REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Ketvirtadienį netoli Vilniaus oficialiai atidarytas vienas svarbiausių Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungtis. Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, ši jungtis padidins bendrą šalių nepriklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių.

 Ketvirtadienį netoli Vilniaus oficialiai atidarytas vienas svarbiausių Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungtis. Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, ši jungtis padidins bendrą šalių nepriklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių.

REKLAMA

„Šiandien labai svarbi, istorinė diena, žyminti labai glaudų Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimą. Manau, kad šis projektas yra labai svarbi dalis siekiant pagerinti mūsų nepriklausomybę, padidinti mūsų nepriklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių tiekimo. Tačiau, jei kalbame apie dujas, turime nepamiršti, kad tarpvalstybinės jungtys yra tik dalis problemos sprendimo. 

Reikia turėti visus reikiamus įrenginius. Pavyzdžiui, mes jau turime suskystintų dujų terminą Klaipėdoje, taip pat turime dujų saugyklą ir tai pat svarbu, kad tuo pat metu turėtume galimybę importuoti dujas iš kitų šalių, išskyrus Rusiją, turėti jungtis su jomis“, – dujotiekio atidarymo ceremonijoje kalbėjo G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas taip pats sakė, kad pradėjęs veikti magistralinis dujotiekis tarp Lietuvos ir Lenkijos  yra pavyzdys, jog kai kurie energetikos projektai gali būti įgyvendinti greičiau nei planuojama. Jis dar kartą paragino Baltijos šalių elektros tinklus su kontinentine Europa sujungti greičiau nei 2025-ųjų pabaigoje.  

REKLAMA

„GIPL įrengimo pavyzdys rodo, kad jeigu mes norime ir turime tvirtą politinę valią, projektus mes galėtume įgyvendinti anksčiau nei tikimasi“, –  sakė jis. 

Šalies vadovo teigimu, šis dujotiekis galėtų tapti pavyzdžiu greitesnei elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentine Europa.

„Tai geras pavyzdys sinchronizacijos projektui. Jis galėtų būti įgyvendintas netgi anksčiau nei tikimasi – galbūt jau 2024 metų pirmajame ketvirtyje. Žinoma, aš turiu galvoje ne „Harmony Link“ jungtį, bet „LitPol Link“ jungtį, kuri sukuria visas būtinas prielaidas daug anksčiau dirbti izoliuotu režimu“, – sakė G. Nausėda. 

REKLAMA
REKLAMA

Duda:Rusija bandė mus šantažuoti dujų atžvilgiu

Lietuvoje viešintis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sako, kad Lietuvą ir Lenkiją sujungęs dujotiekis yra svarbus žingsnis, neleisiantis Rusijai šantažuoti valstybių dėl priklausomybės nuo rusiškų dujų.

„Šiandien ši dujotiekio linija, ši jungtis tarp Lenkijos ir Lietuvos, yra faktas tuo metu, kai Rusija dar kartą bandė mus šantažuoti dujų atžvilgiu“, – dujotiekio atidarymo ceremonijoje netoli Vilniaus sakė A. Duda.

Jis taip pat kalbėjo, kad Rusijos agresija Ukrainoje rodo, jog būtina numatyti reikšmingą atsaką į tokį elgesį, kuris sustabdytų Rusiją. Anot jo, dujų ir naftos ribojimas arba sustabdymas iš Rusijos yra svarbiausia diskusijos dalis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per daugelį metų Rusija padarė Europos šalis priklausomas nuo savo gamtinių išteklių tiekimo, daugelį metų Europos Sąjungoje girdėjome kalbas, kad Rusija yra rimta verslo partnerė, girdėjome, kad Rusija yra patikima ir atsakinga partnerė, bet, deja, eilę metų (negirdimi – BNS) žodžiai, paaiškinantys, kas iš tikrųjų yra „Gazprom“, kad tai nėra normali įmonė, veikianti pagal laisvos rinkos taisykles, kaip Europa įpratusi“, – kalbėjo  Lenkijos prezidentas.

„Dėka šių investicijų mes užsitikriname sau alternatyvą, užtikriname, kad galime gauti tiekimo iš kitų krypčių, ne iš Rusijos“, – pridūrė A. Duda.

Europos Sąjunga šiuo metu svarsto 6-ąjį sankcijų paketą Rusijai, vasario pabaigoje pradėjusiai karą Ukrainoje. Naujuoju paketu siūloma uždrausti rusiškos naftos importą, tačiau ne visos bloko narės tam pritaria, viena tokių – Vengrija.

REKLAMA

Nausėda: sakome tvirtą „ne“ Rusijos dujoms, naftai ir agresoriaus finansavimui

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą tik dar kartą parodė, kad Rusija niekada nebuvo ir nėra patikima partnerė, taip pat atvėrė akis daugeliui europiečių.

„Todėl Lietuva kartu su Lenkija ir kitomis Baltijos šalimis užtikrintai sako: ne – Rusijos dujoms, ne – Rusijos naftai, ne – agresoriaus finansavimui. Dabar visas regionas pasirengęs skelbti tą pačią žinią. GIPL dujotiekis sujungia Lietuvą ir Lenkiją papildomais ryšiais. Diversifikuodamas energijos tiekimo kelius ir šaltinius, jis dar labiau sustiprina mūsų energetinę sąjungą ir tarpusavio paramą“, – Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL atidarymo ceremonijoje ketvirtadienį sakė šalies vadovas.

REKLAMA

„Tai ypatinga diena Lietuvai ir Lenkijai, taip pat kitoms Baltijos šalims kaimynėms – Latvijai, Estijai ir Suomijai. Šiandien mes įtvirtiname savo energetinę nepriklausomybę ir stipriname atsparumą politiniam spaudimui bei energetiniam šantažui iš Rytų“, – Prezidentūros panešime sakė prezidentas.

GIPL atidarymo ceremonija vyksta Širvintų rajone, Jauniūnų dujų kompresorinėje stotyje. Kartu su Lenkijos ir Latvijos Prezidentais Andrzejumi Duda ir Egilu Levitu bei energetikos komisare Kadri Simson šalies vadovas paspaudė simbolinį dujotiekio paleidimo mygtuką.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad JAV suskystintos gamtinės dujos, tiekiamos per terminalą Klaipėdoje, jua penktadienį dujotiekiu pasieks Lenkiją. Būtent tai yra geriausias ir stipriausias atsakas į tokius Rusijos veiksmus, kaip dujų tiekimo nutraukimas Lenkijai ir Bulgarijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovas sakė tikintis, kad netrukus Lenkijos ir Lietuvos dujotiekis bus naudojamas ir dujų tiekimui į Ukrainą. Tai dar kartą patvirtintų GIPL jungties naudą, kurią ji gali atnešti regionui, o tuo pačiu – jos strateginę reikšmę.

Prezidentas pabrėžė, jog būtina ir toliau stiprinti kaimyninių valstybių, regiono ir visos Europos Sąjungos energetinį saugumą bei atsparumą.

„Šiandien regione jau turime dujų jungtis, suskystintų gamtinių dujų terminalus, elektros jungtis. Tačiau tam, kad būtume saugūs ir užtikrinti, privalome sparčiau įgyvendinti esminį elektros sektoriaus nepriklausomumui projektą – Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentine Europa. Tvirtai tikiu, kad galime tai padaryti“, – sakė valstybės vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų