REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienio naktį Charkive nugriaudėjo galingi sprogimai, mieste, o taip pat ir kitose Ukrianos srityse girdimos oro pavojaus sirenos.

Pirmadienio naktį Charkive nugriaudėjo galingi sprogimai, mieste, o taip pat ir kitose Ukrianos srityse girdimos oro pavojaus sirenos.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:53 | Pranešama apie galingus sprogimus Charkive

Pirmadienio naktį rytiniame Ukrainos mieste – Charkive – nugriaudėjo galingi sprogimai.

Šią žinią socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbė Charkivo miesto meras  Ihoris Terechovas.

„Charkivas apšaudomas raketomis. Miesto gyventojai girdi sprogimus – buvo girdimi bent keli“, – teigė meras.

Mieste, o taip pat ir kitose rytinėse Ukrainos teritorijose dalyse, girdimos oro pavojaus sirenos.

23:29 | V. Zelenskis: priešas žino, kad Ukraina laimės

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį išreiškė padėką savo šalies kariams dėl paskelbtų naujienų iš karo fronto, kurių, kaip jis teigė, ir buvo laukiama, rašo „SkyNews“.

„Pirmiausiai, aš esu dėkingas kiekvienam mūsų kovotojui, visiems mūsų kovotojams, paskelbusiems naujienas [iš karo fronto], kurių mes tikėjomės. Bachmuto kryptis. Gerai padirbėta, kovotojai“, – sakė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak V. Zelenskio, Rusija „isteriškai“ reaguoja į bet kokius veiksmus, kurių griebiasi Ukrainos gynėjai. 

„Priešas [Rusija] žino, kad Ukraina laimės. Jie tai mato. Jie tai jaučia dėka jūsų suduotų smūgių, kariai, ypač Donecko regione. Ačiū Jums už tai“, – kariams dėkojo V. Zelenskis.

REKLAMA

22:49 | Rusijos savanoriai paviešino vaizdo įrašą: skelbia, kad perėmė vienos gyvenvietės kontrolę

Proukrainietiškos Rusijos savanorių korpuso grupės kovotojai socialiniame tinkle „Telegram“ paviešino vaizdo įrašą, kuriame jie teigia, kad perėmė Novaja Tavolžankos, esančios Belgorodo regione, kontrolę. 

Vaizdo įraše, kurį paskelbė kovotojai, rodomas gyvenvietės kelias,esantis netoli pietinio Novaja Tavolžankos pietinio pakraščio, visai netoli Ukrainos sienos, Charkivo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi [Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas] nesugeba kontroliuoti savo teritorijos, kalbėsime su jo vadovais, esančiais Maskvoje“, – sakė vienas iš kovotojų. 

21:55 | JK atstovas: Ukraina laimės šį karą

Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ir vystomojo bendradarbiavimo sekretorius James Cleverly pirmadienį Kyjive susitiko su Ukainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, taip pat užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vizito metu JK atstovas kartu su Ukrainos lyderiais diskutavo, kaip Jungtinė Karalystė gali tęsti karinę paramą Ukrainai.

Savo ruožtu J. Cleverly teigė, kad „Ukraina laimės šį karą ir gali tikėtis mūsų paramos“.

20:43 | JAV ir Indija susitarė dėl bendradarbiavimo gynybos pramonės srityje plano 

Jungtinės Valstijos ir Indija pirmadienį susitarė dėl bendradarbiavimo karinėje pramonėje plano, Naujajam Deliui siekiant sumažinti priklausomybę nuo pagrindinės ginklų tiekėjos Rusijos, bei abiem šalims susiduriant su Kinijos ekonominiu augimu ir didėjančiu karingumu.

REKLAMA

„Sudarėme naują plataus užmojo bendradarbiavimo gynybos pramonės srityje planą, pagal kurį bus paspartintas prioritetinių bendro kūrimo ir bendrų gamybos projektų įgyvendinimas“, – sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas), baigdamas vizitą Naujajame Delyje.

Maskva ir Naujasis Delis jau dešimtmečius yra sąjungininkai, o Rusija kol kas yra didžiausia Indijos ginklų tiekėja. Dabar Indija, kuri taip ir nepasmerkė Rusijos už įsiveržimą į Ukrainą, siekia diversifikuoti importą ir didinti savo gamybą.

REKLAMA

Vakarų šalys, įskaitant JAV ir Prancūziją, derasi dėl milijardų dolerių (eurų) vertės sutarčių, o diplomatai teigia, kad Indija bet kokio susitarimo atžvilgiu pirmenybę teikia technologijų perdavimui.

Susitarimu bus paspartintas technologinis bendradarbiavimas ir bendra gamyba tokiose srityse kaip aviacinės kovos priemonės ir antžeminės judriosios sistemos, vadinamoji povandeninė sritis, žvalgyba, stebėjimas ir saugumo informacijos rinkimas, pranešė JAV gynybos departamentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iniciatyva „siekiama pakeisti JAV ir Indijos gynybos sektorių bendradarbiavimo paradigmą, [o tai] gali suteikti Indijai galimybę naudotis pažangiausiomis technologijomis ir paremti Indijos gynybos modernizavimo planus“, sakoma pranešime.

Indijos ir Kinijos santykiai jau kuris laikas yra įtempti, o tuo pat metu Vašingtonas ir Pekinas aršiai konkuruoja diplomatinėje, karinėje, technologinėje ir ekonominėje srityse.

Tačiau Indija laviruoja sudėtingame diplomatiniame lauke: ši Azijos milžinė yra tiek Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos, kuriai priklauso Rusija ir Kinija, tiek Ketverto (angl. The Quad), įsteigto kartu su JAV, Japonija ir Australija, narė. Pastarasis aljansas buvo įkurtas siekiant pažaboti didėjančią Pekino įtaką.

REKLAMA

Be ginklų, Indija iš Rusijos taip pat importuoja naftą ir nuo karo Ukrainoje pradžios padidino jos pirkimą.

Po susitikimo su Indijos kolega Rajnathu Singhu L. Austinas žurnalistams teigė, kad partnerystė su Indija stiprinama atsižvelgiant į nederamus Kinijos veiksmus, taip pat Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Tikėtasi, kad L. Austinas, kuris Indijoje lankosi antrą kartą, paruoš dirvą ministro pirmininko Narendros Modi (Narendros Modžio) vizitui Vašingtone birželio 22 dieną, kurstančiam spėliones apie galimą gynybos sutarčių paskelbimą.

REKLAMA

Jungtinės Valstijos yra „pasiryžusios glaudžiai bendradarbiauti su Indija, remdamos mūsų bendrą laisvo ir atviro Ramiojo vandenyno regiono viziją“, sakė L. Austinas, tačiau pridūrė, kad JAV visiškai nesiekia regione sukurti NATO atitikmens.

20:20 | D. Kuleba: Ukraina turi pakankamai ginklų, kad pradėtų kontrpuolimą

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį „Reuters“ naujienų agentūrai sakė, kad Kyjivas turi pakankamai ginklų tam, jog galėtų pradėti kontrpuolimą prieš Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, D. Kuleba užsiminė, kad planuojama kontrpuolimo operacija lems pergalę kare, o tai užtikrins galimybę Ukrainai įstoti į NATO.

Tačiau Ukrainos užsienio reikalų ministras neužsiminė, ar kontrpuolimas jau prasidėjo. 

19:46 | Gynybinė operacija apima kontrpuolimo veiksmus

Ukraina pirmadienį pranešė, kad fronto linijoje vykdo puolamuosius veiksmus, ir atkreipė dėmesį į tam tikrą pažangą Bachmute, tačiau sumenkino šių veiksmų mastą.

Ukrainos gynybos ministerija apie tai paskelbė po to, kai Rusija pareiškė atrėmusi didelio masto Kyjivo pajėgų puolimą Maskvos okupuotame Donecko regione.

REKLAMA

„Gynybinė operacija apima kontrpuolimo veiksmus. Todėl kai kuriuose sektoriuose vykdome puolamuosius veiksmus“, – sakė ukrainiečių gynybos viceministrė Hana Maliar.

Ji pridūrė, kad Bachmuto sektorius vis dar yra karo veiksmų epicentras.

„Mes ten žengiame gana plačiu frontu. Mums sekasi, – sakė viceministrė. – Pietuose priešas laikosi gynybos pozicijos.“

Rusijos samdinių grupė „Wagner“, vadovavusi rusų puolimui dėl Bachmuto, gegužę pareiškė užėmusi šį miestą. Visgi bendrovės vadovas Jevgenijus Prigožinas pirmadienį pranešė, kad Ukrainos kariai netoli Bachmuto pasiekė laimėjimų.

REKLAMA

Anot jo, Rusijos kariai pamažu palieka dalį netoliese esančio Berchivkos kaimo.

Savo ruožtu H. Maliar teigė, kad Rusija informaciją apie kontrpuolimą skleidė siekdama nukreipti dėmesį nuo pralaimėjimų Bachmuto apylinkėse.

18:44 | JAV kariuomenės vadas: Ukrainai kontrpuolimui yra „labai gerai pasirengusi“

JAV kariuomenės Jungtinio pajėgų štabo vadas teigia, kad Ukraina yra „labai gerai pasirengusi“ įvykdyti kontrpuolimą ir atsikovoti prarastas savo šalies žemes, rašo UNIAN, remdamasi CNN publikacija.

REKLAMA
REKLAMA

JAV kariuomenės generolas Markas Milley teigė, kad kol kas kalbėti apie tai, kokie bus ruošiamo kontrpuolimo rezultatai, yra per anksti.

Tačiau M. Milley atkreipė dėmesį, kad Ukrainai „yra labai gerai pasirengusi“ įvykdyti kontrpuolimą prieš Rusijos kariuomenę, kuri įsiveržė į Ukrainos teritoriją.

„Jie [Ukraina] dalyvauja kare, kuris kelia egzistencinę grėsmę pačiai Ukrainai, ir tai yra dar svarbiau visam likusiam pasauliui – Europai, iš tiesų ir Jungtinėms Valstijoms, bet tai ppat ir visam likusiam pasauliui“, – kalbėjo M. Milley.

Komentuodamas situaciją apie dronų atakas Rusijos teritorijoje, įskaitant Maskvą ir Belgorodą, M. Milley teigė, kad visuomet yra karo eskalacijos rizikų, tačiau Jungtinės Valstijos tai stebi „labai, labai atidžiai“.

18:03 |  „Wagner“ vadovas: Rusijos kariuomenė traukiasi netoli Bachmuto

Pirmadienį privačios karinės bendrovės „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas sakė, kad Rusijos kariuomenė traukiasi netoli Bachmuto ir prarado anksčiau užkovotas teritorijas.

Jis kalbėjo apie į šiaurę nuo Bachmuto esantį Berchovkos kaimą ir Rusijos kariuomenės veiksmus apibūdino kaip pasitraukimą.

Per pastarąsias dvi dienas Rusijos šaltiniai pranešė apie Ukrainos kariuomenės puolimus ir tam tikrus laimėjimus keliuose fronto ruožuose Donecko ir Zaporižios srityse. Tačiau kai kurie komentatoriai teigia, kad tai dar ne didelio puolimo pradžia, o žvalgybos pratybos.

REKLAMA

17:50 | Fronto linijoje vykdomi puolamieji veiksmai

Ukraina pirmadienį pranešė, kad fronto linijoje vykdo puolamuosius veiksmus, ir atkreipė dėmesį į tam tikrą pažangą Bachmute, tačiau sumenkino šių veiksmų mastą.

„Kai kuriuose sektoriuose vykdome puolamuosius veiksmus“, – sakė gynybos viceministrė Hana Maliar.

Ji pridūrė, kad Bachmuto sektorius vis dar karo veiksmų epicentras.

„Mes ten žengiame gana plačiu frontu. Mums sekasi“, – sakė viceministrė.

17:29 | „Wagner“ teigia į nelaisvę paėmusi Maskvos reguliariųjų pajėgų karį

Rusijos privati karinė samdinių bendrovė „Wagner“ pranešė į nelaisvę paėmusi vieną karį iš Maskvos reguliariųjų pajėgų.

„Wagner“ apkaltino šio kario dalinį bandymu pulti jos samdinius Ukrainoje, kur Kremlius, pasitelkdamas į pagalbą šią privačią bendrovę, vykdo plataus masto invaziją.

„Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas jau kelis mėnesius peikia Rusijos kariuomenės būklę ir kaltina Maskvos generolus dėl per didelio prarastų gyvybių skaičiaus.

Tačiau tai pirmas kartas, kai samdinių grupuotė teigia pagrobusi oficialiųjų ginkluotųjų pajėgų karį.

Vėlai sekmadienį J. Prigožinas paskelbė gegužės 17 dienos „Wagner“ ataskaitą, kurioje teigiama, kad Rusijos kariuomenės nariai minavo kelius jo dalinių užnugario zonoje Maskvos okupuotoje Rytų Ukrainoje.

REKLAMA

Pranešime priduriama, kad „Wagner“ kovotojams vykdžius išminavimo operacijas, į juos pradėta šaudyti iš reguliariosios kariuomenės pozicijų.

J. Prigožinas „Telegram“ tinkle paskelbė vaizdo įrašą, kuriame rodomas, jo teigimu, į nelaisvę paimtas Rusijos karys, o fone girdimas apklausiančiojo balsas.

„Šoviau į „Wagner“ automobilį“, – sako vyras ir priduria, kad taip pasielgė dėl asmeninių priežasčių. Jis prisistato kaip Rusijos kariuomenės 72-osios brigados pulkininkas leitenantas. Panašu, kad jam sumušta nosis.

Vaizdo įraše nepasakoma, kiek laiko įtariamas karys bus laikomas nelaisvėje ir kokios bus jo paleidimo sąlygos.

„Wagner“ yra apkaltinusi reguliariąją Rusijos kariuomenę neaprūpinant samdinių šaudmenimis. Ši grupuotė vadovavo Maskvos pastangoms užimti Ukrainos rytuose esantį Bachmuto miestą ir gegužės pabaigoje paskelbė tikslą pasiekusi.

Pasak J. Prigožino, „Wagner“ iš esmės pasitraukė iš Bachmuto ir perdavė kontrolę Rusijos kariuomenei.

Jis taip pat apkaltino Rusijos gynybos ministeriją nesugebant tinkamai apginti Rusijos pasienyje esančio Belgorodo regiono, kurį neseniai intensyviai apšaudė ukrainiečiai.

16:48 | Kremlius: įsilaužus į Rusijos radijo stotis paleista netikra V. Putino žinutė

Rusijoje įsilaužus į kelias radijo stotis buvo paleista suklastota prezidento Vladimiro Putino kalba apie Kyjivo kariuomenės invaziją ir nepaprastąsias priemones trijuose su Ukraina besiribojančiuose regionuose, pirmadienį teigė Kremlius.

REKLAMA

Įsilaužimas įvykdytas po kelių pranešimų apie bandymus įsiveržti ir intensyvaus Rusijos pietvakariuose esančios Belgorodo srities apšaudymo, Kyjivui nurodant, kad jis rengiasi ilgai lauktam kontrpuolimui.

Socialiniuose tinkluose vis dar platinamoje suklastotoje žinutėje teigiama, kad „NATO iki dantų apginkluoti ukrainiečių kariai su Vašingtono pritarimu bei parama įsiveržė į Kursko, Belgorodo ir Briansko“ sritis.

Balsas, labai panašus į V. Putino, taip pat paskelbė karo padėtį, visuotinę mobilizaciją ir civilių gyventojų evakuaciją šiuose trijuose regionuose.

„Tai iš tiesų buvo įsilaužimas, – valstybinė agentūra „RIA Novosti“ citavo Kremliaus atstovą spaudai Dmitrijų Peskovą. – Kontrolė jau atkurta.“

Belgorodo srities administracija pareiškė, kad ši žinutė yra vadinamasis sintetinės vaizdakaitos (angl. deepfake) pavyzdys, kuriuo siekiama „pasėti paniką tarp taikių Belgorodo gyventojų“.

Belgorodo kaimynystėje esanti Voronežo sritis taip pat perspėjo savo gyventojus dėl įsilaužimo į radijo transliacijų dažnius ir teigė, kad pagrindo nerimauti nėra.

Radijo stotis MIR nurodė, kad įsilaužimas, kurį pavadino absoliučia klastote ir provokacija, truko apie 40 minučių.

15:36 | CNN: Ukraina įkūrė Rusijoje agentų tinklą, kuris ir surengė išpuolį Kremliuje

Su slapta žvalgybos informacija susipažinę JAV valdžios atstovai CNN patvirtino, kad Ukraina turi įkūrusi agentų tinklą Rusijoje, kuriam tiekia bepiločius ir kitą reikalingą įrangą išpuoliams šalies viduje rengti.

REKLAMA

14:52 | Žorinas: Ukraina perėmė iniciatyvą Bachmute

Buvęs pulko „Azov“ vadas, laikinai einantis 3-iosios puolimo brigados vado pareigas Maksimas Žorinas praneša, kad Ukrainos kariai atnaujino puolimą aplink Bachmutą. Anot jo, dauguma „Wagner“ samdinių jau paliko miestą ir tai padarė „didžiuliu greičiu“.

„Buvo pastebimas noras kuo greičiau iš čia išvykti bet kur. <...> Dabar prieš mus išilgai visų linijų yra išsidėstę reguliarūs Rusijos kariuomenė daliniai“, – kanalui „Freedom“ pasakojo M. Žorinas, rašo UNIAN.

M. Žorinas skuboto „Wagner“ samdinių pabėgimo iš Bachmuto priežastis aiškina dideliais grupuotės patirtais nuostoliais. Jo nuomone, „Wagner“ grupė iš tikrųjų prarado savo kovinį potencialą. Taip pat, pasak M. Žorino, „Wagner“ aiškiai nenorėjo patekti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimą, kurio jie tikėjosi artimiausiu metu, sako Ukrainos brigados vadas.

Brigados vadas pastebėjo, kad „Wagner“ samdinius pakeitę rusų kariai nelabai sugeba įsitvirtinti iš samdinių perimtose pozicijose, todėl dalį jų praranda kasdien. Anot jo, Ukrainos daliniai po tam tikros veiklos pauzės persigrupavo, atnaujino puolimą prie Bachmuto ir gali judėti į priekį.

M. Žorinas taip pat paneigė Rusijos gynybos ministerijos teiginius, kad Bachmutą visiškai kontroliuoja rusai. Anot jo, okupantai niekada neturėjo perėmę visiškos miesto kontrolės.

REKLAMA

„Mes sugebėjome visiškai perimti iniciatyvą. Jie (rusai – red.) ne tik negali žengti į priekį, bet dabar juos labai glumina gynybos klausimai“, – pridūrė M. Žorinas.

14:14 | Scholzas pratrūko ant jo baubusių vokiečių: apie kokią „taiką be ginklų“ jūs kalbate?

Vokietijos kancleris praėjusį penktadienį vykusio socialdemokratų partijos susitikimo metu piktai sureagavo į kelių ten atvykusių protestuotojų kaltinimus dėl „karo kurstymo“. Nuo tribūnos kalbėjęs Olafas Scholzas priminė susirinkusiesiems, kad „karo kurstytojas“ yra Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris šiuo metu žudo žmones Ukrainoje.

13:36 | Belgija tiria, ar ginklai, skirti ginti Ukrainą, atsidūrė mūšiuose Rusijos teritorijoje

Belgija tiria, ar ginklai, kuriuos ji siuntė padėti Ukrainai ginti savo teritoriją, buvo panaudoti kovose už sienos, po to, kai pasirodė naujienų pranešimai apie tai, kad Belgijos bendrovės pagaminta įranga aptikta Rusijos Belgorodo regione.

Belgijos ministras pirmininkas Alexander'as De Croo pirmadienį perspėjo nedaryti skubotų išvadų, nes per dešimtmečius ir skirtinguose regionuose gabenti ginklai gali atsidurti netikėtose vietose.

„Gynybos ir informacijos tarnybos pradėjo tyrimą, kad visiškai įsitikintų, kas ten įvyko“, – Belgijos transliuotojui VRT sakė A. De Croo.

REKLAMA

Savaitgalį laikraštis „The Washington Post“ paskelbė išsamų pranešimą, kuriame teigiama, kad Belgorode, kuris ribojasi su Ukraina, aptikti ginklai iš kai kurių NATO šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, Lenkiją, Čekiją ir Belgiją.

13:00 | „Politico“: britų policija padažnėjusias žemės ūkio technikos vagystes sieja su Rusija

Neteisėta Vladimiro Putino invazija į Ukrainą turėjo pasekmių visai Europai, net kaimiškajai Anglijai, kur policija fiksuoja didelę vagysčių seriją, rašo leidinys „Politico“.

Didžiosios Britanijos policija teigia, kad organizuotos nusikaltėlių gaujos iš Jungtinės Karalystės ūkių pavogtas mašinas ir įrangą sparčiai didėjančiais kiekiais siunčia į Rytų Europą, o dėl didėjančios paklausos kaltina Rusijai įvestas žlugdančias Vakarų sankcijas.

Andrew Huddlestonas, vadovaujantis Jungtinės Karalystės kovos su nusikaltimais kaimo vietovėse skyriui, sako, kad pavogta technika keliauja į Rytų Europą. Jis pripažįsta neturintis įtikinamų įrodymų, kad įranga galiausiai skirta Rusijai, tačiau sako, kad jis ir jo kolegos tuo beveik neabejoja.

Jo teigimu, jei šaliai taikomos sankcijos, galima pagrįstai tikėtis, kad juodoji rinka į tai reaguos.

Pasak A. Huddlestono, kuris taip pat vadovauja nacionalinei statybų ir žemės ūkio mašinų vagysčių tyrimo grupei, per pirmąjį šių metų ketvirtį Anglijoje ir Velse technikos vagysčių skaičius išaugo daugiau nei 300 procentų. Ypač dažnai vagiama statybinė ir žemės ūkio technika, pavyzdžiui, ekskavatoriai ir didelės vertės GPS įrenginiai.

REKLAMA

12:23 | DB: rusams nepavyko sumanymas nustekenti Ukrainos oro gynybą

Per šią gegužę Rusija Ukrainoje panaudojo daugiau nei 300 iranietiškų dronų-kamikadzių „Shahed“. Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgyba pažymi, kad tai iki šiol intensyviausias šių ginklų panaudojimas kare Ukrainoje.

„Rusija tikriausiai paleidžia tiek daug dronų, siekdama priversti Ukrainą išnaudoti vertingų, pažangių oro gynybos raketų atsargas. Mažai tikėtina, kad Rusijai pasisekė – Ukraina neutralizavo bent 90 proc. paleistų dronų, daugiausia naudodama senesnius ir pigesnius oro gynybos ginklus ir elektroninius trukdžius.

Rusija taip pat tikriausiai bandė rasti ir smogti Ukrainos pajėgoms gerokai už fronto linijos. Tačiau Rusija tebėra labai neefektyvi taikydamas į tokius dinamiškus taikinius iš nuotolio dėl savo prasto taiklumo“, – naujausioje savo ataskaitoje skelbia britų žvalgai.

11:52 | Siurprizas Krymui: įsilaužus į kabelinę televiziją ištransliuotas Ukrainos įspėjimas apie kontrpuolimą

Rusijos Federacijos laikinai okupuotame Kryme savaitgalį įsilaužta į daugelio kabelinės televizijos kanalų transliacijas. Per nulaužtus kanalus ištransliuotas Ukrainos gynybos ministerijos vaizdo įrašas, kad Ukrainos kontrpuolimo pradžia bus netikėta ir neskelbiama viešai.

11:12 | Popiežiaus taikos pasiuntinys išvyko į Ukrainą

Italų kardinolas Matteo Zuppi, popiežiaus Pranciškaus taikos pasiuntinys, pirmadienį išvyko į Kyjivą dviejų dienų deryboms su Ukrainos pareigūnais dėl karo su Rusija, pranešė Vatikanas.

Italijos vyskupų konferencijos vadovas M. Zuppi birželio 5–6 dienomis lankysis Kyjive kaip popiežiaus Pranciškaus pasiuntinys, sakoma pareiškime.

„Pagrindinis šios iniciatyvos tikslas – išsamiai išklausyti Ukrainos valdžios atstovų nuomonę apie galimus teisingos taikos pasiekimo būdus ir paremti žmogiškumo gestus, kurie padėtų mažinti įtampą“, – sakoma pranešime.

Gegužės mėnesį Vatikanas pranešė, kad Pranciškus paprašė M. Zuppi vadovauti taikos misijai siekiant padėti sumažinti įtampą konflikte Ukrainoje.

10:37 | Prigožinas: Rusijos kariuomenė užminavo atsitraukimo iš Bachmuto kelius ir apšaudė „Wagner“ dalinį

Rusų samdinių vadas Jevgenijus Prigožinas paviešino vaizdo įrašą, kuriame rodomas jo „Wagner“ smogikų į nelaisvę paimtas Rusijos kariuomenės karininkas. J. Prigožino teigimu, įvyko susišaudymas tarp jo smogikų ir Rusijos kariuomenės dalinio.

09:57 | Bidenas šią savaitę planuoja svarbias derybas dėl Ukrainos su danų ir britų premjerais

JAV prezidentas Joe Bidenas šią savaitę Vašingtone priims Danijos ir Didžiosios Britanijos premjerus deryboms ir jose daugiausia dėmesio skirs Ukrainoje vykstančiam karui, tačiau taip pat bus kalbama apie neseniai pradėtas pastangas apmokyti ukrainiečius skraidyti naikintuvais F-16 ir galiausiai aprūpinti Ukrainą šiais amerikiečių gamybos orlaiviais.

Didžioji Britanija ir Danija atlieka lemiamą vaidmenį besiformuojančiame bendrame tarptautiniame plane, kurį J. Bidenas neseniai patvirtino po kelis mėnesius trukusio priešinimosi Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio raginimams atsiųsti šių lėktuvų.

09:09 | ISW: Rusija nežino, kaip reaguoti į išpuolius Belgorode

Rusų partizanų būriai „Rusijos savanorių korpusas“ (RSK) ir „Rusijos laisvės legionas“ (RLL) sekmadienį surengė dar vieną išpuolį Rusijos Belgorodo srityje ir, kaip pranešama, tęsia veiklą šioje Rusijos pasienio gyvenvietėje. 

JAV Karo studijų instituto (ISW) specialistai atkreipia dėmesį, kad skirtingi Rusijos valdžios lygmenys nederina veiksmų ir nežino, kaip reaguoti į įvykius Rusijos Belgorodo srityje.

Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas patvirtino, kad Novaja Tavolžankoje vyko kautynės, nors Rusijos gynybos ministerija tvirtina, kad išpuolis buvo atremtas. ISW praneša, kad V. Gladkovas atsiliepė į partizanų reikalavimą derėtis dėl keitimosi karo belaisviais. Iš pradžių jis sutiko susitikti, o paskui atsisakė.

Taigi instituto analitikai daro išvadą: prieštaringas Rusijos atsakas į ribotą išpuolį Belgorodo srityje ir pranešimai apie jį ir toliau rodo, kad Rusijos vadovybė dar neapsisprendė, kaip reaguoti į šiuos ribotus smūgius.

„Prieštaringi pranešimai iš oficialių Rusijos šaltinių apie situaciją Belgorodo srityje ir akivaizdus asmeninis Gladkovo sprendimas reaguoti į RSK ir RLL veiksmus rodo, kad Gynybos ministerija ir Gladkovas nederina savo veiksmų reaguodami į išpuolis“, – ataskaitoje rašo ISW analitikai.

Ekspertų teigimu, Rusijos valdžios reakcija daugiausia buvo nukreipta į informacinį efektą, ir nėra jokių požymių, kad Rusijos vadovybė būtų nustačiusi platesnę strategiją, siekiant užkirsti kelią tolesniems ribotiems išpuoliam į Rusijos pasienio regionus.

Kartu analitikai pastebi, kad išpuoliai ir sienos apšaudymas Belgorodo srityje vis dažniau tampa Rusijos karinės vadovybės kritikos židiniu.

08:31 | Rusų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo Rusijos invazijos pradžios nukovusios daugiau nei 210 tūkst. rusų karių, 410 iš jų – per praėjusią parą.

Naujausioje generalinio štabo suvestinėje skelbiama, kad pastarąją parą Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino 11 rusų tankų, 11 šarvuočių, 12 artilerijos sistemų, daugkartinio paleidimo raketų sistemą, penkias oro gynybos sistemas, 14 bepiločių orlaivių, keturias sparnuotąsias raketas, septynis automobilius ir penkis specialiosios įrangos vienetus.

07:49 | Rusijos Belgorodo sritis skelbia apie naujausią išpuolį – liepsnoja energetikos objektas

Rusijos Federacijos Belgorodo srities valdžia skelbia apie gaisrą vietiniame energetikos objekte. Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas tvirtina, kad gaisrą sukėlė iš bepiločio orlaivio paleistas sprogmuo.

„Belgorodo srityje dega vienas iš energetikos objektų“, – „Telegram“ rašė V. Gladkovas, pridurdamas, kad preliminari gaisro priežastis – iš drono numestas sprogmuo.

Praėjus daugiau nei metams nuo invazijos į Ukrainą, Rusija vis dažniau patiria išpuolius savo teritorijoje: gegužę Belgorode buvo įvykdytas precedento neturintis įsiveržimas, o savaite anksčiau dronas atakavo Maskvą.

07:09 | Rusija teigia atrėmusi plataus masto Ukrainos puolimą Donecke

Rusijos kariuomenė pirmadienį pranešė, kad Maskvos aneksuotame Donecke atrėmė didelio masto Ukrainos pajėgų puolimą.

Kyjivas kelis mėnesius teigė, kad rengia didelį kontrpuolimą, tikėdamasis susigrąžinti teritoriją, prarastą nuo 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo karinę operaciją.

Doneckas yra viena iš keturių Ukrainos teritorijų, kurias Rusija aneksavo rugsėjį, kartu su Luhansku, Zaporižia ir Chersonu.

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad sekmadienį regiono pietuose „priešas pradėjo plataus masto puolimą penkiuose fronto sektoriuose“.

„Iš viso dalyvavo šeši priešo mechanizuotieji ir du tankų batalionai“, – sakoma „Telegram“ žinutėje ir priduriama, kad Ukrainos pajėgos smogė į, jų nuomone, „labiausiai pažeidžiamą fronto sektorių“.

„Priešai neįvykdė savo užduočių, jiems nepasisekė“, – priduriama joje.

Svarbiausi savaitgalio įvykiai

► Rusijos Belgorodo srities, kurią šią savaitę intensyviai apšaudo Ukraina, gubernatorius sekmadienį sakė, kad netoli sienos esančiame Novaja Tavolžankos kaime vyksta mūšis.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį sakė, kad per metus ir tris mėnesius trunkantį Rusijos karą žuvo mažiausiai 500 ukrainiečių vaikų.

► Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas interviu italų laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė, kad Rusijos nuostoliai, nuo 2022-ųjų rugsėjo patirti per kovas dėl Bachmuto, yra 7,5 karto didesni už Ukrainos nuostolius.

► Kyjivas sekmadienį pranešė, kad Rusija raketomis smogė vienam aerodromui netoli Kropyvnyckio centrinėje Ukrainos dalyje. Rusija paleido šešias raketas ir penkis atakos dronus, televizijai sakė Ukrainos oro pajėgų atstovas Jurijus Ihnatas.

► Centriniame Ukrainos Dnipro mieste per oro smūgį gyvenamajam rajonui žuvo dvejų metų mergaitė ir buvo sužeisti dar 22 žmonės, sekmadienį pranešė pareigūnai.

► Ukraina yra pasirengusi pradėti ilgai lauktą kontrpuolimą prieš Rusiją, tačiau baiminasi didelių nuostolių dėl Maskvos oro pajėgų pranašumo, šeštadienį paskelbtuose komentaruose teigė su invazija besigrumiančios šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų