Anot Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Ryšių su žiniasklaida grupės vadovo Giedrius Sudiko, Lietuvos piliečiai turi tokias pačias teises į sveikatos priežiūrą kaip ir tos šalies, kurioje svečiuojasi, apdrausti gyventojai.
„Lietuvos piliečiai keliaudami po kitas ES šalis, taip pat Islandiją, Lichtenšteiną, Norvegiją ir Šveicariją turi teisę į būtinąją sveikatos priežiūrą, t.y. jei netikėtai suserga ar susižeidžia kelionės metu. Tokiu atvejų reiktų turėti asmens dokumentą ir Europos sveikatos draudimo kortelę, ją Lietuvoje išduoda ligonių kasos, todėl svarbu šia kortele pasirūpinti dar prieš kelionę“, sako G. Sudikas.
Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK) – fizinis įrodymas, kad esate apdraustas ES šalyje. Todėl ją turint mokėjimo ir išlaidų kompensavimo tvarka bus paprastesnė, o gydymas valstybinėje sveikatos priežiūros sistemoje jums bus suteiktas tokiomis pat sąlygomis ir kainomis, kaip ir asmenims, apdraustiems toje šalyje, kurioje keliaujate. ESDK kortelė išduodama nemokamai.
Taip pat svarbu žinoti:
- Europos sveikatos draudimo kortelė nėra kelionės draudimo alternatyva. Šios kortelės turėtojams nekompensuojamos privačios sveikatos priežiūros paslaugos, atgalinio skrydžio į jūsų šalį bilietas, prarastas ar pavogtas turtas;
- šios kortelės turėtojų gydymo išlaidos nepadengiamos, jei jie vyksta būtent gydytis;
- ši kortelė neužtikrina nemokamų paslaugų. Kiekvienos šalies sveikatos priežiūros sistema kitokia, todėl paslaugos, kurios jūsų šalyje yra nemokamos, kitoje šalyje gali kainuoti.
Vis dėlto jei Europos sveikatos draudimo kortelės neturite arba ja naudotis negalite (pavyzdžiui, jei ketinate naudotis privačios sveikatos priežiūros paslaugomis), jūsų gydyti atsisakyti negali, bet jums gali tekti už gydymo paslaugas susimokėti iš anksto ir prašyti kompensuoti išlaidas grįžus namo.
Jei sergate lėtine liga ir keliaudami užsienyje turite vartoti vaistus, prieš išvykdami paprašykite savo gydytojo išrašyti receptą, kuris galiotų ir užsienyje.