Prezidentas Valdas Adamkus yra įsitikinęs, jog Baltijos jūroje palaidotas cheminis ginklas kelia grėsmę visam regionui.
Tai prezidentas pabrėžė Vilniuje ketvirtadienį vykusiame susitikime su Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (angl. OPCW) generaliniu direktoriumi ambasadoriumi Rogelio Pfirteriu (Rohelijum Firteriu).
Kaip pranešė Prezidentūra, prezidentas R.Pfirteriui sakė, jog jį Baltijos jūroje paskandintas cheminis ginklas neramina jau seniai.
„Ilgą laiką šis klausimas buvo primirštas, tačiau planuojami nauji dideli infrastruktūriniai projektai Baltijos jūroje iš naujo mums primena apie visam regionui galintį grėsti pavojų“, - pranešime cituojamas V.Adamkus.
Susitikime prezidentas pabrėžė, kad šiam klausimui ypatingą dėmesį turėtų skirti ne tik su Baltijos jūra besiribojančios šalys, bet ir tarptautinės organizacijos.
Anot prezidento, Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos dėmesys paskandintam cheminiam ginklui yra svarbus siekiant išsaugoti saugią ir švarią Baltijos jūrą ir su ja besiribojančių šalių ekologinį saugumą.
Daugelio valstybių tyrimai rodo, kad paskandinto cheminio ginklo esama Atlanto ir Ramiajame vandenynuose, Viduržemio, Šiaurės, Baltijos ir kitose jūrose. Žinoma, kad po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje paskandinta apie 40 tūkst. tonų cheminio ginklo, kurio sudėtyje yra apie 13 tūkst. tonų kovinių nuodingų medžiagų.
R.Pfirteris Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai vadovauja nuo 2002 metų.
Pagrindinis OPCW, įkurtos 1998-aisiais, uždavinys yra įgyvendinti Cheminio ginklo uždraudimo konvenciją, kuri draudžia cheminių ginklų kūrimą, gamybą, įsigijimą, naudojimą ar perdavimą. Ši konvencija yra vienas išsamiausių tarptautinės teisės instrumentų - ji ne tik draudžia tam tikrą masinio naikinimo ginklo kategoriją, bet ir nustato konkrečias priemones patikrinti, kaip valstybės laikosi savo įsipareigojimų.