REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijos antiimigracinė populistinė partija sėkmingai pasirodė sekmadienį vykusiuose rinkimuose į vienos iš žemių parlamentą, aplenkusi kanclerės Angelos Merkel partiją, kurią rinkėjai nubaudė už jos liberalią pabėgėlių politiką.

Vokietijos antiimigracinė populistinė partija sėkmingai pasirodė sekmadienį vykusiuose rinkimuose į vienos iš žemių parlamentą, aplenkusi kanclerės Angelos Merkel partiją, kurią rinkėjai nubaudė už jos liberalią pabėgėlių politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suskaičiavus daugumą balsalapių paaiškėjo, kad ksenofobinė partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), pirmą kartą dalyvavusi rinkimuose į Meklenburgo-Pomeranijos žemės parlamentą, surinko apie 21 proc. balsų.

REKLAMA

A.Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) gavo tik 19 proc. balsų, ir tai yra blogiausias šios politinės jėgos pasirodymas rinkimuose šioje šiaurės rytinėje Vokietijos žemėje.

Pirmoje vietoje išliko socialdemokratai, surinkę apie 30 proc. balsų.

AfD sąrašo lyderis Leifas-Erikas Holmas pareiškė, kad tai „įspūdingas rezultatas jaunai partijai“. Po sekmadienio rinkimų AfD atstovai dirbs kaip opozicinė jėga devyniuose iš šešiolikos regioninių parlamentų.

REKLAMA
REKLAMA

„Labiausiai džiugina tai, kad aplenkėme A.Merkel CDU... galbūt tai yra A.Merkel darbo kanclerės poste pabaigos pradžia“, – sakė jis.

Nors šis buvusios komunistinės Rytų Vokietijos regionas yra skurdžiausia ir mažiausiai gyventojų turinti Vokietijos žemė, ji simboliškai svarbi, nes čia yra kanclerės rinkimų apygarda Štralzundas.

Sekmadienio balsavimas ir po dviejų savaičių Berlyne vyksiantys rinkimai laikomi svarbiu barometru prieš ateinančiais metais numatytus visuotinius rinkimus.

Neabejojama, kad vienas opiausių būsimos rinkimų kampanijos klausimų bus lygiai prieš metus A.Merkel priimtas sprendimas įsileisti į šalį dešimtis tūkstančių migrantų iš Sirijos ir kitų konfliktų krečiamų šalių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių kanclerė sulaukė pagyrų už šį drąsų sprendimą, bet ilgainiui optimizmas ėmė blėsti stiprėjant būgštavimams, ar didžiausia Europos ekonomika sugebės sėkmingai integruoti migrantus, kurių vien tik pernai atvyko milijonas.

A.Merkel namuose užgriuvo griežtos kritikos lavina, o nepasitenkinimą jos politika pabėgėlių atžvilgiu reiškia net jos sąjungininkai konservatoriai.

CDU generalinis sekretorius Peteris Tauberis sakė, kad sekmadienį vykusio balsavimo rezultatai yra „kartūs“, ir pripažino, kad rinkėjai „norėjo pasiųsti protesto signalą“.

REKLAMA

„Mums nėra pinigų“

Didžiulėje, bet palyginti nedaug gyventojų turinčioje Meklenburgo-Pomeranijos žemėje prie Baltijos jūros, kur ekonomikos gaivinimas ir darbo vietų kūrimas ilgą laiką buvo labiausiai žmonėms rūpimi klausimai, per šiuos rinkimus pabėgėlių ir jų integracijos tema buvo lemiamas veiksnys kas antram rinkėjui.

„Buvo tik vienas klausimas – buvo ir yra – tai politika pabėgėlių atžvilgiu“, – sakė pagrindinis CDU kandidatas Lorenzas Caffieris.

Į pensiją išėjęs buvęs mokytojas, nenorėjęs viešinti savo pavardės, sakė, kad balsavo už AfD dėl „prieglobsčio prašytojų klausimo“.

REKLAMA

„Čia atvyko milijonas pabėgėlių. Jiems yra pinigų, tačiau nėra lėšų padidinti pensijas rytuose, kad čia žmonės gautų tiek pat, kiek gauna gyvenantieji vakaruose“, – sakė jis, turėdamas galvoje, kad buvusios komunistinės Rytų Vokietijos žemių pensininkai gauna mažesnes pensijas už senjorus vakarinėse Vokietijos žemėse.

Į Meklenburgo-Pomeranijos žemę, palyginti su kitais šalies regionais, buvo perkelta palyginti nedaug migrantų pagal pabėgėlių paskirstymo kvotą, nustatytą atsižvelgiant į žemės pajamas ir gyventojų skaičių. Pernai šį žemė priėmė 25 tūkst. prieglobsčio prašytojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma tų asmenų jau nusprendė palikti Meklenburgą-Pomeraniją ir vykti ten, kur „yra darbo, žmonių ir parduotuvių“, sakė CDU kandidatas Friederis Weinholdas.

Tačiau „migracijos politika žmonėms pakurstė nesaugumo jausmą“, sakė jis.

Po virtinės liepos mėnesį prieglobsčio prašytojų įvykdytų išpuolių, įskaitant dvi atakas, už kurias atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, žmonių nuotaka tapo dar niūresnė.

„Būtinas didesnis saugumas“

2013 metais įkurtos AfD populiarumo augimo nesustabdė tai, kad ne vienas įtakingas šios politinės jėgos narys yra sukėlęs pasipiktinimo audrą užgauliais viešais pareiškimais. Vienas jų yra pareiškęs, kad joks vokietis nenorėtų būti Vokietijos rinktinės gynėjo Jerome'o Boatengo, kurio motina yra vokietė, o tėvas – iš Ganos, kaimynu.

REKLAMA

Socialdemokratų lyderis Sigmaras Gabrielis sakė, kad Vokietijos „didžiausioms politinėms partijoms derėtų užduoti sau klausimą, kaip galėtume įtikinti žmones nesirinkti AfD“.

„Svarbiausia yra užtikrinti didesnį saugumą – ne tik vidaus saugumą ar apsaugą nuo nusikalstamumo ir terorizmo, bet ir socialinį saugumą“, sakė jis, kai buvo paskelbti balsavimo rezultatai.

Prieš sekmadienio balsavimą A.Merkel ragino visuomenę nebalsuoti už populistus.

„Kuo daugiau žmonių eis balsuoti, tuo bus prastesni rezultatai kai kurioms partijoms, kurios negali pasiūlyti problemų sprendinio ir kurių pamatas yra protestas, o neretai ir neapykanta“, – sakė ji.

Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime Kinijos Hangdžou mieste dalyvaujanti A.Merkel nebalsavo Meklenburgo-Pomeranijos žemės rinkimuose, nes jos pagrindinė rezidencija yra Berlyne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų