„Amber alert“ pranešimai JAV žmonėms yra išsiunčiami į telefonus SMS žinutėmis, kai netolimoje teritorijoje dingsta ar yra pagrobtas vaikas. Lietuvoje tokie pranešimai dar taip neprogresavo, tačiau egzistuoja.
Pasak N. Kurčinskajos, jeigu dingsta vaikas, reikia, pirmiausia, kreiptis į policiją, o po to į jų sukurtą tarptautinę pagalbos liniją. Ji taip pat akcentavo, jog yra viena iš įkūrėjų „Amber alert Facebook“, kuris yra skirtas dingusių vaikų situacijai Lietuvoje pranešti tarptautiniu mastu, kai to paprašo tėvai ar policija.
„Mes ir sakom, jeigu vaikas dingsta, į policiją reikia kreiptis – pirmas žingsnis, paskui galit kreiptis į 11600 – visoje Europoje veikiančią pagalbos liniją, ir tada galima paskelbti iš Lietuvos visoj Europoj, paskelbti ir nuotraukas. Paskui, mes esame 2017 „Amber alert“ dalis“, – skelbė N. Kurčinskaja.
„Amber alert Facebook“ veikimo principas Europoje
Kaip įvardijo N. Kurčinskaja, „Amber alert“ buvo sukurta Europoje kartu su Dingusių žmonių paramos centru. Ji kur kas skiriasi nuo įspėjamųjų pranešimų, kurie veikia JAV.
Būtent „Amber alert Facebook“ informacija yra skelbiama, jei vaikui tikrai gresia pavojus ar, pavyzdžiui, jį yra paėmę kaip įkaitą.
„Čia yra kas kitas – „Amber alert Facebook“, kuri įdiegta Lietuvoje 2018 m. Dingusių žmonių paramos centro kartu su Amerikos ambasada.
Tada yra dar vienas centras, kurio mes irgi esame nariai – Tarptautinis centras dingusių ir išnaudojamų vaikų, ten skelbiame (informaciją) iškart, jei vaikas yra dingęs“, – pasakė ji.
Paklausta, ar kaip nors prisideda prie Mato paieškų, moteris atsakė, kad ne. Jie visokeriopą pagalbą suteikia, kai tėvai ar kažkas kitas patys prašo pagalbos.
Mes prie paieškų neprisidedam, mes galim inicijuoti, jei reikia iš užsienio informacijos, bet jei tik tai tėvai kreipiasi. Šiuo atveju – tėvai nesikreipia, jiems svarbiausia tik surast tą vaiką, o ne kreiptis kažkur“, – pasidalino savo mintimis ji.
Moteris neatmeta kitų Mato dingimo versijų
Kalbėdama apie savo įkurtą pagalbos centrą ir mąstydama apie Mato dingimo istoriją, N. Kurčinskaja įvardija, kad galėjo būti kitokių incidento versijų – jos įsitikinimu, vaikas gali būti gyvas ir sveikas.
„Jie žino, kad išėjo iš sporto klubo, kad rado kuprinę, bet aš, žinokit, žinau vieną, kad gali būti ir kitaip. Tas vaikas gali būti gyvas ir sveikas, tėvams tik nereikia prarasti tikėjimo, kad tas vaikas bus gyvas ir sveikas.
Pirmas klausimas man kilo, kodėl jis vienas išėjo naktį tą sporto klubą, kaip jis taip paspruko. Gali būti tokios versijos, kažkaip susiginčijo gal, gali būti ir inscenizacija, palikus kuprinę. Kas gali žinoti, galbūt jį kažkur išvežė, šito niekas netiria, tik tai yra žinoma, kad palikti daiktai prie upės.
Ar nepastebėjo galbūt, kad narkotines medžiagas vartoja, visokių dabar yra, prikiša vaikams labai pavojinga, ir vaišina, ir mokyklose, gali būti ir taip.
Gali būti ir tokia labai skaudi ta nelaimė, bet reikia visas versijas ištirti, kad būtų ne tik viena – prie upės“, – paatviravo N. Kurčinskaja.
Kaip dažnai kreipiasi žmonės pagalbos
N. Kurčinskaja teigė, kad žmonės į jų pagalbos centrą kreipiasi antraeiliu būdu, pavyzdžiui, tuo atveju, kai tėvai nesusitvarko su stresu, kai iš namų dingsta, pabėga vaikas, o patobulint „Amber alert“ programos taip, kaip Amerikoje, negali ir nereikia.
„Mes esam šios linijos administratoriai, visoje Europoje administratoriai, galime susisiekti su visais. Jeigu skambina į 116000, visada sujungia su pagalbos numeriu 112.
Skambina tėvai, kai pirmąkart vaikas išeina iš namų ir negrįžta, viena mama su mumis kalbėjo penkias valandas: nuo pirmos nakties, nes jai, va, taip buvo pirmą kartą.
Buvo tokių atvejų, kur per mūsų „Amber alert“ buvo paskambinę ir nežino, ką daryti, galiausiai sužino, kad vaikas su autobusu į Vokietiją išvyko ir nori nusižudyti.
Tėvams vaikai yra visada vaikai, ar jiems keturiasdešimt, ar jiems dešimt metų“, – sakė moteris.
Ragina neprarasti vilties
N. Kurčinskaja, prabildama apie Mato dingimą, siūlė jo mamai neprarasti vilties.
„Nu žinokit, išėjo naktį vaikas, yra didelė bėda, didelė nelaimė. Aš tikrai tik galiu palinkėti iki paskutinio, kad vaikas bus gyvas ir sveikas.
Nežinia, kaip buvo su Mykolu, irgi tas atveji, tai prie upės. Nu irgi atrodo, kad gal kokiomis narkotinėmis medžiagomis vaišina tuos vaikus, net nežinau, kaip ir ką. Mamai tik tai stiprybės ir tikėti, kad vaikas yra, grįš gyvas ir sveikas. Jeigu mama praras tikėjimą, tai labai blogai“, – dalinosi ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
svajones