Kukuraičio prognozė pajamų nelygybei: „Turėtume pajudėti iš gėdingo sąrašo“

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija projektuoja, kad šiemet Lietuvoje pajamų nelygybės lygis sieks seniai neregėtas žemumas. Jei išsipildys ministerijos prognozė, šis rodiklis sieks 5,8 karto ir bus toks pat, kaip 2011-aisiais. Tai reiškia, kad daugiausiai uždirbantys pajamų gaus 5,8 karto daugiau nei vargingiausi. Tam, kaip teigia ministras Linas Kukuraitis, labiausiai padėjo darbinių pajamų augimas.

Palyginimui, prognozuojama, kad 2019 m. pajamų nelygybė sieks 6,2 karto. Nuo 2015–2018 m. pajamų nelygybė viršijo 7 kartus, kol 2019 m. pasiekė 6,4 karto. Šis rodiklis rodo 20 proc. turtingiausių ir 20 proc. vargingiausių namų ūkių metinių pajamų santykį.

„Mūsų prognozės, kurios yra pakankamai tikslios, rodo, kad 2020 m. pajamų nelygybė sieks 5,8 karto. Visi skaičiai, kuriuos mes turėjome virš 7 kartų, labai ryškiai badė akis Europos kontekste, nes praktiškai rungtyniavome su rumunais ir bulgarais, kur nelygybė didesnė. Turėtume pajudėti iš gėdingo sąrašo“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

Spartesniam pajamų nelygybės mažėjimui šalyje, anot L. Kukuraičio, labiausiai pagelbėjo darbinių pajamų augimas.

„Tai minimalaus mėnesinio atlyginimo didesnis spartinimas, kolektyvinių sutarčių skaičius ir kiekis, kiek yra pasirašyta, medikų, socialinių darbuotojų, švietimo kolektyvinės sutartys, „Sodros“ įmokų grindų įvedimas, nuoseklus NPD didinimas, transporto darbuotojų, vadinamųjų furistų, kurių darbo užmokesčio koeficientas susietas su MMA“, – vardino L. Kukuraitis.

2020 m. MMA „į rankas“ siekia 447 eurus, o 2021-aisiais sieks 468 eurus.

Laukiantys pokyčiai

Apibendrindamas kitąmet planuojamas valstybės biudžeto išlaidas socialinei sričiai, L. Kukuraitis teigė, kad šis biudžetas labiausiai orientuotas į socialiai pažeidžiamas grupes.

REKLAMA

„Mes išlaikome įsipareigojimą labiausiai pažeidžiamoms grupėms, kurias matėme visą kadenciją ir stengėmės dėl jų. Tai – vaikai, senjorai ir žmonės su negalia. Visi didinimai, kurie yra numatyti, didžiąja dalimi orientuoti į šias tris grupes“, – trečiadienį kalbėjo L. Kukuraitis.

Vienas kitąmet laukiančių pokyčių, jei Seimas galutinai tam pritars, – didesni vaiko pinigai. Seimas po pateikimo pritarė, kad vaiko pinigai nuo kitų metų augtų nuo 60 iki 70 eurų. Negalią turintiems ar gausiose bei nepasiturinčiose šeimose augantiems vaikams išmokos atitinkamai didėtų nuo 100 iki 111 eurų. Dėl šio sprendimo Seimas balsuos dar du kartus.

Kitas sprendimas – spartesnis pensijų augimas. Antradienį Seimas po pateikimo pritarė kitų metų „Sodros“ biudžeto ir jį lydinčių įstatymų projektams. Juose numatoma, kiek bus indeksuojamos senatvės ir kitos pensijas 2021 m.

„Sodros“ biudžeto projekte siūloma patvirtinti šiuos socialinio draudimo pensijų indeksavimo koeficientus ir socialinio draudimo pensijų dydžių mato rodiklius: 1) pensijų indeksavimo koeficientą – 1,0717; 2) bazinės pensijos dydį – 193,92 euro; 3) našlių pensijos bazinį dydį – 28 eurai; 4) pensijų apskaitos vieneto vertės dydį – 4,08 euro.

Taigi, jei Seimas galutinai priims tokį įstatymą, o prezidentas jį pasirašys, nuo kitų metų pensijos didės 7,17 proc.

Šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra beveik 377 eurai. Vadinasi, po indeksavimo ji didėtų maždaug 29 eurais.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų