REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rekordinės maisto kainos toliau kils aukštyn, perspėja ekonomistai. O sėjai ir sodinimui besirengiantys ūkininkai antrina, kad brangstant sąnaudoms kitos išeities nėra – tik kelti produktų kainas. Jas esą pristabdytų nebent gausus derlius, jei bus palankūs orai.

Rekordinės maisto kainos toliau kils aukštyn, perspėja ekonomistai. O sėjai ir sodinimui besirengiantys ūkininkai antrina, kad brangstant sąnaudoms kitos išeities nėra – tik kelti produktų kainas. Jas esą pristabdytų nebent gausus derlius, jei bus palankūs orai.

REKLAMA

Lietuviai prisipažįsta – kas tik turi galimybę, augins daržoves ir vaisius savo soduose, o kas žemės neturi, jau ruošiasi taupyti.

Joniškio rajono ūkininkas Saulius Zakas rengiasi šiemet auginti apie 20 rūšių įvairiausių daržovių. Vyras turi daugiametę ūkininkavimo patirtį, tačiau tokių iššūkių pilnų metų, sako dar nematė. Pabrango degalai, trąšos, elektra, mechanizmų detalių tiekimas sutrikęs, tad perspėja, kad išaugus ūkininkavimo savikainai, neišvengiamai brangs ir derlius.

„Prekiaujam daržovėm, bet iš trąšų susideda. Reikia tręšti, maitinti augalus, jei nori turėti derlių. Kaip žmogus turi valgyti, taip ir augalas. Kokios bus kainos rudenį, negaliu atsakyti, bet gali būti dvigubos“, – sako S. Zakas.

REKLAMA
REKLAMA

Jau šiemet pirkėjai skundžiasi, kad už daržoves tenka mokėti iki pustrečio karto brangiau nei prieš metus. O ūkininkai perspėja ruoštis šiemet ir dar labiau patuštinti pinigines.

REKLAMA

„Kainos turės augti ženkliai, analitikai kalba 10–12 proc. infliacija. Pagrindines medžiagas perki kartais brangiau. Suvoki, kad čia infliacija turi būti ne 10–12, o daugiau“, – teigia daržovių augintojų asociacijos vadovas Martynas Laukaitis.

Girdėdami perspėjimus dėl dar labiau brangsiančių daržovių, kalbinti pirkėjai tvirtina kas tik turi galimybę, stengsis jų kuo daugiau užsiauginti patys. O kai kurie savo neauginantys, jau svarsto tiesiog mažiau valgyti:

„Kiekį sumažinsim, ir gyvensim be daržovių.“

„Ne, jau kainos nenormalios, ypač, kas mėgsta daugiau valgyti.“

„Kainos tokios, kad neįpirktum, kiek gali iš savo daržo valgyti.“

„Turiu sodą, laimei, salotų, agurkų, pomidorų neperku.“

„Nusiperki pomidorą, skonis kitoks nei savas. Jis išaugintas be trąšų papildomų.“

„Stengiamės nepirkti, savo geriau, skaniau, sveikiau. Tikrai apsimoka.“

Brangstant daržovių ir kitų kultūrų auginimo sąnaudoms šiemetinis derlius tikrai bus brangesnis už pernykštį – sako ir ekonomistai, ir priduria, kad maisto kainų augimą skatina dar ir karas Ukrainoje, kur prognozuojamas mažesnis kviečių, saulėgrąžų derlius.

REKLAMA
REKLAMA

„Maisto kainos dar kils iki kitų metų vidurio. Kiek, sunku pasakyti, reikia tikėtis 20 proc. nesieks metinio augimo, bet gali net ir viršyti. Tai būtų precedento neturintis atvejis, tokio augimo neturėjome net maisto kainų 2007 metais“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Nuo nerimą pasėjusio karo Ukrainoje pradžios eina jau ketvirta savaitė. Sukrėsti lietuviai pirmąją savaitę puolė pirkti degalų  – prisipirko dvigubai daugiau nei įprastai, prekybos centruose taip pat ėmė šluoti ilgai negendančius produktus, druską, konservus.

„Vienas didžiausių topų – druska, degtukai, mėsos konservai, kiti konservai, šprotai, aliejus, actas, soda ir krakmolas. Šių prekių pirkimas padidėjęs prasidėjus karui. Iki 10 kartų druska, degtukai, mėsos konservai“, – teigia prekybos tinklo atstovė Vaida Budrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Parduotuvėse, kuriose vyrauja maistas 1–3 savaitę yra padidėjimas lyginant prieš karą, padidėjimas nedidelis, kelių procentų skaičius“, – sako ekonomistas Tadas Povilauskas.

Žmonės vartojamo kiekio prekių ir paslaugų nemažina.

Šiuo metu, pasak prekybininkų, pirkėjų elgesys aprimęs, fiksuoja padidėjusius su pavasario sezonu susijusius pirkimus – drabužių, sodo reikmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų