„Gripo virusas organizme gali išplisti žaibišku greičiu, greitai pasiekdamas plaučius, sukeldamas staigų bronchų ir plaučių audinio uždegimą, kuris ne visuomet gali būti pastebėtas laiku, ypač pacientui uždelsus kreiptis į medikus“, – aiškina gydytojas.
Plaučių uždegimas ir kitos gripo pasekmės, kaip bronchitas, gerklės uždegimas, rečiau sinusitas bei vidurinės ausies uždegimas yra tiesioginės komplikacijos, tačiau neretais atvejais susiduriama ir su pavojingesniais, netiesioginiais gripo padariniais.
Insultas, infarktas ir persileidimo rizika
Valerijaus Morozovo teigimu, gripo sukeliamos netiesioginės komplikacijos yra sunkiau pastebimos arba net neatpažįstamos, kaip gripo padariniai. „Kadangi gripo virusas sukelia itin stiprų imuninį atsaką: kamuoja aukšta temperatūra, šaltkrėtis, viso kūno skausmas, tokia organizmo reakcija skatina trombozę, skysčių netekimą, kraujagyslių spazmus ir dėl šios priežasties išauga insulto arba infarkto rizika“, – teigia medikas.
Gydytojas perspėja, kad gripo komplikacijos ypač pavojingos ir nėščiosioms, kadangi staigus gripo viruso plitimas organizme gali skatinti trombozę placentos kraujagyslėse, kuriose nuolatos vyksta pusiausvyra tarp kraujavimo ir trombų susidarymo. Dėl staigaus gripo poveikio plitimo organizme išauga trombų susidarymo rizika, dėl ko gali įvykti persileidimas.
„Labai retais atvejais žmogaus organizmas, kovodamas su gripo virusu, pradeda kovoti prieš mūsų pačių organus, dėl ko atsiranda mirtinai pavojingos komplikacijos, kaip širdies raumens, smegenų, inkstų ir kitų organų pažeidimai“, – sako specialistas.
Vyresnio amžiaus žmonės ir lėtinės ligos
Vyresnio amžiaus arba lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms taip pat išauga mirtinai pavojingų gripo komplikacijų rizika, sveikimo laikotarpis tampa ilgesnis ir labiau komplikuotas.
„Įprastai vyresni žmonės gripu serga kur kas ilgiau nei jauni, gali karčiuoti iki 3 savaičių, o ir atsigavimas po ligos užtrunka ilgiau. Per šias tris savaites organizmas yra labai nualinamas, kas vėliau taip pat lemia komplikacijų atsiradimą, kaip plaučių uždegimas, insultas arba infarktas“, – sako gydytojas ir primena, kad būtent dėl šių priežasčių valstybė nemokamai nuo gripo skiepija vyresnio amžiaus žmones bei sergančius lėtinėmis ligomis.
„Pagrindinė apsauga nuo šių komplikacijų – skiepai, kurie ženkliai palengvina sirgimą ir svarbiausis, apsaugo nuo susirgimo komplikacijų. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad vyresnio amžiaus žmonės nemokamai skiepijami ir nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukeldama plaučių uždegimą neretai tokiame amžiuje pasibaigia mirtimi“, – perspėja medikas.
Vis dėlto, gydytojas priduria, kad kalbant apie retas, tačiau pačias liūdniausias gripo komplikacijas – mirtis, negalima tikslingai prognozuoti, jog tai nutinka tik vyresniame amžiuje, kadangi kiekvieno žmogaus imuninis atsakas ir reakcijos į virusą skirtingos, todėl patikimiausia apsauga visiems – skiepai, o susirgus, greitas reagavimas gydant ligos simptomus bei kreipiantis į medikus.