REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantiesiems užsimanius beveik dukartus pakelti atlyginimus Seimo nariams parlamento kanceliarija surinko duomenis, kiek politikai uždirba kitose šalyse. Palyginus Seimo nario algą su vidutiniu šalies žmonių uždarbiu, paaiškėjo, kad jei būtų įgyvendinti valdančiųjų planai, Lietuvos Seimo nariai gautų didžiausias algas visoje Europos Sąjungoje.

Valdantiesiems užsimanius beveik dukartus pakelti atlyginimus Seimo nariams parlamento kanceliarija surinko duomenis, kiek politikai uždirba kitose šalyse. Palyginus Seimo nario algą su vidutiniu šalies žmonių uždarbiu, paaiškėjo, kad jei būtų įgyvendinti valdančiųjų planai, Lietuvos Seimo nariai gautų didžiausias algas visoje Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Nors daugelis sutaria, kad politikų algos Lietuvoje neadekvačiai mažos ir tokiomis sunku suvilioti pačius protingiausius, tyrimas parodė, kad ir dabar mūsų parlamentarai yra visai ne nuskriaustieji, o vidutiniokai.

Pirmą kadenciją Seime dirbantis Kristijonas Bartoševičius sako, kad už tenkantį darbą ir atsakomybes parlamentarui, jis gauna neadekvačiai mažą atlyginimą.

„Sužinojau ten tą atlyginimą turbūt su pirmu įkritusiu atlyginimu ir ten daug kam sukėlė, turbūt, nesusipratimą, nes tai buvo tiktai pusė lapkričio ir visi išsigando, negi čia tas atlyginimas tiktai toks, bet iš tikrųjų tai buvo tiktai pusė mėnesio“, – kalba K. Bartoševičius.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas Seimo naujokas laisvietis Kasparas Adomaitis pripažįsta, kad išgyventi iš politiko algos iš tiesų nelengva.

„Mano atlyginimas yra standartinis Seimo nario, kuris be jokių priedų, apie 2 tūkstančius eurų. Į rankas. — Užtenka? — Sudėtinga vertinti, bet esant 3 vaikų tėvui, turint didelę šeimą, tai, iš tiesų, nėra paprasta“, – sako K. Adomaitis.

REKLAMA

Dėl to valdantieji siūlo valstybės tarnybos reforma, kurios dėka daugiau uždirbtų ne tik valstybinių įstaigų vadovai, bet ir Seimo nariai. Šalininkai argumentuoja, kad uždirbti kiek daugiau nei 2 tūkstančius nėra daug, todėl naivu tikėtis, jog į parlamentą kandidatuos gabiausi ir protingiausi visuomenės nariai.

„Puikiai prisimenu savo asmeninę patirtį, kada buvau Vilniaus vicemeru ir kuravau beveik du trečdalius sričių, kurios yra Vilniuje, ir mano atlyginimas siekė 1600 į rankas“, – kalba Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA

Bet Seimo kanceliarija palygino mūsų seimūnų algas su kitų šalių parlamentarų atlyginimais atsižvelgdami į vidutines žmonių algas šalyse. Skaičiavo algas prieš mokesčius. Paaiškėjo, kad lietuviai lenkia dar bent 8 Europos šalių parlamentarus.

Taip pat paaiškėjo, kad mūsų parlamentarai uždirba beveik 2 kartus daugiau nei uždirba vidutinę algą gaunantis lietuvis. Pagal parlamentarų algų santykį su vidutine šalies piliečio alga, Lietuva aplenkė taip pat 8 valstybes – už nugaros liko ir turtingieji švedai su danais.

„Aš manyčiau tas solidarumas su visuomene labai svarbus. Ir pagal bendrą šalies lygį mūsų atlyginimas tikrai nėra mažas“, – teigia Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdančiųjų viešojo sektoriaus reforma, jei bus priimta, lems, kad nuo kitos kadencijos Seimo nariai uždirbs kone dvigubai daugiau negu dabar. O tai reiškia, kad gaus maždaug 3 su puse vidutinio šalies atlyginimo. Tai lemtų, kad pagal santykį su vidutine alga šalyje Seimo narių algos taptų didžiausios visoje Europoje.

„Šiuo metu apskritai apie darbo užmokesčio didinimą yra nesveika kalbėti. Dėl to, kad emocinis laukas labai įkaitęs ir šalyje, ir Europoje yra daug neapibrėžtumo, neaišku, kas bus žiemą“, – tvirtina „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Algirdas Butkevičius.

Tiesa, kai kuriose kitose šalyse parlamentarams leidžiama dirbti kitus darbus ir taip prisidurti prie algos. O Lietuvoje skamba ir siūlymai sieti politikų algas su vidutine alga šalyje. Kiek didėtų žmonėms, tiek didėtų ir politikams.

REKLAMA

„Seimo nariai, matyt, būtų suinteresuoti pakelti vidutinį darbo užmokestį, suprasdami, kad jis didės ir jiems. — Dabar tos motyvacijos mažiau? — Dabar tos motyvacijos mažiau, – sako A. Širinskienė.

„Radus konsensusą kiek pakelt, tada atkristų klausimas reikia ar nereikia. Reikia, bet galbūt ne tiek, kiek maksimumas siūlo“, – tvirtina „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Algirdas Stončaitis.

Nors algų politikams kėlimo šalininkai sako, kad jos padėtų pritraukti jaunus ir protingus žmones į Seimą, čia dabar dirbantys tiek jauni, tiek ir patyrę politikai kartoja tą patį – tarnauti valstybei ėjo ne dėl pinigų, o dėl idėjų.

REKLAMA

„Šitas jaunuolis nuotraukoje 5 dolerius uždirbo? — Taip, 5 dolcai, matai, koks plonas, nu tai ką tu gali už 5 dolcus, nu? Tai va taip ir atrodžiau.“

Konservatorius Žygimantas Pavilionis prisimena jaunystę – pradėjęs dirbti diplomatu uždirbo 5 dolerius per mėnesį.

„Sukausi ir bijojau, kad neišmaitinsiu pirmo vaiko, aš tikrai nuoširdžiai bijojau, kad jis mirs badu. Nu nemirė. Po to atsirado dar 3“, – kalba Ž. Pavilionis.

Pavilionis sako, kad reikia kelti seimūnų algas, nes tokių idėjinių, kokie buvo senosios kartos politikai – mažėja.

„Jeigu sąžiningai dirbi Seimo nariu, tu išleisi visus pinigus, kuriuos turi… — Kad ir koks atlyginimas bebūtų? — Taip, nes tu praktiškai save ir pinigus atiduoti žmonėm, gyvenimui, ar pasauliui, ar Ukrainai“, – tikina Ž. Pavilionis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik buvęs premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad pirmiausia reikėtų kreipti dėmesį į mažiausiai uždirbančius gyventojus.

„Infliacija veikia visus žmones, ne vien tik politikus, ir labiausiai veikia, jeigu paanalizuosime tą būtinų produktų krepšelį žmogaus išgyvenimui, tai pamatysime, kad tas krepšelis brangsta po 30 procentų pastaruoju metu. Tiems žmonėms ir sunkiausia šiuo metu, kurie gauna santykinai mažas pajamas“, – tvirtina A. Butkevičius.

„Aš pirmiausia pasisakau, kad ne nuo vadovų reikia pradėti, o nuo darbuotojų, kurie atlieka pagrindinį darbą. Pagaliau grįžti ir pradėt mokėti valstybės tarnautojams didesnius atlyginimus“, – sako Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas.

Dėl šios valstybės tarnybos pertvarkos, Seimo nariai planuoja pirmadienį surengti ir neeilinį plenarinį posėdį. Jai pritarus, didesnes algas Seimo nariai gautų nuo kitos kadencijos.

O gal jiems sumažinti algas iki 700-800 ?manau praverstų pamokint išgyvent už tokią algą.o jiems 2000-3000 mažai.ir gauna visokių priedų.(koceliarines prekės,telefonai yra apmokomi ir toliau.)aš prieš kėlimą algų jiems.
tada jau streikas garantuotas.
Ne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų