Visagino atominės elektrinės kaina tilps į 3–5 mlrd. eurų, Vilniuje prasidėjusios metinės Lietuvos energetikos konferencijos metu dar kartą patvirtino AE generalinis direktorius Rimantas Vaitkus.
„Esame minėję ne kartą, visos mūsų atliktos planavimo studijos įvertinant kainą, kiek galėtų kainuoti vienokia ar kitokia technologija, buvo sakoma, kad ji turėtų būti 3–5 mlrd. eurų. Galiu patvirtinti, kad mes neišeiname iš šitos ribos, telpame į 5 mlrd. eurų kainą su vienu iš didžiausių reaktorių su pačia naujausia technologija“, – sakė R. Vaitkus.
Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas susirinkusiems žurnalistams teigė, kad šiuo metu vyksta dialogas su partneriais, bendradarbiavimo sutartį planuojama pasirašyti iki Naujųjų metų.
„Šiuo metu tęsiasi dialogas su regioniniais partneriai ir strateginiu investuotoju, įvardijus vieną ar kitą ekonominį parametrą, gali įvykti taip, kad tas parametras derybų metu gali šiek tiek pasikeisti. Pagrindines nuostatas mes turime, matome, kad elektros energijos, pagamintos atominėje elektrinėje, kaina tikrai yra konkurencinga, lyginant su dabartine elektros energijos kaina rinkoje. Tą mes jau matome, tuos skaičius turėsime, tačiau konkretaus skaičiaus mes šiandien įvardyti negalime, kadangi jis dar gali nedidele dalimi pasikeisti“, – sakė Energetikos ministras.
Bendras projekto dydis, anot jo, jau yra žinomas. „Projektas yra ekonomiškai atsiperkantis“, – tikino A. Sekmokas. Projekte tikimasi, kad dalyvaus penki partneriai.
„Mes tikimės, kad gali būti ir tam tikra konkurencija. Kažkuris iš partnerių gali turėti didesnį apetitą didesnei daliai ir didesnį pajėgumą investuoti. Jokios prievolės partneriams mes nekeliame. Man džiugu pasakyti, kad vakar Latvijos ministras irgi patvirtino didelį interesą dalyvauti šitame projekte“, – teigė A. Sekmokas.
Klausiamas, kokia galėtų būti elektros energijos kaina, pastačius atominę elektrinę, ministras tikino, kad ji būtų mažesnė negu yra dabar elektros biržoje.
„Projekto pradžioje mes įvardijome, kad elektros energija, pagaminta atominėje elektrinėje, neabejotinai turi būti pigesnė negu energija pagaminta gamtinių dujų pagrindu. Šiandien mes jau nuėjome žemiau, t.y. elektros energija, pagaminta atominėje elektrinėje, bus pigesnė už elektros energiją parduodamą rinkoje“, - aiškino A. Sekmokas.
Planuojama statyti vieną atominės elektrinės reaktorių, kurio galia sieks (1300 MW).
„Galbūt tai yra laimingas sutapimas, kad reaktoriaus galia atitinka mūsų perdavimo sistemos pajėgumą. Tiesą sakant neturint tokio perdavimo šaltinio, mes neefektyviai panaudotume mūsų energijos perdavimo sistemą“, - kalbėjo Energetikos ministras.
Anot jo, problemų, derinant pasirašymo sutarties terminą, nėra. Nuspręsta duoti pakankamai laiko projekto partneriams susipažinti su projekto apimtimi.
„Regioniniai partneriai turi išnagrinėti labai didelę dokumentų apimtį, jie iki šiol neturėjo branduolinės energetikos patirties. Mes nenorime kelti tam tikros įtampos jiems. Turime suteikti tam tikrą komfortą, kad žmonės galėtų ramiai ir užtikrintai padaryti sprendimus. Techniškai mes manome, kad tai yra įmanoma, tačiau yra ir politiniai procesai. Šiandien (projektui) nematome jokių kliūčių, bet mes sąmoningai nenorime kelti įtampos, nenorime nustatyti formalių barjerų“, - sakė A. Sekmokas.
Anot jo, Lietuva negali diktuoti savo regioninių kaimynų vyriausybėms, kada padaryti sprendimus, tačiau planuojama konsesijos ir akcininkų sutartį pasirašyti iki Naujųjų metų.
TAIP PAT SKAITYKITE: