• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jolita Žurauskienė

Ukmergės rajono ūkininkas Algis Vinclovas augina daugiau nei dvidešimties veislių paukščius: vištas, kalakutus, fazanus, povus. Jo ūkyje galima pamatyti milžiniškų Bramos veislės vištų ir mažų putpelių. „Kiekvienas jaunas kaimo žmogus gali ūkininkauti. Tam reikia tik noro. Jei pats nedirbsi, niekas kitas už tave darbų nepadarys. Reikia imtis veiklos ir po truputį judėti pirmyn. Tada ir seksis“, – patarė A.Vinclovas.

REKLAMA
REKLAMA

Susidomėjo paukščiais

Pasak Algio, ūkininkavimo patirtį jis perėmė iš mamos ir pats dešimt metų tęsia šiuos darbus. Ekologiniame ūkyje vyras augina kviečius ir avižas. „Didesnius plotus skiriu žieminėms kultūroms. Visada renkuosi lietuviškas veisles, nes jos geriau žiemoja. Grūdus naudoju augintinių pašarams. Kviečiai tenka paukščiams, o avižos – danieliams“, – pasakojo vyras. Dekoratyvinių paukščių auginimu ūkininkas susidomėjo prieš dvejus metus. „Kaime visada laikydavome vištas, todėl turėjau paukščių auginimo patirties. Į ūkį pirmieji atkeliavo fazanai, o vėliau – kalakutai ir dekoratyvinės vištos. Malonu auginti paukščius. Kiekvienais metais įsigyju naujų jų veislių“, – sakė A.Vinclovas.

REKLAMA

Šiuo metu ūkininkas laiko ne tik medžioklinius, bet ir sidabrinius, auksinius bei deimantinius fazanus. Jis teigė, kad auginti šiuos paukščius nesudėtinga ir tam nereikia daug laiko. Paukščiai lesinami kviečiais, avižomis, jiems duodama įvairių daržovių. Pasak A.Vinclovo, fazanus jis laiko dėl grožio, ateityje juos galbūt pardavinės.

Įvairios veislės

Fazanų auginimas – ne vienintelė Ukmergės rajono ūkininko aistra. Jis laiko ir povus bei įvairių veislių vištas. Ūkyje yra iš Pietryčių Azijos kilusių didžiųjų Bramos veislės, olandų nykštukinių, auksaplunksnių, šilko plikakaklių, šilko pūkuotųjų ir kitų vištų. Žiemos šalčių nebijo šilko pūkuotosios vištos, nes jų kūnas ir kojos apaugusios pūkinėmis plunksnomis. Ūkyje A.Vinclovas augina ir perlines vištas (patarškas), kurios per metus padeda apie 100 kiaušinių. Ūkininkas tiksliai žino visas auginamų paukščių veisles. „Paukščius perku dekoratyvinių paukščių parodose, jų ieškau ir internete. Pamatęs gražesnių paukščių, noriu jų įsigyti. Ateityje žadu didinti paukščių būrį. Vietos jiems visiems užteks“, – pasakojo ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot ūkininko, egzotiškus paukščius sunku auginti mūsų sąlygomis. Geriausiai prisitaiko Lietuvoje išvestų veislių paukščiai. Vienų veislių vištos ir gaidžiai ramūs, kiti – peštukai, treti – paklusnūs. Kai kurie paukščiai labai aktyvūs, o kai kurie mėgsta vienatvę ar būrį. A.Vinclovas pabrėžė, kad visi jo paukščiai draugiški. Kalbėdamas apie paukščius, ūkininkas paminėjo, kad juos laiko ne tik dėl grožio, bet ir dėl kiaušinių. Dekoratyvinių vištų kiaušiniai yra mažesni, kai kurie sparnuočiai per metus jų padeda labai nedaug. Pernai jis ūkyje pradėjo auginti ir būrelį putpelių – penkias pateles ir patinėlį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gera priežiūra

Atsižvelgdamas į augintinių poreikius, A.Vinclovas jiems sukonstravo erdvius narvus. Kiekvieną dieną jis apžiūri, kaip paukščiai jaučiasi. Pasak ūkininko, sveiki paukščiai visada būna judrūs, kedena plunksnas. „Paukščius aplankau kiekvieną rytą ir vakarą. Kiekvieną savaitę išvalau narvus, jie niekada nebūna drėgni, įpilu pjuvenų“, – pasakojo vyras. A.Vinclovas sakė lesalų savo paukščiams nenormuojantis. Jie lesinami ne tik ekologiškai užaugintais kviečiais, bet ir bulvėmis, sumaišytomis su miltais. „Bulves taip pat auginu ūkyje. Jas sutarkuoju, sumaišau su miltais. Paukščiams lesalų duodu ir ryte, ir vakare. Paukštidėse niekada nestinga vandens, įrengtos girdyklos“, – atviravo ūkininkas. Paukščiai žiemoja nešildomose patalpose. Vieni narveliai yra buvusio tvarto patalpose, kiti – lauke.

REKLAMA

Vasarą visi paukščiai išleidžiami į teritoriją, aptvertą vielos tinklu. „Vanagų mūsų krašte labai daug, todėl būtina apsaugoti paukščius nuo plėšrūnų. Aptvertoje teritorijoje jiems saugu“, – pridūrė pašnekovas. A.Vinclovas dar tik mokosi paukščių veisimo paslapčių. Iki šiol vištų kiaušinius perino vištos perekšlės arba kalakutės, o dabar paukščiukai perinami inkubatoriuje.

Dekoratyviniai paukščiai nepigūs, tačiau Algis negaili pinigų ir nuolat papildo paukštides naujais gyventojais. Ūkininkas prisipažino, kad kol kas vištų auginimas neteikia didelės materialinės naudos.

REKLAMA

Planuoja plėsti ūkį

Ukmergės rajono ūkininko paukščių būryje puikuojasi ir povų porelė. Šiuos paukščius ūkininkas augina jau keletą metų. Pasak jo, šie gražuoliai daug naudos neatneša, bet puošia sodybą. Ukmergės rajono ūkininko laukuose ganosi danieliai. Kalbėdamas apie ūkį, pašnekovas pabrėžė, kad jam svarbiausia – ne pelnas, o gyvūnų grožis ir įvairovė. „Danieliams vasarą reikia mažiau priežiūros. Žiemą jiems parūpinu šieno, palepinu juos grūdais, burokais. Jokių vitaminų papildomai neduodu, stengiuosi juos kuo natūraliau auginti“, – sakė pašnekovas. A.Vinclovas, dirbantis valdišką darbą, pridūrė, kad augintinių priežiūrai kol kas jam pakanka laiko. Tačiau ateityje, plečiant ūkį, matyt, teks atsisakyti darbo. „Pavasarį planuoju įsigyti mažųjų arkliukų – ponių.

Turiu daug įvairių sumanymų, kuriuos sėkmingai įgyvendinu“, – sakė ūkininkas. Kalbėdamas apie savo ūkį, A.Vinclovas sakė, kad visi gyvuliai ir paukščiai turi charakterį, su jais nelengva susidraugauti. „Labai smagu juos stebėti, prižiūrėti ir kitiems parodyti“, – apie savo verslą-hobį pasakojo ūkininkas. Jis pridūrė, kad gyvenant kaime didelio turto nesusikrausi, tačiau gyventi įmanoma. „Jaunam žmogui kaime galima pragyventi. Reikia tik nedidelio žemės lopinėlio ir racionaliai jį panaudoti. Žmogus gali pasiekti viską, ko nori. Svarbu, kad jis nebijotų darbo, būtų sumanus ir siektų užsibrėžto tikslo“, – pridūrė A.Vinclovas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų