• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Automobilį „be defektų“ pardavusio vyro gudrybė atsisuko prieš jį patį. Teismas pripažino jį kaltu byloje dėl nuslėpto automobilio defekto ir įpareigojo vyrą padengti beveik 1,9 tūkst. eurų siekiančias remonto išlaidas.

Automobilį „be defektų“ pardavusio vyro gudrybė atsisuko prieš jį patį. Teismas pripažino jį kaltu byloje dėl nuslėpto automobilio defekto ir įpareigojo vyrą padengti beveik 1,9 tūkst. eurų siekiančias remonto išlaidas.

REKLAMA

Transporto priemonė buvo parduota už 3,5 tūkst. eurų, tad nesunku paskaičiuoti, jog nesąžiningam pardavėjui teks sugrąžinti net šiek tiek daugiau kaip puse tos sumos, kurią jis gavo iš nieko apie defektus nežinojusios pirkėjos.

Moteris dėl nesąžiningo pardavėjo poelgio kreipėsi į teismą. Automobilį ji įsigijo 2020 m. birželio 25-ąją. Už vos 100 tūkst. nuvažiavusią transporto priemonę sumokėta 3,5 tūkst. eurų. Pirkimo-pardavimo sutartyje jokie transporto defektai nebuvo įvardyti.

Ieškinį pateikusi moteris iš pardavėjo prašė priteisti 1886 eurus ir 14 centų. Būtent tiek kainavo su sankabos sistema susiję remonto darbai. Šis automobilio defektas išaiškėjo jau kitą dieną. Nuvykusi į automobilių servisą moteris sužinojo, kad remontas kainuos itin brangiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pirko pagal skelbimą

Moteris pasakojo, kad 2015 m. pagamintą transporto priemonę ji pastebėjo automobilių pardavimo interneto portale.

Jai pasiteiravus apie parduodamą automobilį skelbime nurodytu telefonu, pardavėjas patvirtino, kad informacija skelbime atitinka tikrovę, t. y. automobilis yra puikios būklės be jokių paslėptų ar kitokių defektų.

REKLAMA

2020 m. birželio 25 d. buvo sudaryta automobilio pirkimo pardavimo sutartis. Sutartyje jokie defektai nurodyti nebuvo.

Nepastebėjus akivaizdžių automobilio trūkumų, jis ir buvo įsigytas. Kitą dieną po automobilio įsigijimo išryškėjo automobilio defektai, susiję su sankabos darbu.

Buvo kreiptasi į automobilių servisą, kur nustatyti defektai bei atlikti sankabos keitimo ir remonto darbai. Visa detalių ir darbų vertė sudarė 1886,14 euro.

Moteris 2020 m. rugpjūčio 31 d. pateikė pretenziją pardavėjui dėl taikaus susidariusios problemos sprendimo, tačiau vyras į pretenziją neatsakė.

REKLAMA
REKLAMA

Teisiniai niuansai

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato kad, pardavėjas privalo perduoti pirkėjui daiktus, kurių kokybė atitinka pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas bei daiktų kokybę nustatančių dokumentų reikalavimus.

Be to, pardavėjas atsako už daiktų trūkumus, jeigu pirkėjas įrodo, kad jie atsirado iki daiktų perdavimo arba dėl priežasčių, atsiradusių iki daiktų perdavimo.

Vartojimo pirkimo-pardavimo sutartyje pirkėjo (vartotojo) pažeidžiamumas reiškiasi ir tuo, kad pardavėjas yra savo srities profesionalas, jis turi daugiau žinių apie preke ir kitais svarbiais sutarties sudarymo klausimais.

Šiam sutarties šalių nelygiavertiškumui kompensuoti įstatyme įtvirtintas specialus pardavėjo pareigos suteikti vartotojui visapusiška informaciją, būtina vartojimo pirkimo-pardavimo sutarčiai, atitinkančiai tikruosius vartotojo poreikius bei interesus, sudaryti, reglamentavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirkėjas renkasi konkretų pardavėją pagal jo dalykines savybes, patirtį toje verslo srityje, dalykinę reputaciją ir turi pagrįstą pagrindą pasitikėti pardavėju, kad šis suteiks visą sutarčiai sudaryti reikalingą informaciją, o įsigytos prekės atitiks pateiktą informaciją apie jas.

Remiantis teismų praktika, jei automobilį su nuslėptais defektais pardavė profesionalas (asmuo, kuris verčiasi automobilių prekyba, taigi apie jų būklę ir galimus defektus gerai išmano ir turi daug patirties), jam taikomi didesni apdairumo bei konkrečios situacijos įvertinimo reikalavimai.

Ypač, jeigu automobilį perka fizinis asmuo, t. y. eilinis vartotojas. Teismų taip pat pripažįstama, jog automobilio pirkimo-pardavimo sutartis yra ir vartojimo sutartis (kai automobilį parduoda verslininkas-įmonė, o perka fizinis asmuo), todėl taikomos ir šiam susitarimui galiojančios taisyklės.

REKLAMA

T. y. jeigu neįrodoma kitaip, daikto trūkumai, išaiškėję per 6 mėnesius nuo daikto perdavimo, laikomi buvusiais perdavimo metu, išskyrus atvejus, kai tai yra nesuderinama su daikto ar jo trūkumo pobūdžiu.

Pripažintas kaltu

Teismas nusprendė priteisti iš automobilį pardavusio vyro visą ieškovės prašomą sumą – 1886,14 eurų. Lyg to būtų maža, iš jo dar priteisti 842 eurų bylinėjimosi išlaidų.

Tad bendrai nesąžiningas vyro poelgis atsieis net 2728,14 euro. Ir iš gautų 3,5 tūkst. eurų teliks 772 eurai.

Tiesa, šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos  teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.

Ko gero tas įstatymas padarytas kad nebūtų prekybos pavažinėtais auto. Kad ir su nauju atvažinėjau penkis kai baigėsi gamintojo garantija ir sumaniau parduoti. Lyg ir viskas buvo tvarkoje bet, pardavus, jau kitą dieną gali kas lūžti, sugesti o servise tikrai to nenumatys ir auksiniai meistrai. Geriau būtų vertinti auto nusidėvėjimo procentais ir aišku kad penkiolikos metų turi gal jau 90% nusidėvėjimą. Tai pirkėjas supranta ką perka: šiandien pompa užsivertė, ryt generatorius, po ryt starteris, po-po ryt rankinis stabdis ir t.t. Tai ką - viską kabins pardavėjui?????????? Tai tas gi paėmė kaip už metalo laužą. Vaizdas kad tokią tvarką prigalvojo tie kas perka tik naujus ir gali pusnaujus išmesti nes pinigų kaip šieno kupetoj.
Ko jūs prkat naudotus auto? Pirkite nauja iš salono. Gal pardavėjas būtų sutaises už tr3dzdali sumos tai kaip čia surast teismą jei auto dėvėtas o sankaba nauja? Tai iš pardavėjo turėjo būt priteista atskaičius sankabos nusidevejma o kitą dalį turėjo pats pirkėjas apmokėti. Ir man dar įdomu ar į normalų teismą padavus "ne Lietuvos o į sąžiningą" ar sankaba būrų nepriskirta prie dylanciu detalių kaip stabdžių diskai. Tai pagal tokią logiką teismų tai pirkdamas auto galiu reikalauti kad visos dylancios detales būtų pakeistos naujomis? Kas čia per nesąmonė juk per pusmetį gali ne tik sankaba ir stabdžių diskus sudeveta bet ir važiuoklė jei po žvyrkelis važinėti. Tai pardavėjas ir remontuojs? Tai jei priimti tokie įstatymai kad per pusmetį gali grąžinti jei kokie defektai išlenda tai tada reikia uždrausti remontuoti pirkėjui o iškart grąžinti. Lengviausia kaltinti pardavėja kai sena auto parduoda pats gi pirkėjas žino kad nenauja perka. O pardavėjui siulyciau paduoti skundą kad atskaiciuotu nusidėvėjimą ar net pasiaiskit ar sankaba nepriklauso prie dylanciu detalių kurioms net naujoms garantija negalioja . Juk ir draudimas neišmoko po įvykio už mašinos remontą kaip už naujos o išskaido nusidevejima
Labai gerai, kad tokius perekupus stato į vietą, nes ant tiek jie jau isnaglejo, kad oi jei.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų