REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pekino olimpiados išvakarėse JAV prezidentas George'as W. Bushas išreiškė „gilų susirūpinimą” dėl žmogaus teisių padėties Kinijoje, praneša BBC.

REKLAMA
REKLAMA

„JAV mano, kad Kinijos žmonės yra nusipelnę pagrindinių laisvių. Tai yra kiekvieno žmogaus teisė“, - sakė G. W. Bushas Bankoke. Jis pagyrė Kinijos ekonomiką, tačiau pridūrė, kad tik pagarba žmogaus teisėms leistų išnaudoti visą jos potencialą.

REKLAMA

Anot BBC, mažai tikėtina, kad Kinija įsižeis dėl tokių JAV prezidento žodžių – G. W. Busho kalba veikiau bus interpretuojama kaip atsisveikinimo kalba baigiant jo vizitus Azijoje, o ne oficialios JAV užsienio politikos pozicija.

G. W. Bushas sakė, kad jis optimistiškai žvelgia į Kinijos ateitį, o pokyčiai šioje šalyje ateis „savu laiku“. Tačiau jo kritika dėl žmogaus teisių padėties Kinijoje buvo aiški. „Amerika tvirtai pasisako prieš tai, kad Kinijoje teisiami politiniai disidentai, žmogaus teisių šalininkai ir religiniai aktyvistai“, - tvirtino JAV prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes kalbame apie spaudos, susirinkimų laisvę ir darbininkų teises ne dėl to, kad norime sukelti priešiškas Kinijos vadovų nuotaikas, bet todėl, kad didesnių laisvių garantavimas savo žmonėms yra vienintelis kelias, kaip Kinija gali visiškai panaudoti savo potencialą”.

G. W. Bushas sakė, kad JAV daro spaudimą dėl atvirumo ir teisingumo ne todėl, kad siekia įtvirtinti savo įsitikinimus, bet todėl, kad Kinijos žmonės galėtų išreikšti savuosius.

Kalbėdamas apie užsienio politiką, G. W. Bushas pagyrė Kinijos vaidmenį derybose su Šiaurės Korėja dėl branduolinių ginklų programos. Taip pat teigiamai įvertino ir „konstruktyvius santykius“ tarp Pekino ir Vašingtono dėl Taivano klausimo. Jis taip pat pripažino, kad Kinijos ekonominis augimas yra naudingas Kinijos žmonėms, o auganti Kinijos perkamoji galia – naudinga visam pasauliui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesileisdamas į detales, JAV prezidentas pridūrė, kad Kinijos, kaip „pasaulio ekonomikos lyderės“, pareiga yra „elgtis atsakingai visuose reikaluose – nuo energijos iki aplinkosaugos ir iki Afrikos vystymosi“. Tačiau G. W. Busho nuomone, „tik Kinija gali nuspręsti, kokiu keliu ji seks“, o pokyčiai Kinijoje ateis su laiku, atsižvelgiant į Kinijos istoriją ir tradicijas.

G. W. Bushas sakė, kad jauni žmonės, dabar galintys naudotis prekybos laisve, ilgainiui pradės reikalauti ir kitų laisvių, ypač – nevaržomo naudojimosi internetu.

Tai buvo užuomina į Kinijos valdžios praktiką drausti priėjimą prie kai kurių naujienų portalų ir žmogaus teisių puslapių.

Po to, kai užsienio žurnalistai, atvykę į Kiniją, pasiskundė dėl interneto suvaržymų, Kinija šiek tiek juos sušvelnino, pavyzdžiui, nuo šiol nebedraudžiamas prisijungimas prie „Amnesty International“ svetainės ar „Wikipedia“. Tačiau tai tik lašas vandenyne – prisijungimai prie begalės kitų puslapių apie Kinijai opias temas, kaip Tibeto nepriklausomybė, demokratiniai judėjimai šalyje, yra vis dar negalimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų