REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jaunoji karta pasaulį mato visiškai kitokiu kampu – su išmaniaisiais įrenginiais suaugę ir tvarų vartojimą vertinantys jaunuoliai, kitaip žiūri į darbo santykius, šeimą. Tačiau koks šios kartos požiūris į nekilnojamąjį turtą (NT)? Ar jaunimui būstas yra investicija, ar namai? Ir ar iš tikrųjų ateinančios kartos nebus linkusios prisirišti prie vietų ir namų?

Jaunoji karta pasaulį mato visiškai kitokiu kampu – su išmaniaisiais įrenginiais suaugę ir tvarų vartojimą vertinantys jaunuoliai, kitaip žiūri į darbo santykius, šeimą. Tačiau koks šios kartos požiūris į nekilnojamąjį turtą (NT)? Ar jaunimui būstas yra investicija, ar namai? Ir ar iš tikrųjų ateinančios kartos nebus linkusios prisirišti prie vietų ir namų?

REKLAMA

Apie NT madas, kurios vyrauja tarp jaunimo, diskutavo „Luminor“ banko vyriausiasis NT paskolų produkto vadovas Andrius Kvakšys ir ilgametę darbo patirtį su jaunąja karta sukaupęs psichiatras Linas Slušnys.

A. Kvakšys pristatė Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktą jaunimo nuo 20 iki 30 metų apklausą apie būsto įsigijimą ir šios kartos požiūrį į NT rinką.

„Tyrimas parodė, kad daugiau negu trečdalis 37 proc. jaunuolių gyvena nuomojame būste, 33 proc. nuosavame arba būste priklausančiame antrajai pusei, o 27 proc. – būste, kuris priklauso tėvams arba artimiesiems“, – sakė specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, perkant būstą jaunuoliams svarbu, kad jis būtų jaukus, jame jie gerai jaustųsi.

„Lietuviams būstas yra namai, o ne vieta, į kurią jie grįžta tik pernakvoti. Todėl pavyzdžiui, darbas netoli būsto nėra prioritetas. Tyrimas atskleidė, kad estams ir latviams labiau negu lietuviams rūpi tolimesnis rajono vystymasis ir viešasis transportas, esantis šalia namų. Vakarų pasaulyje įprasta nuomotis butą šalia darbo, kai keiti darbą – keiti ir nuomojamą vietą.

REKLAMA

O lietuviai – visiškai priešingai, išsirenkame, kur gyvename, o darbas kaip jau išeis: gal valandą į darbą važiuosiu, o gal 10 minučių. Tai tik dar kartą parodo, kad Lietuvos gyventojams yra svarbiausia nusipirkti būstą ir žmonės jį renkasi pagal tai, kad čia būtų gera gyventi“, – pastebėjo A. Kvakšys.

O įsigyti būstą specialistas pataria tada, kai jo reikia ir kai jaunuoliai turi pinigų. Nereikėtų žiūrėti į draugus ir pirkti būstą vien tik todėl, kad kiti jau turi.

„Kalbant apie būsto pobūdį dauguma nori įsigyti namą. Jeigu pačioje pradžioje jaunuoliai perka butą, vėliau, jie ima galvoti apie erdvesnį būstą. Ypač to nori jaunos šeimos, kad vaikai turėtų erdvės žaisti ir kvėpuoti grynu oru.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu estai ir latviai nori gyventi sostinėse, lietuviams nėra tai svarbu. Nemažai jaunuolių renkasi būstą ir regionuose. „Luminor“ bankas šiemet 30 proc. kreditų išdavė Vilniuje, dar 30 proc. buvo išduota kituose dideliuose miestuose, likusi dalis – regionuose“, – komentavo A. Kvakšys.

Pasak specialisto, 54 proc. lietuvių per artimiausius 5 metus planuoja įsigyti nuosavą būstą, tačiau yra dalykų, kurie jaunuolius stabdo įsigyti būstą.

„Labiausiai jaunimą stabdo pinigai. Tai reiškia, kad jis turi ilgiau dirbti, o tai ne visada lengva, nes ne visi karjeros pradžioje gauna didelį atlyginimą.

Taip pat stabdo ir biurokratiniai dalykai, vadinamasis popierizmas. Todėl bankai, kiek galėdami stengiasi jį sumažinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jau nusipirkus būstą gali kilti nusivylimas, kad jis ne toks, kokio jaunuoliai tikėjosi, o jam patobulinti pinigų dažniausiai nebelieka“, – pastebėjo A. Kvakšys.

Jaunuolių požiūris drąsus ir laisvas

Diskusijoje dalyvavęs ilgametę darbo su jaunąja karta patirtį sukaupęs žinomas psichiatras Linas Slušnys sako atvirkščiai, kad šiuolaikinis jaunimas skeptiškas sėslaus gyvenimo atžvilgiu ir iki 30 metų paprastai galvoja tik apie keliones ir naujas patirtis, o ne paskolas ir namus.

„Šiandienos jaunimas atsakys, kad visas pasaulis yra atviras, jie gali dirbti kur nori ir karantinas tai tik patvirtino. Todėl jauni žmonės nėra linkę imti paskolas ir vargti. Taip, mąstymas keičiasi galbūt po 25–28 metų, kuomet prasideda šeimos kūrimo etapas, tačiau ir šiuolaikinėms poroms neretai tinka gyvenimas ant ratų.

REKLAMA

Jaunas žmogus nėra prisirišęs prie vienos mašinos, vieno daikto, vieno darbo, vieno buto. Šiandien nebereikia galvoti - bus pavalgyti ar ne, taip ir su namais, nes stogas virš galvos šiaip ar taip bus. Tampame civilizuota valstybe, jaučiamės saugūs, todėl nėra poreikio tenkinti bazinius instinktus – pirkti namus ir kaupti atsargas“, – teigia L. Slušnys.

Tačiau anot specialisto, jaunuoliai, kurie finansiškai yra išprusę, nesibaimina banko kreditų. Dažnai mato juos kaip galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų