Maisto kainos Lietuvoje stebina emigrantes: Vokietijoje ir Italijoje už tą patį moka daug mažiau

Ekspertų teigimu, lietuviai turėtų ruoštis artėjančiam brangmečiui, nes prognozuojamas visuotinis maisto kainų šuolis. Tuo metu svetur gyvenančios lietuvės jau ir taip negali atsistebėti dabartinėmis maisto prekių kainomis Lietuvoje. Už tą patį Vokietijoje ir Italijoje jos sumoka dvigubai mažiau. Plačiau apie tai domėjosi laida „Karštai su tv3.lt“.

„Mes ką tik atlikome sausio mėnesio kainų tyrimą. Tai jau lyginant su gruodžiu yra poros procentų pigiausio prekių krepšelio kainų kilimas“, – teigė „Pricer.lt“ kainų palyginimo maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

„Šiuo metu sunku prognozuoti, bet faktas tas, kad atlyginimai turi tendenciją augti, žaliavos turi tendenciją brangti, atitinkamai turi keistis ir kainos“, – tikino „Rimi Lietuva“ komunikacijos vadovė Renata Keršienė.

Lietuvoje makaronai brangesni nei Italijoje

Netrukus galėsime girtis, kad esame Europos senbuviai, nes perkame maistą europietiškomis kainomis, o kai kurias Senojo žemyno senbuves net lenkiame. Pavyzdžiui, Italijoje, Milane, gyvenanti Bernadeta daug pigiau perka makaronus ir kitus miltinius produktus.

„Makaronai tikrai nedaug kainuoja, apie 50 centų. „Barilla“ firmos, kurie tikrai žinau ir Lietuvoje yra dažnai naudojami, tai 50-80 centų (kainuoja – red. past.). Aišku, dar priklausomai ar pusė kilogramo, ar kilogramas“, – pasakojo Italijoje gyvenanti lietuvė Bernadeta Martuzevičiūtė.

Minėtojo prekės ženklo makaronai Lietuvoje kainuoja apie 1 eurą 40 centų. Tiesa, lietuvė kone 50 centų pigiau perka sviestą, o už alyvuogių aliejų moka vos ne dvigubai mažesnę kainą.

„Pieno produktai truputį pigesni. Pienas pas mus kainuoja 99 centus. Sviestas nuo 1,5 euro iki 3 eurų. 3 eurai, tai jau tas labai, labai geras, geros firmos. Alyvuogių aliejus – 3-4 eurai“, – pasakojo Bernadeta.

Vokietija sumažino PVM

Vokietijoje, Štutgarte, gyvenanti lietuvė Vilma Stulgytė pastebi, kad jau imame lenkti turtinguosius vokiečius pieno produktų, miltinių gaminių ir net mėsos kainomis.

REKLAMA

„Maisto prekės Lietuvoje yra brangesnės. Yra labai geras pienas skanus, 3,5 procento riebumo – 69 centus kainuoja. Ne per seniausiai pirkau karbonadinę mėsą, bet ten jau dideli rulonai, kaip sakant, po 4 kilogramus supakuota buvo, tai 3,99 kilogramas kainavo. Varškė, pavyzdžiui, pigi – kilogramą varškės už 60 centų nusiperki“, – tikino Vokietijoje gyvenanti lietuvė Vilma Stulgytė.

Vokietijoje maistas pigesnis, nes būtiniausiems maisto produktams taikomas tik 7 procentų pridėtinės vertės mokestis (PVM), o kitoms ne pirmo būtinumo prekėms – 19 procentų PVM.

Pandemijos metu Vokietijos valdžia sumažino PVM dar trimis procentais – iki 16, o būtiniausių prekių – dviem procentais iki penkių. Visa tai tam, kad žmonės nejustų nepritekliaus ir galėtų oriai gyventi. Tad prie mažesnių nei pas mus kainų pripratusiems mūsų emigrantams Lietuva tampa brangia šalimi.

„Oi, dar ir kaip pastebiu. Net ir atostogos brangiai kainuoja Lietuvoje“, – tikino Vilma.

„Tik grįžau į Lietuvą ir nuėjau į parduotuvę apsipirkti ir pagalvojau, kaip čia išvis žmonės Lietuvoje pragyvena“, – tikino Bernadeta.

Tiesa, įdomu tai, kad minimalus atlyginimas Lietuvoje siekia 467 eurus, kai Vokietijoje jis siekia 1400 eurų į rankas.

„Atlyginimai auga. Atskaičius visus mokesčius gauni 1400 į rankas. Kai pradedi dirbti pirmus keletą mėnesių gauni 1200, o po to kyla“, – pasakojo Vilma.

Maisto kainos priklausys nuo pandemijos

Ekspertai spėja, kad maisto kainas didins ne tik infliacija. Daugelis gamintojų ir prekybininkų nepraleis progos po kuklesnių pandeminių metų atsigriebti ir pasipildyti savo pelnus.

„Jie bandys kompensuotis – kas nuostolius, kas didinsis pelną. Atitinkamai jaučiame, kad kainų kilimas bus“, – įsitikinęs „Pricer.lt“ atstovas P. Čepkauskas.

Lietuvoje veikiantys parduotuvių tinklai savo pirkėjus gąsdinti augančiomis kainomis kol kas nelinkę. Vis dar nepažabotas koronavirusas kainų svarstykles gali pakreipti į vieną ar kitą pusę.

REKLAMA

„Dabartinė situacija gali viską smarkiai pakoreguoti priklausomai nuo to, kaip su pandemija viskas keisis. Jei vėl didės susirgimų ir turėsime trečią bangą, tai kainos gali netgi mažėti“, – ramino „Rimi Lietuva“ atstovė R. Keršienė.

Lietuvos maisto vartotojus nuo dar didesnio maisto kainų augimo gelbėja kaimynė Lenkija. Ji – šioks toks saugiklis kainų augimo pasiutpolkėje.

„Lenkijoje maisto prekėms, kai kurioms svarbiausioms prekių grupėms taikoms 5 proc. PVM mokestis. Tai iškart 15 procentų automatiškai pigiau“, – teigė P. Čepkauskas.

Visą reportažą ir daugiau apie maisto prekių kainas žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.


Rašyti komentarą...
U
Uh
2021-02-19 07:11:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Todėl,kad nepririja ir jų niekas nekontroliuoja, valdžia dengia nes ir jiem nubyra, atlyginimai Europoje mažiausi, mokesčių sumoka daugiausiai ir kainos maisto didziausios
Atsakyti
-2

L
Loreta
2021-02-19 07:57:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nenuostabu-pažiūrėkit kas nus valdo,kokios pozicijos partijos ir bus aišku.Jiems Žmones-namų ūkiai,burbulai,populiacija
Atsakyti
-2

&
&&&&&&&
2021-02-19 08:05:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mūsų valdziazmogiai neįgalus o verslininkai daro ką nori viskas
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (63)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų