REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europa apsisprendė padaryti galą kaitinamajam tabakui su skoniais. Lietuva pagal kaitinamojo tabako rūkymą yra tarp pirmaujančių šalių Europoje, o Vilnius net laikomas kaitinamojo tabako sostine. Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad pašalinus iš rinkos kaitinamojo tabako skonius, rūkančiųjų mastas turėtų drastiškai sumažėti.

Europa apsisprendė padaryti galą kaitinamajam tabakui su skoniais. Lietuva pagal kaitinamojo tabako rūkymą yra tarp pirmaujančių šalių Europoje, o Vilnius net laikomas kaitinamojo tabako sostine. Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad pašalinus iš rinkos kaitinamojo tabako skonius, rūkančiųjų mastas turėtų drastiškai sumažėti.

REKLAMA

Su pokyčiais susitaikę gamintojai sako, kad atsisakius tokių gaminių į Europą plūs kontrabanda.

Europai uždraudus tradicines tabako cigaretes su mentoliu, tarp rūkorių smarkiai išpopuliarėjo kaitinamasis tabakas, kuris žmonėms pasirodė kaip neva mažiau kenksmingas sveikatai žalingas įprotis. Priešingai nei įprastos cigaretės, kaitinamojo tabako ir skonių pasirinkimas platus. Nuo mentolio iki net arbūzo ar serbentų.

Europai suskaičiavus, kad įvedus šiuos ribojimus apskritai rūkančių skaičius mažėja nesmarkiai, Europos Komisija nusprendė bendrai visose Europos Sąjungos šalyse uždrausti ir kaitinamąjį tabaką su skoniais.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai labai svarbus žingsnis sprendžiant žaibiškai išpopuliarėjusius kaitinimo tabako gaminius visu ES lygiu. Ir ypač tarp jaunų žmonių populiacijos“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus patarėja Jelena Talačkienė.

REKLAMA

Tad Europa siekia, kad rūkančiųjų, taip pat ir Lietuvoje, gerokai sumažėtų. Mat, pagal kaitinamojo tabako vartojimą, iš visų Europos šalių, esame tarp didžiausių rūkorių. Bent kartą gyvenime kaitinamąjį tabaką bandė kas dešimtas lietuvis. Dažniausiai vyrai. Tačiau ar atsisakius kaitinamojo tabako skonių rūkančiųjų sumažės?

Štai, ką sako gyventojai:

„Pats tai mėtą rūkau dabar. – Ką darysite paskui? – Tai nieko, bandysime baigti visus šiuos dalykus ir tiek tuos žaidimus.“

„Pati mėta prideda to, kad skonis yra kitoks. Bet jei jau žmogus rūko, tai jis rūko.“

„Vis tiek, jeigu rūkai, tai rūkysi visokių skonių. Ten tos cigaretės ar mėtų, ar levandų, kopūstų ar ten skonio. Norėsi – tai ir rūkysi.“

REKLAMA
REKLAMA

„Ta prasme, blogai. Aš elektronines rūkau ir yra dar saldūs tie, bet man geriau, kad dar būtų.“

„Jeigu žmogus priklausomas, tai jis priklausomas ne nuo mentolio.“

Kai kurie tabako gamintojai sako, kad kaitinamojo tabako gaminiai su skoniais sudaro pusę jų siūlomo asortimento. O Vilnius – kaitinamojo tabako sostinė. Mat, tokios rūšies tabako gaminiai iš visų Europos šalių Vilniuje populiariausi: „Iš principo, tas mėtinis vartotojas yra pastovus, bet jo yra apie pusę. Šiek tiek mažiau nei pusę.“

Tokie pokyčiai tabako gamintojų nestebina. Kadangi jiems jau buvo aišku anksčiau – jei kaitinamojo tabako rinka augs, skoniai bus uždrausti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, jie bus įpareigoti ant pakuočių vaizduoti bauginančius paveikslėlius, taip įspėjant vartojančius kad ir kaitinamasis tabakas kenkia sveikatai. Tiesa, jei kaitinamojo tabako gaminys yra bedūmis, jam šis pakeitimas nebus taikomas.

„Kadangi kaitinamojo tabako gaminiai jau peržengė dviejų su puse procentų dydį Europos mastu, tai jiems įsigalioja tokie patys įstatymai, kaip ir cigaretėms“, – aiškina „Philip Morris Baltic“ atstovas Liudas Zakarevičius.

Kitiems gamintojams kyla klausimų, kiek apskritai gaminių teks iš rinkos pašalinti. Kadangi tabakas su skoniais sudaro didelę dalį kaitinamojo tabako rinkos. Kadangi ir be pridėtinių skonių, skirtingo skonio gali būti ir pats tabakas.

REKLAMA

„Galiu pasakyti, kad vienoks tabakas yra vienokio skonio. Pavyzdžiui, tabakas užaugintas kur nors Andoroje, o kitokio skonio tabakas užaugintas JAV lygumose“, – tvirtina Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.

Gamintojai sako, kad su kaitinamuoju tabaku bandė pasiūlyti, jų nuomone, sveikesnę alternatyvą. O dabar žmonės nuo kaitinamojo tabako neva gali grįžti prie įprastų cigarečių.

„Tai labai svarbu, kad jie negrįžtų prie labiausiai kenksmingų gaminių – cigarečių. Vienas dalykas. Toks nuostolis gali būti. Kitas nuostolis, be abejo, yra išorinė ES siena ir galima nelegali rinka“, – teigia L. Zakarevičius.

REKLAMA

Tad, pasak jų, uždraudus kaitinamojo tabako skonius suklestės kontrabanda. Kurios mastas dabar, anot gamintojų, turi visas galimybes didėti. 

„Viena iš keturių Lietuvoje parduodamų cigarečių yra kontrabandinė. Tai yra masinė problema. Mes labai viliamės, kad ši problema esanti cigarečių kategorijoje nepersikels į kitas kategorijas“, – kalba A. Neverauskas.

Tačiau ministerija atkerta, kad tokius argumentus tabako pramonė pateikia nuolat. Ir nieko bendro su realybe jie neturi. Esą duomenų įrodančių, kad kaitinamasis tabakas yra vežamas kaip kontrabandinė prekė, nėra.

„Šiek tiek kitoks sektorius yra klasikiniai tabako gaminiai, kuriuos tiekdavo į šešėlinę rinką tokios šalys kaip Baltarusija ir taip toliau. Tai iš tikrųjų kaitinamojo tabako rinka yra visai kitokia“, – tikina J. Talačkienė.

Kaitinamojo tabako gaminiai su skoniais visoje Europoje turėtų būti uždrausti nuo šių metų spalio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų