• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikiečiai ir kinai vis labiau šnairuoja vieni į kitus. Tuo tarpu daugelis pasaulio gyventojų Kinijoje įžvelgią būsimą politinę ir ekonominę lyderę, rašo „The Wall Street Journal“.

Amerikiečiai ir kinai vis labiau šnairuoja vieni į kitus. Tuo tarpu daugelis pasaulio gyventojų Kinijoje įžvelgią būsimą politinę ir ekonominę lyderę, rašo „The Wall Street Journal“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimų bendrovė „Pew Research Center“ apklausė 38 tūkst. žmonių 39 valstybėse. 23 valstybėse dauguma respondentų sakė, kad Kinija jau aplenkė arba netolimoje ateityje aplenks JAV ir taps įtakingiausia pasaulio valstybe. Patys kinai net neabejoja tokiomis ateities perspektyvomis, tuo tarpu amerikiečiai šiuo klausimu pasidalino į dvi priešingas stovyklas.

REKLAMA

„Pew“ atlikta apklausa tik dar kartą patvirtino augančią Kinijos galią, kurią įkvėpė trys dešimetmečiai spartaus ekonominio augimo ir 2008 JAV finansų bei ekonomikos krizė.

Vos 47 proc. amerikiečių tiki, kad JAV ir toliau išliks svarbiausia supergalybe visame pasaulyje. Tuo tarpu 2008 metais tokių amerikiečių buvo 54 proc.

Kinijoje skaičiai yra visiškai priešingi. Du trečdaliai kinų tiki Kinijos pergale lenktynėse su JAV, o 56 proc. apklaustųjų mano, kad šalis nusipelnė didesnė pagarbos iš tarptautinės bendruomenės.

REKLAMA
REKLAMA

Per paskutinius penkerius metus sumažėjo ir tarpusavio pasitikėjimas. Vos 37 proc. amerikiečių teigiamai vertina Kiniją. Pačioje Kinijoje tik 40 proc. apklaustųjų pozityviai vertina JAV. Tuo tarpu net 54 proc. kinų santykius su JAV vertina neigiamai.

Anot „Pew“, Kinija yra vienintelė ne musulmoniška šalis, kurioje yra tiek daug JAV atžvilgiu neigiamai nusiteikusių gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Kinijai dar ilgai teks plušėti kuriant teigiamą šalies įvaizdį. 63 proc visų apklausoje dalyvavusių žmonių teigiamai vertina JAV reputaciją. Be to daugelis apklaustųjų mano, kad verta su JAV palaikyti gerus santykius. Kinijos atžvilgiu apklaustieji buvo nusiteikę skeptiškiau.

Pasaulio gyventojai teigiamai vertina Kinijos pasiekimus mokslo ir technologijų srityje. Šios dvi sritys yra stipriausi Kinijos minkštosios galios ginklai. Dėl stambių investicinių projektų Kiniją itin teigiamai vertina Afrikos ir Pietų Amerikos gyventojai. 59 proc. apklaustų Afrikos šalių gyventojų tikina, esą Kinijos verslo metodai yra priimtini ir abipusiškai naudingi.

REKLAMA

Nepaisant visuotinio žavėjimosi Kinijos pasiekimais, daugelis pasaulio gyventojų piktinasi Azijos milžinės karinės ginkluotės stiprinimu ir žmogaus teisių pažeidimais. Be to, Kinijai itin sunkiai sekasi eksportuoti savo kultūrą, kuri niekaip nesugeba konkuruoti su alternatyvomis iš Vakarų.

Vis dėlto Kinijos skeptikų ratas visame pasaulyje yra siauras. Bene prasčiausiai Kinijos perspektyvas vertina japonai. Vos 5 proc. japonų teigiamai vertina Kiniją, o daugelis netiki konkurentės galimybėmis tapti pasaulio lydere.

REKLAMA

Japonų skepticizmą galima suprasti. Abi šalys įsivėlė į aršų žodžių karą dėl keletos negyvenamų salų. Be to, japonai jaučia nuoskaudą dėl pralaimėtų ekonominių varžybų.

Tačiau įdomu tai, kad vokiečiai, nepaisant stiprių prekybinių ryšių, taip pat gana neigiamai vertina Kiniją.

Tuo tarpu stipriausią palaikymą Kinijai išreiškė Malaizijos, Pakistano, Kenijos, Senegalo ir Nigerijos gyventojai. Prie jų prisijungė ir Čilė, Brazilija bei Venesuela. Vos kelios pasaulio šalys Azijoje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje vadina Kiniją savo partnere. Tuo tarpu absoliuti dauguma pasaulio valstybių laikosi neutraliteto Kinijos atžilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pew“ pastebi, kad Kinija pasaulinio įvaizdžio rungtynėse ima panašėti į JAV. Nė viena iš šių šalių nesulaukia itin didelio palaikymo dėl savo užsienio politikos. Įdomu tai, kad dėl neišspręstų teritorinių konfliktų ir Kinijos ambicijų daugelis jos kaimynių yra linkusios laikytis atokiau nuo Kinijos ir palaikyti glaudesnius santykius su JAV. Tuo metu tiesioginės Kinijos grėsmės nejaučiančios šalys pastarąją vertina atlaidžiau.

Bene didžiausių įtarimų pasaulio gyventojams kelia Kinijjos elgesys savo piliečių atžvilgiu. Tik 11 šalių gyventojai mano, kad Kinija gerbia savo piliečių teises ir laisves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų