Vytautas Nedzinskas Žuvinto rezervatui vadovavo beveik 40 metų. Iki pat netikėtos mirties 2002-ųjų vasario 7-ąją. Ji gamtos mokslų daktarą ir rašytoją užklupo pačiame Žuvinte. V.Nedzinskas apie Žuvintą, jo gamtą ir paukščius yra parašęs aštuonias knygas, spaudoje paskelbęs daugiau kaip 1 tūkst. straipsnių gamtos apsaugos, kraštovaizdžio formavimo, ekologinio auklėjimo temomis, taip pat apie 80 mokslinių straipsnių. Yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5 laipsnio ordinu, Alytaus miesto savivaldybės kultūros premija, išrinktas Dzūkijos krašto Metų žmogumi, po mirties jam suteiktas Alytaus miesto garbės piliečio vardas. Žuvinto rezervatui minint 75-erių metų jubiliejų, kalbiname V.Nedzinsko žmoną, matematikos mokytoją Albiną Nedzinskienę.
– Dabar aš gyvenu Vilniuje, prie Pavilnių regioninio parko. Dirbu vienoje Vilniaus progimnazijoje. Sūnūs Darius ir Šarūnas gyvena ir dirba Vilniuje pagal specialybes. Anūkai jau lanko mokyklas, gerai mokosi. Į Alytų vasarą atvažiuoju dažniau, o žiemą – tik vyro žūties dieną. Aplankau kapus, gimines kaime, drauges.
– Kiek žinau, Jūs dažnai atvykdavote į rezervatą – buvusią vyro darbovietę. Kokį pirmą įspūdį paliko šis gamtos rezervatas, kaip jis keitėsi?
– Žuvinto rezervate praleidome visas vasaras, pačius gražiausius gyvenimo metus. Vaikams patikdavo Žuvinte, o Vytautui nereikėdavo važinėti. Daugiau laiko galėdavo skirti pagrindiniam darbui – kūrybai ir šeimai.
Į Žuvintą atvykau 1967 metų liepos pabaigoje. Administracinis pastatas buvo mažas paprastas namelis toliau nuo ežero. Name nebuvo jokių patogumų. Buvo sunku, bet jaunystėje nugalėjome visas negandas. Gyventi ten nenorėjau. Žuvinto ežeras man pasirodė nepatrauklus, palyginti su Dusia ar Meteliu.
Pasilikau gyventi ir dirbti Alytuje. Vytautui tekdavo važinėti į darbą įvairiausiu transportu.
Po kelerių metų pastatė naują administracinį pastatą. Čia gyvenimas virte virė. Vasarą praktiką atlikdavo Vilniaus pedagoginio instituto studentai – biologai, jaunieji gamtininkai. Prisimenu, buvo atvykusi studentų grupė net iš Armėnijos. Atvykdavo ir tuometinio Ekologijos instituto Vandens ekosistemų skyriaus Hidrobiontų ekologijos ir fiziologijos laboratorijos darbuotojų grupė. Jie tyrinėdavo Žuvinto ežero žuvis.
– Su kuo dažniausiai bendravote atvykusi į rezervatą, gal Jus čia vyras supažindindavo su garsiais to meto žmonėmis?
– Aš žiemą rezervate būdavau labai retai, nes darbas, vaikai, namai – nelikdavo laiko. Atvažiavus bendraudavau su kaimynais, Vytauto bendradarbiais: Danute Baravykiene, Arūnu Pranaičiu, Gintaru Baubliu, Selemonu Paltanavičiumi ir kitais. Bendraudavau ir su studentų grupių vadovais: Ona Pečiuliene, amžiną atilsį Irena Šarkiniene. Daug iš jų pasimokiau, pradėjau suprasti, ką veikia gamtoje biologai, kokie rūpesčiai juos slegia, kokius laboratorinius tyrimus atlieka.
Ypač malonu ir įdomu būdavo bendrauti su tuometinio Zoologijos ir parazitologijos instituto mokslininke amžiną atilsį Dzidra Raišyte. Ji tyrinėjo paukščių parazitus. Galbūt darbo dienomis į rezervatą atvykdavo garsių to meto žmonių, bet aš gyvenau ir dirbau Alytuje, tai netekdavo jų susitikti.
Tiesa, pasitaikius progai Vytautas mane supažindino su Gamtos apsaugos komiteto pirmininku Kazimieru Giniūnu. Čia teko pabendrauti su amžiną atilsį monsinjoru Kazimieru Vasiliausku bei vyskupu Juozu Žemaičiu. Apie Vytauto mokytoją amžiną atilsį Viktorą Bergą, gamtosaugininką, pirmąjį Gamtos apsaugos komiteto prie buvusios Ministrų Tarybos pirmininką, girdėdavau iš jo pasakojimų. Profesoriaus Tado Ivanausko matyti Žuvinte neteko.
– Ką Vytautui reiškė būti rezervato direktoriumi, kiek laiko jis čia praleisdavo?
– Vytautui Žuvintas buvo antrieji namai. Jis rezervate praleisdavo daug laiko. Važiuodavo į darbą ir šeštadieniais, ir sekmadieniais. Paklaustas, kodėl ten važiuoja ir poilsio dienomis, atsakydavo trumpai: gamtoje išeiginių nėra. Jam rūpėjo tvarka rezervate, moksliniai darbai, ekologinis švietimas. Kiekvieną dieną su garbaus amžiaus eiguliais pats irkluodamas plaukdavo į ežerą žieduoti paukščių.
Paukščius žieduodavo ne tik Žuvinte, bet ir Žaltytyje, Obelijoje, Alytaus Gulbynėje. Jam didžiausias džiaugsmas buvo sužieduoti gulbes gimtojo miesto pašonėje.
– Vytautas Nedzinskas buvo gerai žinomas kaip rašytojas, publicistas. Kas buvo jo įkvėpimo šaltinis, gal padėjote jam rašyti, redaguoti straipsnius ar knygas?
– Vytautas labai tvarkingai rašė gamtos dienoraštį. Jame užfiksuodavo viską, ką tik pastebėdavo gamtoje. Manau, kad jis turėjo prigimtinę Dievo dovaną – kurti, rašyti. Įkvėpimo šaltinis – jo mėgstamas darbas, šeima. Labai dažnai paprašydavo perskaityti straipsnius, ruošiamus spaudai ar knygoms. Kartais klausdavo, kaip skambėtų vienas ar kitas žodis sakinyje. Aišku, buvau pagalbininkė ir patarėja. Labai intensyviai rašydavo, kai būdavo nemalonumų darbe, o jų pasitaikydavo nemažai.
Kūryba jį guodė, ramino, suteikdavo stiprybės nepalūžti. Vytautas savo straipsniais, kalbomis apie gamtą televizijoje Žuvinto rezervatą išpopuliarino visoje Lietuvoje.
Ekskursantų netrūkdavo ir savaitgaliais. Tai buvo įvairiausių profesijų ir specialybių žmonės. Negaliu užmiršti vieno turisto, atrodo, iš Žemaitijos. Jis sakė, kad atvažiavo į Žuvintą pažiūrėti, kaip iš arti atrodo šis gamtos mylėtojas. Galvojo, pamatys dar vyresnį už save, su žila barzda vyrą, o išvydo jauną, trykštantį energija, geru žvilgsniu vyrą. Vytauto straipsniais apie gamtą domėjosi daug Lietuvos žmonių.
Po laidotuvių paskambino nepažįstamas skulptorius, kuris Vytautą pažinojo tik iš spaudos. Džiaugiuosi, tai buvo vilnietis skulptorius Jonas Vasilevičius. Jis pasisiūlė padėti pastatyti paminklą. Apvažiavome visas Vilniaus kapines, rinkome modelius. Esu dėkinga jam už nuoširdumą ir žmogišką pagalbą.
– Buvęs rezervato direktorius labai mylėjo gulbes, net būsimo gamtos mokslų daktaro disertacija susijusi su šiais paukščiais. Gal pastebėjote, kaip jis stebėjo šiuos paukščius, galbūt prisimenate su jais susijusį kokį įsimintiną nutikimą? Su kuo Jums asocijuojasi gulbė?
– Taip, jis mylėjo visus paukščius, bet gulbes išskirtinai. Prisimenu tik tiek, kad pasižymėdavo lizdus, sekdavo gulbių atsiradimą nuo lizdo, skaičiuodavo ir matuodavo kiaušinius. Stengdavosi patikrinti lizdus tomis pačiomis valandomis. Fiksavo, kada padėti kiaušiniai, kada pradėjo skilti, kada išsirito gulbiukai. Tekdavo padėti išmatuoti gulbių sparnų, kiekvienos plunksnos ilgį, plotį.
Gerai prisimenu, kai ties Grebele pradėjo stebėti perinčią gulbę. Tuomet dar gyvenome sename pastate Žuvintų kaime ant kalniuko. Kiek jis nervinosi, stebėjo iš balkono ir bijojo, kad gulbė paliks lizdą, neišperės gulbiukų. Tai tęsėsi gal savaitę. Tada aš jam pasiūliau tūpti vietoj gulbių. Vytautas nesupyko – abu pasijuokėme. Bet jis nustatė, kiek laiko peri patelė, kiek patinas, kokiu periodiškumu varto dėtį. Viskas baigėsi gerai – gulbė gulbiukus išperėjo.
Gulbė – akinamai baltas, grakštus, išdidus ir elegantiškas vandenų paukštis. Jos paprastas ir natūralus grožis man primena meilę, taurumą, gėrį ir kitus nuostabius jausmus tarp žmonių. Visada primena Vytauto mokslinę, pažintinę ir jo kūrybinę veiklą Žuvinto ežere. O asocijuojasi su Žuvinte gyvenusiomis gulbėmis giesmininkėmis Žuža ir Ruža. Taip Vytautas buvo pavadinęs dvi gulbes, kurios džiugindavo mus ir turistus.
– Mažai ką mirtis užklumpa darbovietėje. Jūsų vyrą pasiglemžė numylėtas Žuvinto ežeras. Kad ir labai skaudu prisiminti, sakykite, kaip sutikote šią žinią ir kas padėjo išgyventi skaudžią netektį?
– Nelabai norėčiau šia tema kalbėti, bet keletą sakinių pasakysiu. Tą dieną nuo pat ryto buvo apėmęs nerimas, bet vis vijau juodas mintis. Ši žinia mane persmelkė kaip žaibas iš giedro dangaus. Nenoriu prisiminti...
Po laidotuvių draugų gretos išretėjo, liko tik artimiausieji. Išgyventi skaudžią netektį padėjo vaikai su šeimomis, artimiausi giminės, draugės Elena Užusienienė ir amžiną atilsį Stasė Nedzinskienė. Labai džiaugiuosi, kad turėjau ir dar turiu darbą. Darbas ir tik darbas geriausias gydytojas, kuris padeda atitrūkti nuo praeities, šiek tiek nurimti.
– Ar po vyro mirties teko būti rezervate, gal kokių pokyčių jame pastebėjote?
– Rezervate buvau vieną kartą prieš porą metų su sūnaus Šarūno šeima. Gal būčiau nuvažiavusi į rezervato 65-mečio minėjimą, bet niekas nekvietė. Čia tik smulkmenos.
Nuo Vytauto vadovavimo laikų visiškai nepasikeitęs administraciniame pastate veikiantis muziejus. Iš išorės pastebėjau, kad rezervato administracinis pastatas atnaujintas, tamsiai pilkos spalvos, naujas tiltelis į paežerę. Iš balkono pro žiūronus matėsi karvės, ko anksčiau neleisdavo įstatymai. Gyvenimas juda, viskas keičiasi.