REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau praėjo Vyriausybės darbo metai, o jos programa iki šiol nevykdoma. Mokesčiai daug didesni, nei ministrai žadėjo, algos daug mažesnės, korupcija ir biurokratizmas nesuvaldytas. Matydama, kad pažadų tesėti nepavyks, Vyriausybė svarbiausius reikalus atideda.

REKLAMA
REKLAMA

Pažadas: be mašinų!

Perskaičius Vyriausybės programą, pernai patvirtintą Seimo, atrodo, kad Lietuvoje - tikras rojus. Tiksliau, būtų rojus, jei tai, kas įrašyta į šį dokumentą, būtų išpildyta. Deja, viskas taip toli nuo realybės.

REKLAMA

Štai norėdama gauti Seimo palaiminimą Vyriausybė į savo programą įtraukė punktą, kad šiemet bendrojo vidaus produkto deficitas vos viršys 4 proc. Kažin ar galima pritarti žodeliui „vos”, jei rudenį deficitas jau perkopė 22 proc.

Ministrų kabinetas pažadėjo, kad bus atsisakyta investicijų automobiliams. Tačiau, pavyzdžiui, seimūnai mašinų nuomai išleidžia po kelis tūkstančius litų.

Pažadas: algos!

„Nustatysime vienodą 20 proc. gyventojų pajamų ir pelno mokesčio tarifą”, - rašoma dokumente. O štai dabar Vyriausybė siūlo pelno mokestį mažinti iki 15 proc., lyg biudžete būtų per daug pinigų. Be to, tikinta, kad PVM bus 19 proc., o jis kažkodėl pakilo iki 21 proc. Taip pat žadėtos permainos valstybės valdymo, sveikatos apsaugos, socialinės atskirties mažinimo ir kitose srityse.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau biurokratizmo nesumažėjo, pas gydytojus be pinigų patekti ir toliau beveik neįmanoma. Tik socialinė atskirtis galbūt kiek sumažėjo: dabar didelio žmonių būrio pajamos panašios, mat atsirado daug daugiau skurstančiųjų nei anksčiau.

„Mokytojams atlyginimai bus gerokai didinami 2009 ir vėlesniais metais”, - tai dar vienas programos teiginys. Tikėkimės, mokytojai, kuriems algos nurėžtos, šio teiginio neperskaitys.

Keičia planus


Vyriausybės nariai patys mato, kad daugelio programos punktų neįgyvendins, todėl kone kas mėnesį keičia jos įgyvendinimo priemones arba nukelia jų įgyvendinimo terminus. Štai buvo pažadėta iki šių metų vidurio parengti Fizinių asmenų bankroto įstatymo koncepciją. Dabar šis punktas visiškai išbrauktas iš dokumento. Iki metų pabaigos turėjo būti sukurta lengvesnė įmonių bankroto procedūrų administravimo tvarka. Dabar jau nuspręsta tai atidėti iki 2011-ųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Metams atidėtas ir planas parengti teisės aktus dėl darbuotojų motyvavimo valstybės tarnyboje, nukeltas turizmo plėtros programos rengimas ir t. t. Į metų pabaigą nukeltas ir naujo Fiskalinės drausmės įstatymo kūrimas, nors tai turėjo būti padaryta metų viduryje. Galbūt nukeltas todėl, kad prieš tai būtų priimtas kitų metų biudžeto įstatymas, leisiantis nesilaikyti fiskalinės drausmės ir vėl skolintis milijardus litų.



Nespėja dirbti

Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad daug į programą įrašytų punktų yra sunkiai įvykdomi.

REKLAMA

„Kai kurie punktai tikrai keblesni nei buvo manyta. Krizė viską apvertė aukštyn kojomis. Galbūt buvo nepakankamas situacijos įvertinimas”, - svarstė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

O programos įgyvendinimo priemonės nukeliamos vėlesniam laikui, nes, pasak ministro, nesuspėjama laiku visko padaryti.

„Nespėjama, nes tų priemonių yra apie pusantro tūkstančio”, - akcentavo R.Šimašius.



Dabartinė Vyriausybė nutolusi nuo realybės




Algis KRUPAVIČIUS - Politologas:

Vyriausybės programos - tai tokie dokumentai, kuriuose numatyti daugiau tik bendri dalykai, bendri tikslai, priemonės. Dokumentuose dažnai trūksta konkretumo. Kitas dalykas - socialinė, politinė, ekonominė situacija sparčiai keičiasi, todėl programose įrašyti rodikliai dažnai nebūna pasiekiami.

REKLAMA

Šios Vyriausybės programoje vienas iš svarbiausių elementų buvo krizės įveikimo priemonės. Akivaizdu, kad rodikliai, turėję sumažinti krizės poveikį, buvo nepasiekti. Ir BVP deficito augimas numatytas pernelyg optimistinis, ir skolintasi, ir planuota mažiau. Gerokai nuo realybės yra ir programoje įvardytos socialinės išmokos, atlyginimai, mokesčiai.

Programa kol kas neįgyvendinama. Gal dėl sparčiai besikeičiančios situacijos. Besikeičiančios į blogąją pusę ne be Vyriausybės pastangų.

Ydinga yra šios Vyriausybės praktika - nuolatinis programos įgyvendinimo priemonių kaitaliojimas. Ministrų kabinetas į priemonių sąrašą įrašė nemažai konkrečių priemonių. Dabar pamatė, kad šie rodikliai nepasiekiami. To nenori pripažinti, todėl keičia pačius dokumentus. O daug garbingiau būtų, jei pripažintų: to ir to nepavyko pasiekti.

Beje, dauguma vyriausybių, remiantis tarptautiniais tyrimais, programas įvykdo tik 70-80 proc. Ir socialdemokratams su partneriais 2004-2008 metais sunkiai sekėsi. Vien jau infliacijos rodikliai smarkiai viršyti.



Danas NAGELĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų