REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje visame pasaulyje brangsta žaliavos, nafta, degalai ir daug kitų produktų bei medžiagų. Ne išmintis ir nekilnojamasis turtas (NT), kuris, pasak Arvydo Avulio, gali tik brangti.

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje visame pasaulyje brangsta žaliavos, nafta, degalai ir daug kitų produktų bei medžiagų. Ne išmintis ir nekilnojamasis turtas (NT), kuris, pasak Arvydo Avulio, gali tik brangti.

REKLAMA

„Hanner“ vadovo teigimu, NT kainų kritimo tikėtis būtų naivu, tačiau tokiai jo nuomonei nepritaria NT analitikas Arnoldas Antanavičius, kuris savo poziciją išdėstė naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.

Pone Avuli, ar dar kils nekilnojamojo turto kainos?

A. Avulis: Taip ir buvo praėjusiais metais – būstas Vilniuje pabrango maždaug 25 proc. Dabar, kad būsto kainos mažėtų vykstant karui Ukrainoje, kai nutrūko ryšiai su minėtąja Ukraina ir Baltarusija, akivaizdu, kad kainos nemažės. 

Net nėra teorinių galimybių kainų mažėjimui. Tą patvirtina ir kitas rodiklis – infliacija Lietuvoje. Ji yra pati didžiausia Europos Sąjungoje ir viršija jau 14 proc. Tikėtis, kad kas nors šiuo metu atpigs, kai Statistikos departamentas skelbia, jog viskas brangsta vidutiniškai 14 proc., čia reikia būti labai jau naiviam žmogui.

REKLAMA
REKLAMA

Karo metu viskas atvirkščiai – kartais būna hiperinfliacija. Pinigų nuvertėjimui 14 proc. gali būti ne riba. 

Arnoldai, kaip jums atrodo, ar galime mes tikėtis mažesnių kainų?

A. Antanavičius: Aš būčiau linkęs pritarti, kad selektyviai kainos juda įvairiais laikotarpiais ir nebūtinai nekilnojamasis turtas turi brangti. Būtų sunku dabar įsivaizduoti nekilnojamojo turto kainų lygį Kyjive ar Charkive, Mariupolyje.

REKLAMA

Norinčių investuoti į nekilnojamąjį turtą kaip į priemonę, kuri visada yra garantuota, yra ir kainos tik kyla. Mes staiga pamatėme, kad gali gyvenime nutikti dalykų, kada NT nėra apsauga nuo visų ligų ir nuo visų problemų. Pats NT turėjimo faktas gali tapti problema.

Tai iš dalies irgi yra priežastis, kodėl būstų rinkoje mes matome tam tikrą stabtelėjimą. Gal ne visi pirkėjai ir sugrįš į šitą segmentą vien dėl to, jog pagalvos, kad, jei pirks būstą, tai gal geriau kažkur už Lietuvos ribų. 

Tų scenarijų gali būti įvairių, o kainų kritimas gali nutikti vieninteliu atveju – jei prasidės ekonominė krizė, didės nedarbas, mažės pajamų arba visai jų neliks, tada nebebus įdomu, kiek kainuoja plienas, gelžbetonis ar kitos statybinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA

Jei nebus pirkėjų, kurie neis į banką, neims paskolos ir nepirks būstų, tokiu atveju, mes panašią situaciją turėjome 2009 metais, tada kainos mažėjo nepaisant to, kokios buvo statybų sąnaudos.

<...> Kainų kritimo nebūtinai tikisi tik naivuoliai, tas scenarijus gali nutikti, jei prasidėtų ekonominė krizė. O ar ji prasidės, čia yra klausimas, kur vis dar per daug nežinomųjų, per daug klaustukų, kad mes galėtume paimti ir pasakyti, kad bus taip ir ne kitaip. 

Jei krizės nebus, tada sutinku, kad kainų mažėjimas sunkiai įsivaizduojamas, nes pinigų kiekis bus linkęs didėti augant ekonomikai, o didėjant pinigų kiekiui infliacinis efektas tęsiasi ir tai veikia ir nekilnojamo turto kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pone Avuli, jūs sakote, kad armatūra, mediena brangsta, darbuotojų iš jūsų minėtųjų šalių mažėja, statybose naujų projektų nėra, tai ar tie visi ženklai nerodo, kad butų kainos gali tik kilti, ar ne tiesa?

A. Avulis: Aš tą ir paminėjau, šiai dienai tikėtis, kad kažkas Lietuvoje atpigs, yra labai sunku. Jei kalbant visiškai tiesiai, galima tikėtis tik kainų didėjimo.

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų