žaliavinės naftos tiekimo nutraukimo nei dėl sankcijų gamtinėms dujoms.

REKLAMA
REKLAMA

ES maždaug ketvirtadalį savo dujų gauna iš Rusijos – didžioji jų dalis tiekiama vamzdynais, todėl jas sunku pakeisti greitai. Tačiau žaliavinė nafta – kitas atvejis. Nors ES maždaug trečdalį savo naftos gauna iš Rusijos, tik 4–8 procentai jos tiekiama vamzdynais – tai reiškia, kad ją pakankamai lengva pakeisti nafta iš tarptautinių rinkų. Tai taip pat daug skaudesnis smūgis Rusijai, nes ji, parduodama naftą, uždirba daug daugiau nei pardavusi dujas.

Priklausomybė nuo Rusijos naftos labai skirtinga; remiantis nevyriausybinės organizacijos „Transport & Environment“ analize, Prancūzija gauna apie 13 procentų savo naftos iš Rusijos, Vokietija – apie trečdalį, Lenkija ir Suomija – du trečdalius, o Slovakija – tris ketvirtadalius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau svarbiausia yra nutraukti Rusijos karo mašinos finansavimą. Iki šiol Vakarų įvestos sankcijos nepaveikė Rusijos požiūrio“, – sakė Lenkijos ekonomikos instituto vadovas Piotras Arakas.

Nešvari žaliava

Invazija į Ukrainą Rusijos naftą jau paverčia išstumiama preke; Rusijos „Urals“ nafta dabar prekiaujama su beveik 30 USD nuolaida, kainas lyginant su pasauliniu naftos etalonu; ji sunkiai randa pirkėjų, nors pardavimai tokiose rinkose kaip Indija ir Kinija išaugo.

„Rusijos jūra gabenamos žaliosios naftos eksportas kovo mėnesį išaugo, palyginti su praėjusiu mėnesiu“, – sakė naftos tanklaivius sekanti analizės įmonė „Petro-Logistics“ ir pridūrė: „po Vakarų sankcijų Maskvai tam tikri kroviniai dar vis laukia savo kelionės tikslo.“

REKLAMA

Tarptautinė energetikos agentūra perspėja, kad Maskva į sankcijų spaudimą galėtų reaguoti apribodama gamybą, nors tai taip pat užvertų apie 250 milijonų eurų per dieną grynųjų pinigų srautą iš ES į Rusiją. Nuo kito mėnesio Rusija gali sumažinti naftos gavybą net 3 mln. barelių per dieną, apytiksliai trečdaliu jos naftos eksporto, perspėjo Tarptautinės energetikos agentūros (TEA).

„Kadangi gresia didelis Rusijos tiekimo praradimas, kyla reali rizika, kad artimiausiais mėnesiais rinkos dar labiau įsitemps, o naftos kainos smarkiai išaugs, nes liepos ir rugpjūčio mėnesiais pasaulyje prasidės didžiausios paklausos sezonas“, – sakoma TEA ataskaitoje.

REKLAMA

„Nuostoliai gali padidėti, jei apribojimai ar visuomenės nepritarimas išaugtų“, – pridūrė TEA atskiroje naftos rinkos analizėje.

Tai jau vyksta: trys didžiausi pasaulyje naftos telkinių paslaugų teikėjai pradėjo ryšių su Rusija nutraukimą, be jų Rusijai bus sunku išlaikyti apimtis.

TEA ataskaitoje pateikiamos 10 rekomendacijų, įskaitant mažinti greičio ribojimus, rinktis keliones traukiniais, o ne lėktuvais ir dirbti namuose, siekiant sumažinti naftos paklausą ir skirti laiko vyriausybėms ieškant pakaitalų iš kitų naftą gaminančių šalių.

Bendrai paėmus, iki vasaros būtų galima sutaupyti 2,7 mln. barelių naftos, jei tai pilnai įgyvendintų 31 TEA narė, kurių dauguma – ES šalys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naftos paieškos

TEA narės jau susitarė į rinką išleisti 63 mln. barelių naftos atsargų, „siekdamos pasiųsti vieningą ir tvirtą žinią pasaulinėms naftos rinkoms, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą tiekimas nenutrūks“. Tačiau tai tik laikinas situacijos amortizatorius, naftos atsargos EBPO šalyse yra žemiausios per aštuonerius metus, perspėjo TEA. ES reikalauja, kad šalys turėtų naftos produktų atsargų 90 dienų, taip būtų turima laiko planuoti.

Nuo pat Ukrainos invazijos pradžios analitikai ieško alternatyvių naftos šaltinių, galinčių pakeisti Urale išgaunamą naftą, kuriai perdirbti skirtos Europos naftos perdirbimo gamyklos. Urale gaunama „vidutinio rūgštumo“ žaliava, kurioje yra sieros, todėl ją apdoroti sunkiau ir brangiau. Daugelis sprendimų apima kreipimąsi į režimus, kurių žmogaus teisių istorija yra panaši į Rusijos.

REKLAMA

Alinas Mathurenas, Europos naftos perdirbėjų asociacijos „FuelsEurope“ komunikacijos direktorius, sakė, kad naftos žaliava iš Saudo Arabijos dažnai yra tinkama kaip Uralo pakaitalai, kai tik įmanoma, nors daugelis ES naftos perdirbimo gamyklų gali greitai prisitaikyti prie kitų rūšių.

Tačiau nors „Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai turi daug nepanaudotų pajėgumų, kurie galėtų nedelsiant padėti kompensuoti Rusijos trūkumą“, TEA mėnesinėje rinkos ataskaitoje sakoma, kad šios šalys „kol kas nerodo noro panaudoti savo atsargas“.

Jei JAV panaikins embargą Iranui, jos turi „maždaug 60 mln. barelių plaukiojančiose saugyklose, kurios gali iš karto patekti į rinką laukiant susitarimo dėl sankcijų“, sakė Andy Critchlow iš S&P Global Commodity Insights. Critchlow pridūrė: „Irano lengvoji nafta iš esmės yra panaši į Rusijos Uralo“.

REKLAMA

JAV naftos kompanija „Chevron“ siekia leidimo padidinti gavybą Venesueloje, jei JAV valdžia panaikintų nuo 2019 m. galiojantį draudimą. Tačiau bendrai, didieji pasauliniai gamintojai nelinkę žengti į priekį.

Kovo 2 d. OPEC ir jos naftą išgaunančių sąjungininkių, įskaitant Rusiją, susitikimo dalyviai susitarė dėl nedidelio bendro 400 000 barelių per dieną padidinimo balandį, tačiau neigė pasaulinį tiekimo trūkumą. TEA direktorius Fatihas Birolis tokį vertinimą pavadino nuviliančiu.

„Labai tikiuosi, kad kitame susitikime, kovo 31 d., jie pateiks keletą minčių, padėsiančių sumažinti įtampą naftos rinkose“, – sakė Birolis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų