REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su pareigūnų trūkumu susiduriančiai policijai Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė meta gelbėjimosi ratą – prie policijos prijungs riaušių malšinimui skirtą sukarintą Viešojo saugumo tarnybą.

Su pareigūnų trūkumu susiduriančiai policijai Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė meta gelbėjimosi ratą – prie policijos prijungs riaušių malšinimui skirtą sukarintą Viešojo saugumo tarnybą.

REKLAMA

Masinių neramumų malšinimui apmokyti, o kartu ir strateginius šalies objektus saugantys pareigūnai dabar turės atlikti ir kasdienes policijos funkcijas – gaudyti girtus vairuotojus ir panašiai. Bilotaitė aiškina, kad tai bus į naudą visiems, o, be to, leis sutaupyti pinigų, tačiau kiek, pasakyti negali. Vis tik kritikai sako, kad toks kelias ves tiesiai į tarnybos sunaikinimą. Iš gerai parengtų specifinių pareigūnų liks tik eiliniai patruliai.

Viešojo saugumo tarnybos darbo pobūdis yra atkurti viešąją tvarką įvairių ekstremalių situacijų metu, kaip pavyzdžiui, kilus riaušėms. Pareigūnai nuolatos turi būti parengtyje ir budėjime, kad galėtų iš karto reaguoti į neramumus. Jie taip pat konvojuoja kalinius, malšina riaušes kylančias ir kalėjimuose, taip pat yra atsakingi už svarbiausių šalies strateginių objektų apsaugą, tokių, kaip Suskystintų gamtinių dujų terminalas ar Ignalinos atominė elektrinė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dabar Agnės Bilotaitės vadovaujama Vidaus reikalų ministerija nusprendė įnešti pokyčių – VST prijungti prie Policijos departamento.

„VST funkcijų peržiūra parodė, kad unikalių funkcijų VST neatlieka, visos VST atliekamos funkcijos yra dubliuojamos ir kitų statutinių tarnybų. Daugiausia, 6 iš 7 VST vykdomų funkcijų vykdo ir Lietuvos policija“, – teigia A. Bilotaitė.

REKLAMA

VST turi 855 pareigūnus ir dar apie pusantro šimto administracinį darbą dirbančių civilių. Ministrė sako, kad sujungus tarnybas, pavyks ir sutaupyti – nebeliks dvigubos administracinės naštos. Bet kiek pavyks sutaupyti, Bilotaitė nežino.

„Mes šiuo metu... šiame etape to konkrečiai įvardinti negalime, kai bus priimtas sprendimas, mes galėsime matyti“, – kalba A. Bilotaitė.

Po skandalų iš VST pašalinus jos vadovą Ričardą Pocių, tarnybai laikinai vadovauti paskirtas tuometis policijos generalinio komisaro pavaduotojas. Jis dabar sako, kad tarnyboje rado daug negerovių. Tarnyba susiskaldžiusi, pareigūnai nusivylę savo darbu. Taip pat esą nesąžiningai naudojamasi būsto kompensacijų sistema.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš pastebėjau, kad daugeliu atveju ta lengvata yra piktnaudžiaujama. Tiesiog yra fiktyvios nuomos sutartys, tie pinigai pasisavinami“, – teigia laikinasis VST vadas Arūnas Paulauskas.

Laikinasis vadovas šiomis dienomis viešumoje net buvo pareiškęs, kad VST pareigūnai dėl savo darbo specifikos yra desocializuoti ir turi bendravimo problemų su visuomene ir žmonėmis.

„Didžioji dauguma tarnybos yra grįsta žemos motyvacijos pareigūnais“, – kalba A. Paulauskas.

Vieša paslaptis, kad policija šiuo metu susiduria su pareigūnų trūkumu, vien Vilniuje trūksta apie pusės tūkstančio policininkų. Todėl pertvarkos kritikai sako, kad tai tiesiog bandymas kamšyti skyles policijoje, pasitelkus specializuotus pareigūnus. VST pareigūnai šiemet jau pradėjo patruliuoti kartu su policininkais – gaudė girtuoklius. Tiek vairuotojų reiduose, tiek ir patruliuodami po stoties rajoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Trūksta 18 procentų visų darbuotojų, iš jų 19 proc. statutinių pareigūnų. Ką aš girdžiu, virš 30 procentų vadinamas nekomplektas yra VST, tai klausimas, kas kam labiau naudingesnis šioje santuokoje galimoje“, – komentuoja Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

„Jeigu tie žmonės bus įmesti į policiją, jie negali policijos funkcijų atlikti, neturi išsilavinimo, jų neruošia, jie nebaigę teisės pradinių mokslų, pirminio parengimo, net protokolo negalės surašyti“, – kalba buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.

Buvęs VST vadas, su Bilotaite viešai konfliktavęs Ričardas Pocius sako, kad tai tarnybos naikinimas ir bandymas spręsti policijos problemas.

REKLAMA

„Geriausiai organizuota, modernizuota ir aukšto kovinio parengimo tarnyba, VST, jie likviduoja, naikina. Ar perduoda jau krachą patiriančiai policijai“, – sako R. Pocius.

Anot laikino VST vado Paulausko, strateginių šalies objektų, tokių, kaip Suskystintų gamtinių dujų terminalas ar Ignalinos elektrinės pasauga, taip pat nekokybiška.

„Ilgą laiką buvo tokia tarnyboje uždėta aureolė, įvaizdis, kad tai super galinga, super stipri tarnyba, galinti įveikti bet kokias krizes valstybėje, tai, man atėjus į vidų ir pamačius iš vidaus, man tos iliuzijos žlugo. Tarnyboje yra 100 profesionalių pareigūnų, gebančių profesionaliai dirbti riaušių metu, kai ta pati policija turi 150 profesionalių“, – kalba A. Paulauskas.

REKLAMA

Bet būtent VST pareigūnai 2021 metais ir atkūrė tvarką kilus riaušėms prie Seimo. Policijos mobiliosios kuopos pareigūnai stovėjo kelias valandas ir skydais dengėsi nuo riaušininkų mėtomų akmenų. Ir tik vėliau iniciatyvą perėmus VST būriams, riaušininkai buvo išvaikyti.

„Visi, pabrėžiu, visi pasiruošę ir pamokyti malšinti riaušes, visi 100 procentų. Jeigu vyktų riaušės, nereikėtų rankioti iš visų pakampių, iš patrulinių skylių kažkokius pareigūnus, kurie galėtų riaušes malšinti“, – tikina S. Skvernelis.

Tad Bilotaitės ir policijos departamento užmojais nėra tikras ir konservatorius Kasčiūnas.

„Kritinės svarbos objektų apsauga, kalinių konvojavimas, masinių neramumų malšinimas, kaip bus sprendžiamos ir vykdomos šitos funkcijos, čia dabar esminis dalykas, ar nenukentės tų funkcijų valdymo algoritmai“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymus, kilus karui, VST pareigūnai eitų ir kariauti, taptų ginkluotųjų pajėgų dalimi.

„Ukrainiečiai už galvų susiėmę yra, kai visas pasaulis, Europa, patys ukrainieičiai, Nacionalinė gvardija nerealiais... minutėmis netgi apginkluoja, plečia, stiprina“, – tvirtina R. Pocius.

„Manau, kad šitame kontekste kalbant apie tai, kas vyksta, tai yra darbas prieš valstybę. Aš suprantu, kad ministrei kompetencijos nėra, tai jai, ką pakabino ant ausų, tokį maisto produktą, jinai taip ir daro. Bet kiti du veikėjai – Požėla ir Paulauskas – žino, ką daro“, – teigia S. Skvernelis.

VST prijungimui prie policijos turės dar pritarti ir Seimo nariai balsavimu.

Reikia iš Seimo daugelį atstatydinti,jie ten nieko neveikia.
Neaišku kiek dar pridirbs Bilotaitė, jai esant ministre valstybė ir jos piliečiai saugesni nebus. O taip gyvenam, kad blogai dirbančių politikų atleisti negalima, jie nebaudžiami nors jų darbeliai kenkia visiems. Padlaižiai ją apvyniojo apie pirštą, nes jei reikėjo tik kad būtų darbo vietoje ir aklai klausytų jos , o kai prisidirba advokatai tų. Nes gėda buvo matyti generalinį komisarą atėjusi į politikų susirinkimą, aiškinti už ministrę . Paulauskas nepaaiškina kaip blogi VSAT pareigūnai tiks policijai? Jei taip politikai pagal savo protą reguliuos teisėtvarką, teisėsaugą tikrai nei ruskių nereikės, patys susinaikinsims
Vis prisimenu etatistų rypavimus, kad mokesčius mokame tam, kad turėtume mediciną, sutvarkytus kelius, krašto gynybą, policijos saugojamus miestus. O dabar aiškėja, kad iki medikų teks šešis mėnesius laukti, keliai duobėti arba susiaurinti, krašto gynyba atsilaikys tik nusavinus bankų pajamas, o policija tuoj visa išeis savo noru iš darbo. Tai kam mes mokame mokesčius? Ogi tam, kad už juos tranai su ė pavardžių pabaigoje sukurptų mums mokesčių reformą, kurios esmė, kad mokesčių reiks mokėti daugiau, o kas išdrįso įsigyti nekilnojamą turtą - tam teks pabūti solidariu. Ir jei jūs manote, kad už iščiulptus iš gyventojų papildomus pinigus jie sukurs mums suomišką kariuomenę, tai turiu nuvilti. Jie prikurs naujų "reformų", atimančių tai, kas dar neatimta.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų