REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parduotuvėse pieno ir miltų produktus perkanti marijampoliečių šeima pastebėjo, kad ėmė kilti kainos. Kad tai vyksta, pastebi ir ekspertai, kurie jau vardija, kokios prekės artimiausiu metu turėtų brangti. Plačiau apie šią situaciją Lietuvoje domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai. 

Parduotuvėse pieno ir miltų produktus perkanti marijampoliečių šeima pastebėjo, kad ėmė kilti kainos. Kad tai vyksta, pastebi ir ekspertai, kurie jau vardija, kokios prekės artimiausiu metu turėtų brangti. Plačiau apie šią situaciją Lietuvoje domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai. 

REKLAMA

Marijampolėje gyvenanti Jolitos ir Tado Žukelių šeima kylančias kainas sako pirmiausia pastebėjusi pirkdama degalus automobiliams.

„Pastebėjau, kad kils kuro kainos, nes priešpaskutinį kartą pyliau už 80 kelis centus, o paskutinį kartą jau virš euro buvo. Tai jau reiškiasi, kad kažkas kils“, – pasakojo Tadas.

Marijampoliečių šeima save priskiria viduriniajai klasei – abu dirba, gyvena nuosavame būste, augina keturis mokyklinio amžiaus vaikus. Tačiau pašnekovai neslepia, kad užsukus į prekybos centrus kaskart tenka nemaloniai nustebti. O juk parduotuvėse šeima perka tik pieno ir miltų produktus.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mums reikėtų mėsą pirkti, kažkaip atkreipėme dėmesį į mėsos kainą, nes tikrai mažai jos tenka pirkti, tai pagalvojome, kad tai jau būtų iššūkis“, – įsitikinusi Jolanta.

REKLAMA

Kylančios kainos – realybė

Kad kylančios kainos nėra mitas, sako ir produktų kainas mažmeninės prekybos vietose stebintis portalo „Pricer.lt“ kainų analitikas Petras Čepkauskas.

„Dabar yra bendras spaudimas kelt kainas, nes daug gamybininkų, augintojų per visa šitą neapibrėžtumo periodą prarado pinigus. Užsidarė viešasis maitinimas ir jie turėjo tą produkciją pardavinėti žymiai pigiau, susikaupė sandėliuose. Faktas tas, kad į Lietuvos maisto prekių rinką buvo įmesta daug pinigų“, – laidoje „Karštai su tv3.lt“ aiškino kainų analitikas P. Čepkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Prekybos tinklų asociacija teigia negalinti komentuoti kainų kilimo dėl galimų konkurencijos pažeidimų, o ekspertai tvirtina, kad miltai, kruopos, duona, aliejus, ryžiai, netgi juodoji arbata – brangs.

Taip pat brangs ankstyvosios žaliosios daržovės ir netgi tie patys kalafiorai, nes Ispaniją, kuri yra viena didžiausių kalafiorų eksportuotojų, nusiaubė ne tik koronavirusas, bet ir žiemiškos pūgos.

„Brangimo tendencijas turi viskas, kas susiję su grūdais ir čia grūdų derlius buvo geras, bet Rusija pristabdė savo eksportą į užsienio rinkas ir sukėlė kainų lygį“, – tikino P. Čepkauskas.

Pretenzijas reiškia ūkininkai

Tad kylančios kainos iškelia amžinąjį klausimą, kam gi tenka didžioji liūto dalis kainos sudėtinėje grandinėje: ūkininkams, perdirbėjams ar prekybininkams?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prekybininkai šiuo atveju gana sudėtingoje konkurencinėje situacijoje, jie žiūri vienas į kitą, jie nenori pakelti pirmieji ir prasideda prilaikymas“, – teigė kainų analitikas.

„Jeigu kalbant net ir apie ūkininkų turgelius, tai ten gali gauti kokybę, bet dėl kainos mažesnės man visą laiką kildavo ir dabar kyla abejonės“, – teigė marijampolietė Jolanta.

„Nors mes perkame lašinukus, rūkytus gaminius tam tikroje parduotuvėje, kuri tiekia juos tiesiai iš gamintojo, bet kaina ten neatsilieka. <…> Paskutinį kartą pastebėjau, kad kažkaip kilogramo kaina jau daugiau nei devyni eurai, kur supirkimo kainos juokingos ten gyvo svorio“, – tikino Tadas Žukelis.

REKLAMA

Ūkininkai taip pat turi savų pretenzijų – esą kiaules, pieną, runkelius ir javus superka per pigiai, o ir skriaudžia visi tą augintoją, nes uždėjo didelį PVM tarifą.

„Neapsimoka. Kam čia mūčytis, kad atvažiavęs koksai nuo sofos atsikėlęs mieste mėsininkas badytų kiaulę ir iš 5 sakytų, kad 2 tinka, o 3 netinka? Sarmata pasidaro žiūrėti į tą karvę, lyg ji supranta, kad duoda 30 litrų pieno per dieną, o aš negaliu pasakyti, kiek tų pinigų gavau už tą 30 litrų pieno. Eini į nuostolius, o dirbi 7 dienas per savaitę, tai kažin, ar čia koks, kaip seniau sakydavo, gešeftas yra?“, – pasakojo ūkininkas Liudvikas Mačiunskas.

REKLAMA

Lyg ant mielių augančios maisto kainos ir valdžios nenoras mažinti mokesčius lietuvius verčia ieškoti pigesnių prekių užsienyje. Tad vien Lenkijoje kas mėnesį paliekame bent po 40 milijonų eurų.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų