Skubiai įspėja tėvus dėl plintančios naujos mados: ji gali būti mirtina

„Sausas kaušelis“ („dry scooping“) jau surinko daugiau nei aštuonis milijonus „patiktukų“ socialiniame tinkle  „TikTok“, tačiau medikai įspėja, kad tai gali sukelti plaučių ir širdies priepuolius, o vaikams tai gali būti mirtina.

Tėvai perspėjami, kad internete plinta potencialiai mirtinas naujas pamišimas, vadinamas „sausu kaušeliu“. Tai reiškia, kad treniruotėms skirtus baltymų miltelius reikia nuryti sausai ‒ tada išgerti vandens.

Po to kai įrašas paplito socialiniame tinkle „TikTok“, viena influencerė papasakojo, kaip ją ištiko širdies smūgis. Medikai perspėjo, kad toks papildo vartojimo būdas gali sukelti plaučių ir širdies priepuolius, o vaikams tai gali būti mirtina, rašo mirror.co.uk.

Tyrimo pagrindinis autorius Nelsonas Chow, JAV Prinstono universiteto pediatrijos studentas, sakė: „Sausas kaušelis“, ypač rizikingas vartojimo būdas, reiškia, kad į burną reikia įsidėti neskiestų miltelių, po to užgerti vandeniu mažais gurkšneliais“.

Galima užspringti, susižaloti ar net mirti

Milteliai yra labai didelės koncentracijos ir atsitiktinai jų įkvėpus, galima užspringti, susižaloti ar net mirti. Nepaisant to, kad vaizdo įrašas buvo pažymėtas „18 plius“ ženklu, prieš treniruotes jį vartoti ypač pamėgo paaugliai. Šiame tyrime nagrinėjama rizika, susijusi su nepilnamečių prieš treniruotę vartojamu „sausu kaušeliu“, „TikTok“ platformoje, kurioje yra milijonai paauglių, išplitusia mada.

JAV komanda surinko 100 „TikTok“ vaizdo įrašų su grotažyme „#preworkout“ (prieš treniruotę). Jie išanalizavo įrašo populiarumą, reklamuojamą papildo vartojimo būdą, porcijų skaičių ir derinį su kitomis medžiagomis.

Ponas Chow sakė: „Pastaraisiais metais išaugo papildų vartojimo prieš treniruotes populiarumas. Teigiama, kad vartojant „sausą kaušelį“ prieš treniruotę, pagerėja sportiniai rezultatai, padaugėja energijos bei susikaupimo.

Paprastai šis papildas parduodamas miltelių pavidalu, kurie turi būti  sumaišyti su vandeniu ir vartojami kaip gėrimas. Papilde yra didelė kofeino, sumaišyto su tokiomis medžiagomis kaip Beta-alanine, L-Citrulinas ir BCAA, koncentracija“.

Chow tęsė: „Dėl tokių medžiagų kaip DMAA ir sinefrinas buvo uždrausta keletas papildų, skirtų vartoti prieš treniruotes. Beveik dviejuose trečdaliuose „TikTok“ vaizdo įrašų buvo nufilmuoti vyrai, iš dešimties sportuojančių ‒ trys buvo moterys.  Tik vienas iš dvylikos vaizdo įrašuose užfiksuotų sportuojančių žmonių papildą vartojo pagal instrukciją“.

Populiariausios kartu su papildu vartojamos medžiagos buvo energetiniai gėrimai ir alkoholis. Vartotojams kilo itin didelė perdozavimo arba atsitiktinio miltelių įkvėpimo rizika. Ponas Chow patarė gydytojams žinoti apie „sauso kaušelio“ paplitimą.

REKLAMA

Jis sakė: „Gydytojams gali būti sunkiau nustatyti naujas tendencijas, kurios gali kelti pavojų jaunimo sveikatai. Paimkite, pavyzdžiui, dabartinį papildo, skirto treniruotėms, paplitimą  ir pavojingus jo vartojimo būdus. Kartais netradicinių socialinės žiniasklaidos platformų, tokių kaip „TikTok“, tyrimas gali duoti vertingų rezultatų“.

Išbandžiusi „TikTok“ iššūkį, patyrė širdies smūgį

Birželio mėnesį Briatney Portillo, 20-metė socialinės žiniasklaidos nuomonės formuotoja, atskleidė, kad išbandžiusi šį „TikTok“ iššūkį, patyrė širdies smūgį. Ji pasakojo:

„Sunaudojusi papildus prieš treniruotę, pradėjau jausti dilgčiojimą ir niežulį visame kūne, ir tai nebuvo geras jausmas, tačiau paieškojau internete informacijos ir nusiraminau, nes buvo teigiama, jog tai buvo normalus šalutinis poveikis.

Po to pajutau sunkumą krūtinėje ir nedidelį skausmą, bet tai dar nebuvo labai blogai. Maniau, kad tai galbūt nerimas ar panikos priepuolis, todėl nusprendžiau tiesiog nekreipti į tai dėmesio ir tęsiau treniruotę“.

Atvykusi į darbą, ji išsikvietė greitąją pagalbą ir buvo skubiai išvežta į ligoninę. Ji pasakojo: „Supratau, kad man reikia skambinti 911, kai skausmas krūtinėje sustiprėjo ir mano kairioji pusė nutirpo. Aš taip pat stipriai prakaitavau“.

Gydytojai jai liepė vengti kofeino ir atsargiai vartoti papildus. Mergina papasakojo apie savo patirtį, kad kiti žinotų, kokios pavojingos gali būti šios socialinės žiniasklaidos tendencijos.

Briatney pridūrė: „Aš tik noriu, kad žmonės būtų atsargūs. Vien todėl, kad matote tai internete, ir net jei tai daro žinomi žmonės, dar nereiškia, kad papildą vartoti yra saugu“.


Rašyti komentarą...
Špengleris
2021-10-12 20:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Armonautų kartos tragedijos"
Atsakyti
0

A
Aura
2021-10-13 11:13:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas trukdo blokuoti, realiomis baudomis bausti tokių tinklalapių prižiūrėtojus ir turėtojus, kad neskleistų visų tų nesąmonių.
Atsakyti
0

P
Psichai
2021-10-13 13:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Stasys
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų