• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius pasidalijo pasaulio orų apžvalga ir prognozėmis. 

Klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius pasidalijo pasaulio orų apžvalga ir prognozėmis. 

REKLAMA

Gerokai pavėluotai, tačiau jau „įžengėme“ į auksinio rudens fenologinę fazę – tai masinio medžių (tiek plačialapių, tiek ir smulkialapių, išskyrus kai kurias gluosnių rūšis ir maumedžius) nusispalvinimo metas. Šio laikotarpio pradžia pavėlavo maždaug dvi savaites dėl labai šilto ir sauso rugsėjo mėnesio.

Šiandien vakare (Vakarų Lietuvoje) ir rytoj dieną (Rytų Lietuvoje) dar sulauksime vieno ir, greičiausiai, paskutinio šilumos pliūpsnio iš pietvakarių. Tas trumpas atšilimas tikrai bus žymus – minimali oro temperatūra ateinančią naktį prognozuojama + 10 – +16 °C (pajūryje – net +12 – +18 °C), maksimali rytojaus dieną – +16 – +21 °C (Vakarų Lietuvoje žemesnė).

Šią šilumą į Lietuvą atneša gilus ir mažai judrus Atlanto ciklonas, kurių pastarosiomis savaitėmis jau buvo ne vienas. Šis ciklonas pradėjo sparčiai vystytis prieš kelias dienas Islandijos–pietinės Grenlandijos regione. Per penkias paras slėgis jo centre sumažės nuo 1003 hPa (10.09) iki 968 hPa (10.14).

REKLAMA
REKLAMA

Toks staigus ciklono intensyvumo didėjimas yra tampriai susijęs su jo „gebėjimu perpumpuoti“ didelius oro tūrius iš Šiaurės Atlanto vidutinių ir subtropinių platumų į Europos subpoliarinius ir poliarinius rajonus. Šis ciklonas greitai vystėsi iki šiol, tačiau nuo šiandien ims palaipsniui pildytis ir trauktis link šiaurinės Eurazijos.

REKLAMA

Taigi, greitai į Lietuvą atkeliavusi Atlanto šiluma rytoj vakare iš jos ir pasitrauks praėjus šaltam atmosferos frontui, už kurio šiltą ir drėgną oro masę pakeis poliarinės oro masės, atkeliaujančios nuo poliarinių Atlanto akvatorijų. Orai atvės, tačiau sekmadienį–antradienį bus artimi vidutiniams šio sezono orams.

Aktyvi cikloninė cirkuliacija virš šiaurinės Europos su stipriais vėjais ir krituliais dar kurį laiką išsilaikys, kaip ir aukšto slėgio sistema su saulėtais ir ramiais orais virš Vidurio ir Pietų Europos. Lietuva kaip tik bus tarpinėje zonoje tarp šių skirtingų didelio masto sistemų, todėl vyraus vidutinė vakarų krypties pernaša aukštesniuose troposferos sluoksniuose ir pietvakarių – priežeminiame oro sluoksnyje.

REKLAMA
REKLAMA

Pajūryje nuo šiandien vakaro iki sekmadienio ryto vėjo gūsiai sieks iki 17–22 m/s, pradžioje pietvakarių krypties, vėliau vakarų.

Sekmadienį ir kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojami debesuoti su trumpais lietumis orai, daugiausia kritulių – pajūryje ir Žemaitijoje. Oro temperatūra bus 1–1,5 °C žemesnė už vidutinę daugiametę, t. y. naktimis temperatūra kris iki 0 – +6 °C (pajūryje +5 – +10 °C), vietomis šalnos, dienomis tepakils iki +5 – +10 °C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą savaitę orai atvės

Antroje savaitės pusėje slėgis visame Baltijos regione sparčiai kils, nes stiprės blokuojantis anticiklonas virš Skandinavijos, orai Lietuvoje dar labiau atvės.

Kadangi Lietuva vėl atsidurs tarpinėje zonoje tarp stiprios aukšto slėgio sistemos šiaurėje ir šiaurės vakaruose bei judrių žemo slėgio sistemų pietvakariuose – kritulių prognozės Lietuvoje nėra labai patikimos. Didžiausia tikimybė, kad bus šalta (vėsu) ir sausa, mažesnė – vėsu ir drėgna su nedideliais įvairios fazinės sudėties (lietus, šlapdriba) krituliais. Minimali oro temperatūra naktį – nuo -2 iki +3 °C (vegetacijos sezonui dar nepasibaigus tai reikštų stiprias šalnas), o dieną – tik +3 – +8 °C.

REKLAMA

Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad vėsesni nei įprasta orai turėtų laikytis Baltijos regione beveik visą spalio antrą pusę, aišku, jie bus ir sausesni. Lapkričio pirma pusė pagal šio laikotarpio pradinius duomenis prognozuojama artima normai.

Orai užsienyje

Minėtas stiprus atšalimas apims didelius Europos žemyno plotus – nuo Norvegijos šiaurės vakaruose iki Ukrainos ir pietinės Rusijos stepių pietryčiuose. Šiuose regionuose vidutinė paros oro temperatūra bus 1–6 °C žemesnė už vidutinę daugiametę. Skandinavijos kalnuose ir Laplandijoje prognozuojamas iki -15 °C šaltis. Priešingai, kitos savaitės viduryje Pietų Europoje vis dar bus šilta – pietiniuose Balkanuose iki +20 – 25 °C (savaitės pabaigoje – +30 °C), pietinėje Italijoje – iki +30 °C. Tiesa, ten kalnuotose vietovėse naktys jau bus labai vėsios – vos keli laipsniai šilumos.

REKLAMA

Šiaurės Amerikoje, atvirkščiai, dėl intensyvaus oro srauto iš pietų ir pietvakarių JAV Vidurio Vakaruose, Didžiųjų ežerų, vakarinės JAV bei Kanados prerijų regionuose prognozuojama tikra indėnų vasara (tai mūsų „bobų“ vasaros atitikmuo). Ten dienomis oro temperatūra kils iki +20 °C Albertos, Saskačevano ir Manitobos provincijų pietuose ir iki +25 – +30 °C (Teksase ir JAV pietryčiuose) bei iki +29 – +34 °C (Arizonos ir Kalifornijos dykuminiuose rajonuose).

Pietų Azijoje vasaros musonas jau atrodo baigėsi ir sausi karšti orai grįžo į centrines Indijos valstijas, pietrytinį Pakistaną bei Bangladešą. Tačiau dėl tropinių sūkurių veiklos liūtys dar galimos pačiuose pietiniuose Indijos rajonuose bei Ceilone. Pietryčių Azijoje drėgnasis laikotarpis vis dar tęsiasi ir greičiausiai baigsis už mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų