REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis labiau stingant lėšų Valstybės kontrolė ragina racionalizuoti valstybės paramos teikimą žemdirbiams. Reikėtų maksimaliai paremti tuos žemdirbius, kurie modernizuoja ūkius, įsigyja naują techniką, vykdo teisės aktuose nustatytas prievoles - tiria veislinius gyvulius ar naikina augalų ligų židinius.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės teigimu, jei šios kompensacijos bus mažinamos, kils rizika, kad nebus įgyvendintos planuotos darbų apimtys ir žemės ūkis patirs nuostolių. Tačiau, pasak R. Budbergytės, dalį paramos lėšų būtų galima sutaupyti ir skirti toms sritims, kur jų pristinga.

REKLAMA

Auditoriai nustatė, kad praėjusiais metais ūkininkams paremti valstybė skyrė 143 mln. litų, tai sudarė 88 proc. valstybės pagalbai apskaičiuoto lėšų poreikio. Mažesnės negu leidžiama kompensacijos mokamos už gyvulių genetinės kokybės ir produktyvumo tyrimus. Liko neapmokėta daugiau kaip pusė kompensacijų sumos už pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis sirgusius ir dėl to sunaikintus augalus. Trūkstant lėšų 2009 m. žadama beveik dvigubai sumažinti kompensacijas žemdirbiams, kuriems teks naikinti bakterinės degligės apimtus sodus, nuo 2010 m. planuojama visai nutraukti paramą iš valstybės biudžeto lėšų. Planuojama nutraukti paramą iš valstybės lėšų naujus traktorius ir kombainus įsigijusiems žemdirbiams.

REKLAMA
REKLAMA

Auditorių nuomone, kai kuriose srityse yra realių galimybių taupyti valstybės paramos lėšas ir jas perduoti nepakankamai finansuojamoms sritims.

Nustatyta, kad valstybės parama buvo išmokėta linų augintojams, kurie naudotą linų auginimo ir jų apdirbimo techniką pardavė vienas kitam. Auditoriai pasiūlė registruoti parduodamą naudotą techniką ir taip užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams.

Valstybės kontrolė taip pat rekomendavo kaip nepatikimą keisti draudimo įmokų kompensavimo tvarką. Pagal 2008 m. galiojusią tvarką sprendimą dėl tokios paramos skyrimo priėmė draudimo įmonės, tiesiogiai gaunančios paramos lėšas. Joms praėjusiais metais buvo pervesta beveik 19,5 mln. litų. Auditoriai nustatė, kad neretai draudimo sutartys buvo sudaromos dėl teisiškai neįregistruoto ar lizingo bendrovėms priklausančio turto, neturint turto nuosavybę patvirtinančių dokumentų, sutartyse nurodomas didesnis draudžiamų gyvulių skaičius, negu deklaruoja jų augintojai. Nacionalinė mokėjimo agentūra, išmokėdama paramą pagal draudimo įmonių pateiktas pažymas dėl lėšų poreikio, negali užtikrinti draudžiamo turto duomenų teisingumo, kompensacijos skyrimo teisėtumo ir lėšų apskaičiavimo teisingumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų