REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paukštininkystė tapo patraukli pajamų netekusiems žmonėms. Atsigręžti į paukščių auginimą skatina ir išaugusi natūralios žemės ūkio produkcijos paklausa.

REKLAMA
REKLAMA

Poreikis išaugo trečdaliu

„Žmonės ateina į protą. Savo ūkyje išaugintų paukščių mėsa bei kiaušiniai– ir sveikiau, ir pigiau“,– VL sakė Nacionalinės paukščių augintojų ir veisėjų asociacijos pirmininkas Marius Steponavičius.

REKLAMA

Vienadienius viščiukus iš užsienio atsivežantis paukščių augintojas iš Kaišiadorių rajono tvirtino, kad per kovą jų paklausa Lietuvos rinkoje išaugo trečdaliu. Per sezoną M.Steponavičius parduoda apie 100 tūkstančių vienadienių viščiukų ir kelis mėnesius paaugintų dedeklių vištaičių. Sezono pradžia rodo, kad jų šiemet turėtų būti parduota daugiau.

Pirmą partiją – 5 tūkstančius vienadienių viščiukų iš Čekijos netrukus atsiveš ir Panevėžio rajono paukščių augintojas Algirdas Bielinis. Ūkininkas vietos paukščių augintojams parduos du mėnesius paaugintas dedekles vištaites.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausiausios raibos dedeklės

„Jau pernai pirko daugiau viščiukų, o šiemet nuo naujųjų metų skambina ir teiraujasi, kada jų bus. Kiaušiniai brangūs, pašarai pigūs, tad ir nori auginti, jei turi tam sąlygų. Kylant ekonomikai ir augant atlyginimams žmonės nebenorėjo nei vištų, nei daržovių auginti. Dabar vėl sugrįžta prie to“,– pastebėjo M.Steponavičius.

Daugiau skambučių šiemet sulaukia ir A.Bielinis, per sezoną parduodantis 20–25 tūkstančius dedeklių vištaičių. Jas nori pirkti ne tik nuolatiniai pirkėjai, bet atsiranda ir naujų. Žmonės pageidauja įvairių kiekių– ir po mažesnį, ir po didesnį pulkelį vištaičių. Vis daugiau paukščių nori laikyti ekologinių ūkių savininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio rajono paukščių augintojas paprastai pardavinėdavo ir kiaušinius. Šią žiemą dedeklių vištaičių nelaikė ir kiaušinių neturėjo. Tačiau nuolat sulaukdavo kiaušinių įsigyti norinčių pirkėjų skambučių. Kiaušiniai brangsta, tad mokėdami didesnius pinigus žmonės nori pasirinkti kokybišką produktą.

A.Bielinis pastebėjo, kad didžiausia paklausa– raibų dedeklių. Tačiau, jei kaime kas nors jau augina tokias vištaites, kaimynai prašo rudų ar juodų vištaičių. Taip patogiau atskirti savo paukščius.

REKLAMA

Paukščių augintojas žada užsukti į parodą Olandijoje ir pasidomėti dedeklių vištaičių linijų deriniais (krosais), kokie jų tinka ekologiniams ūkiams.

Entuziazmas gali nuslopti

Pasak M.Steponavičiaus, paukščių augintojai ir pardavėjai vienadienių sparnuočių daugiausia atsiveža iš užsienio šalių– Čekijos, Olandijos, Lenkijos. Be paukštynų, šalyje nedaug privačių peryklų, kuriose perinama palyginti mažai sparnuočių.

Tvirtinama, kad paukštininkystė– nesunkus verslas: esą paukščiai gana greitai bręsta ir auga, o juos auginti nėra sudėtinga. Tačiau ūkininkas A.Bielinis pastebėjo, kad taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio.

REKLAMA

„Paaugins ir atsikąs. Daug kam atrodo, kad auginti paukščius gana paprasta, bet kai patys pradeda tai daryti, pamato, jog iškyla visokių niuansų. Pernai daug kas ėmėsi auginti žąsis, tačiau kai kam entuziazmas nuslopo. Taip gali būti ir su vištaitėmis“,– svarstė A.Bielinis.

Vertina natūralius produktus

Ūkininkai per sunkmetį įžvelgia ir kitų palankių tendencijų. Vartotojai vis labiau pradeda vertinti natūralią žemės ūkio produkciją. Tam pasitarnauja mobilieji ūkininkų turgeliai, populiarinantys tokius produktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lazdijų rajono paukščių augintojai Rūta ir Gintas Cimakauskai– nuolatiniai mobiliųjų turgelių dalyviai. Čia ūkininkai išparduoda savo ūkyje išaugintus išskirtinės kokybės ruduosius mėsinius viščiukus. Lėto augimo veislės viščiukai, augantis dvigubai lėčiau už broilerius, jau surado savo pirkėjus.

„Nors mūsų viščiukai dvigubai brangesni už pramoninius broilerius, ir jų kaina, ir pardavimas išliko stabilūs. Vadinasi, mūsų viščiukus daugiausia perka nuolatiniai pirkėjai, kurie įvertino jų skonio savybes ir kokybę“,– aiškino R.Cimakauskienė.

REKLAMA

Į mobiliuosius turgelius lazdijiečiai veža ir savo išaugintų kalakutų mėsą. Dalį kalakutų, kurių per metus išaugina iki 60 tūkstančių, parduoda lenkams.

„Kalakutus išparduodame, tik kaina ne visada būna palanki, dėl to kartais stinga apyvartinių lėšų. Dabar sudėtingiausia tai, kad spaudžia įsipareigojimai dėl Europos Sąjungos paramos ir kreditai bankams“,– sakė paukščių augintoja.



Vida Tavorienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų