REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Sausas kaušelis“ („dry scooping“) jau surinko daugiau nei aštuonis milijonus „patiktukų“ socialiniame tinkle  „TikTok“, tačiau medikai įspėja, kad tai gali sukelti plaučių ir širdies priepuolius, o vaikams tai gali būti mirtina.

„Sausas kaušelis“ („dry scooping“) jau surinko daugiau nei aštuonis milijonus „patiktukų“ socialiniame tinkle  „TikTok“, tačiau medikai įspėja, kad tai gali sukelti plaučių ir širdies priepuolius, o vaikams tai gali būti mirtina.

REKLAMA

Tėvai perspėjami, kad internete plinta potencialiai mirtinas naujas pamišimas, vadinamas „sausu kaušeliu“. Tai reiškia, kad treniruotėms skirtus baltymų miltelius reikia nuryti sausai ‒ tada išgerti vandens.

Po to kai įrašas paplito socialiniame tinkle „TikTok“, viena influencerė papasakojo, kaip ją ištiko širdies smūgis. Medikai perspėjo, kad toks papildo vartojimo būdas gali sukelti plaučių ir širdies priepuolius, o vaikams tai gali būti mirtina, rašo mirror.co.uk.

Tyrimo pagrindinis autorius Nelsonas Chow, JAV Prinstono universiteto pediatrijos studentas, sakė: „Sausas kaušelis“, ypač rizikingas vartojimo būdas, reiškia, kad į burną reikia įsidėti neskiestų miltelių, po to užgerti vandeniu mažais gurkšneliais“.

REKLAMA
REKLAMA

Galima užspringti, susižaloti ar net mirti

Milteliai yra labai didelės koncentracijos ir atsitiktinai jų įkvėpus, galima užspringti, susižaloti ar net mirti. Nepaisant to, kad vaizdo įrašas buvo pažymėtas „18 plius“ ženklu, prieš treniruotes jį vartoti ypač pamėgo paaugliai. Šiame tyrime nagrinėjama rizika, susijusi su nepilnamečių prieš treniruotę vartojamu „sausu kaušeliu“, „TikTok“ platformoje, kurioje yra milijonai paauglių, išplitusia mada.

REKLAMA

JAV komanda surinko 100 „TikTok“ vaizdo įrašų su grotažyme „#preworkout“ (prieš treniruotę). Jie išanalizavo įrašo populiarumą, reklamuojamą papildo vartojimo būdą, porcijų skaičių ir derinį su kitomis medžiagomis.

Ponas Chow sakė: „Pastaraisiais metais išaugo papildų vartojimo prieš treniruotes populiarumas. Teigiama, kad vartojant „sausą kaušelį“ prieš treniruotę, pagerėja sportiniai rezultatai, padaugėja energijos bei susikaupimo.

Paprastai šis papildas parduodamas miltelių pavidalu, kurie turi būti  sumaišyti su vandeniu ir vartojami kaip gėrimas. Papilde yra didelė kofeino, sumaišyto su tokiomis medžiagomis kaip Beta-alanine, L-Citrulinas ir BCAA, koncentracija“.

REKLAMA
REKLAMA

Chow tęsė: „Dėl tokių medžiagų kaip DMAA ir sinefrinas buvo uždrausta keletas papildų, skirtų vartoti prieš treniruotes. Beveik dviejuose trečdaliuose „TikTok“ vaizdo įrašų buvo nufilmuoti vyrai, iš dešimties sportuojančių ‒ trys buvo moterys.  Tik vienas iš dvylikos vaizdo įrašuose užfiksuotų sportuojančių žmonių papildą vartojo pagal instrukciją“.

Populiariausios kartu su papildu vartojamos medžiagos buvo energetiniai gėrimai ir alkoholis. Vartotojams kilo itin didelė perdozavimo arba atsitiktinio miltelių įkvėpimo rizika. Ponas Chow patarė gydytojams žinoti apie „sauso kaušelio“ paplitimą.

Jis sakė: „Gydytojams gali būti sunkiau nustatyti naujas tendencijas, kurios gali kelti pavojų jaunimo sveikatai. Paimkite, pavyzdžiui, dabartinį papildo, skirto treniruotėms, paplitimą  ir pavojingus jo vartojimo būdus. Kartais netradicinių socialinės žiniasklaidos platformų, tokių kaip „TikTok“, tyrimas gali duoti vertingų rezultatų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išbandžiusi „TikTok“ iššūkį, patyrė širdies smūgį

Birželio mėnesį Briatney Portillo, 20-metė socialinės žiniasklaidos nuomonės formuotoja, atskleidė, kad išbandžiusi šį „TikTok“ iššūkį, patyrė širdies smūgį. Ji pasakojo:

„Sunaudojusi papildus prieš treniruotę, pradėjau jausti dilgčiojimą ir niežulį visame kūne, ir tai nebuvo geras jausmas, tačiau paieškojau internete informacijos ir nusiraminau, nes buvo teigiama, jog tai buvo normalus šalutinis poveikis.

Po to pajutau sunkumą krūtinėje ir nedidelį skausmą, bet tai dar nebuvo labai blogai. Maniau, kad tai galbūt nerimas ar panikos priepuolis, todėl nusprendžiau tiesiog nekreipti į tai dėmesio ir tęsiau treniruotę“.

REKLAMA

Atvykusi į darbą, ji išsikvietė greitąją pagalbą ir buvo skubiai išvežta į ligoninę. Ji pasakojo: „Supratau, kad man reikia skambinti 911, kai skausmas krūtinėje sustiprėjo ir mano kairioji pusė nutirpo. Aš taip pat stipriai prakaitavau“.

Gydytojai jai liepė vengti kofeino ir atsargiai vartoti papildus. Mergina papasakojo apie savo patirtį, kad kiti žinotų, kokios pavojingos gali būti šios socialinės žiniasklaidos tendencijos.

Briatney pridūrė: „Aš tik noriu, kad žmonės būtų atsargūs. Vien todėl, kad matote tai internete, ir net jei tai daro žinomi žmonės, dar nereiškia, kad papildą vartoti yra saugu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų