Trečią parą iš eilės Lenkija fiksuoja užsikrėtimų koronavirusu rekordą. Vakar nustatytų paros atvejų skaičius – daugiau nei 35 tūkstančiai, maždaug tūkstančiu daugiau nei užvakar.
Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad šalies ligoninėse šiuo metu gydomi kone 28 tūkstančiai koronaviruso pacientų, iš kurių beveik 3000 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas. Padėtis Lenkijos ligoninėse – ties kritine riba. O iš Vokietijos Roberto Kocho užkrečiamųjų ligų instituto Europai sklinda štai tokia žinia.
„Yra aiškių signalų, kad ši banga gali būti gerokai pavojingesnė nei pirmosios dvi. Privalome ruoštis atvejų dideliam atvejų šuoliui ir nusiteikti, kad susirgimai ir vėl bus rimti, kad ligoninės bus perpildytos ir kad daug žmonių mirs. Tai tik pradžia ir jei skubiai nesiimsime priemonių, pasekmės bus niūrios“, – sako instituto vadovas Lotharas Wieleris.
Europai reikia spartinti skiepijimo tempą. Būtent tai išlieka didžiausiu galvos skausmu Bendrijai, kuri apsisprendė didinti vakcinų gamybos apimtis ir griežtinti vakcinų eksportą į trečiąsias šalis, taip pat ir Jungtinę Karalystę.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen atmeta Londono kaltinimus dėl vakcinų nacionalizmo ir sako, kad Europos Sąjunga yra didžiausia pasaulyje vakcinų eksportuotoja, nuo gruodžio mėnesio 33 pasaulio šalims pristačiusi apie 77 milijonus preparato dozių. Iš jų 21 milijonas atiteko Jungtinei Karalystei.
„Prieš eksportuodamos vakcinas į kitus pasaulio regionus, bendrovės privalo laikytis su Europos Sąjunga sudarytų sutarčių. Žinoma, kalbu apie „AstraZeneca“. Manau, jau aišku, kad ši bendrovė turės įvykdyti kontraktą, sudarytą su Bendrijos šalimis, ir tik tada vėl užsiimti vakcinų eksportu“, – pasakoja Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
„Tai – mūsų naivumo pabaiga. Remiu Europos Komisijos nustatytus eksporto kontrolės mechanizmus. Privalome blokuoti visą eksportą, kol kai kurios vaistų kompanijos nesilaiko savo įsipareigojimų europiečiams“, – teigia Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
Su Europos Sąjungos lyderiais per nuotolį vakar kalbėjosi ir Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas. Tai buvo pirmasis jo susitikimas su bloko partneriais, kuriame Amerikos prezidentas pabrėžė, kad pandemiją įveikti pavyks tik suvienijus jėgas.
„Negali būti šalių, kurios apsisaugojusios nuo koronaviruso, o kitos valstybės turi didžiulių problemų. Gyvename pasaulyje, kuriame sienos yra santykinis dalykas, reliatyvus dalykas ir dėl to turime visi rūpintis visais. Priešingu atveju niekada nebūsime iki galo nugalėję pandemijos“, – kalbėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Savo ruožtu ne Europos Sąjungos narėje Serbijoje – vakcinavimo kuriozai. Čia žmonės skiepytis plūsta iš aplinkinių šalių – Bosnijos, Albanijos, Juodkalnijos ir Šiaurės Makedonijos. Skiepą čia gavo ir psichiatras iš Vokietijos. Pasirodo, užsieniečius Serbija skiepija nepanaudota „AstraZeneca“ vakcina.
„Bandžiau gauti skiepą Šveicarijoje ir Vokietijoje, tačiau nesėkmingai. Suprantu – tai vakcinavimo strategija, bet čia viskas susiklostė labai gerai“, – sako vokietis Danielis Bindernagelis.
„Draugas man atsiuntė žinutę, kad jo draugas atvyko čia ir iškart gavo skiepą. Tada ši informacija Sarajeve pasklido kaip pats koronavirusas“, – pasakoja bosnis Arman Galicic.
Pasirodo, pasimėgauti saule ir jūros ošimu galima net ir neišlipant iš lovos. Tokią paslaugą medikai daro 63 Joanui, kuris kovodamas su koronavirusu beveik keturis mėnesius praleido intensyviosios terapijos skyriuje ir tapo ilgiausiai dėl šio ligos ligoninėje pragulėjusiu žmogumi.