REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kylant daugeliui kainų Lietuvoje, brangsta ir dienos pietūs – kavinių atstovai pripažįsta, kad kainos pakilo apie 20 proc. Jei anksčiau galėdavo pasiūlyti pietus už 3 eurus, dabar pigiausias pasirinkimas – 4,50 euro. Nors mažesniuose miesteliuose galima rasti ir pigesnių variantų, pavyzdžiui, už 3,40 euro, ten pietūs vis tiek vidutiniškai kainuoja 5–6 eurus.

Kylant daugeliui kainų Lietuvoje, brangsta ir dienos pietūs – kavinių atstovai pripažįsta, kad kainos pakilo apie 20 proc. Jei anksčiau galėdavo pasiūlyti pietus už 3 eurus, dabar pigiausias pasirinkimas – 4,50 euro. Nors mažesniuose miesteliuose galima rasti ir pigesnių variantų, pavyzdžiui, už 3,40 euro, ten pietūs vis tiek vidutiniškai kainuoja 5–6 eurus.

REKLAMA

Pastarąjį pusmetį dienos pietūs kavinėse įvairiuose Lietuvos miestuose pabrango nuo keliasdešimt centų iki euro ir 20 ct. Brangiausia – Klaipėdoje, pigiausia – Mažeikiuose ir Ukmergėje.

Kavinių savininkės atskleidė, kad pietūs būna net 50–70 proc. pigesni, nei patiekalai iš įprasto meniu, nes nereikia ypatingo paruošimo, grožio – svarbiausia greitis ir prieinama kaina.

Vis dėlto infliacija kai kuriems smogė stipriau, nei kitiems – sostinėje įsikūrusi valgykla atvirauja, kad ateitis nebeatrodo tokia džiaugsminga ir kyla klausimas, ar veikla tikrai apsimoka.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnius – penktoje vietoje

Statistikos departamento duomenimis, dienos pietų (sriuba ir pagrindinis patiekalas) kainos kavinėse ar restoranuose pakilo daugelyje Lietuvos miestų.

REKLAMA

Per pastaruosius 7 mėnesius (lyginant sausio ir liepos mėn.) žymiausias dienos pietų pabrangimas pastebimas Utenoje (nuo 5,66 iki 6,87 euro) ir Šiauliuose (nuo 5,73 iki 6,81 euro).

Klaipėdoje dienos pietūs restorane ar kavinėje pabrango 1,01 euro, Kėdainiuose – 90 ct, Rokiškyje – 84 ct.

Mažiausias pokytis pastebimas Mažeikiuose – 32 ct, Kaune – 34 ct, Ukmergėje – 40 ct, Šilutėje – 43 ct.

Atsižvelgiant į liepos mėnesio kainas, pigiausi pietūs yra Mažeikiuose – 5,02 euro, Ukmergėje – 5,03 euro, Kėdainiuose – 5,08 euro, Panevėžyje ir Ignalinoje – 5,10 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Brangiausia nuo sausio mėnesio išlieka Klaipėdoje – 7,24 euro, už pietus sostinėje brangiau ir Utenoje (6,87 euro), ir Šiauliuose (6,81 euro), ir Rokiškyje (6,17 euro).

Penktoje vietoje – Vilnius (6,12 euro). O Kaunas eina po Šilutės (5,78 euro) ir pietus laikinojoje sostinėje kainuoja 5,58 euro.

Valgiaraštį kuria pagal klientus

Vilniuje veikiančios bendrovės „Greiti pietūs“ savininkė Aistė Kadikinienė papasakoja, kad dienos pietūs – tai patiekalai ar jų kompleksai žmogui, kuris turi pasistiprinti tarp savo darbų ir tam turi ribotą laiką.

Jos teigimu, tokiems pietums lankytojai neturi lūkesčių ypatingam jų pateikimui, šventiniam stalo padengimui ir pan. Todėl ir kavinės sąnaudos dienos pietų metu yra mažesnės: nereikia itin prabangių indų, įrankių, staltiesių ar kitų dedamųjų, kurie kuria nekasdienišką atmosferą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dienos pietų patiekalai ruošiami paprastai, kaip namuose. Kai klientai pasako, kad labai skaniai pavalgė ir net prisiminė mamos ruoštų patiekalų skonį, mes visada jaučiamės, lyg išgirdusios didžiausią komplimentą.

Visada galvojame, kiek klientas gali sau leisti išleisti pietums ir būtinai į tai atsižvelgiame sudarydamos dienos meniu ir įsigydamos produktus patiekalams. Stengiamės atrasti produktus ir gaminti iš jų patiekalus, kad jie būtų skanūs ir galėtume pasiūlyti savo klientams adekvačias kainas“, – savo patirtimi dalinasi pašnekovė.

A. Kadikinienė sako, kad jos dienos pietų restoranas Vilniuje dirba ne vienerius metus, todėl turi patirties ir pažįsta savo lankytojus.

REKLAMA

Ji papasakoja, kad didžioji dalis klientų yra vyrai, o jie per tiek metų išlieka ištikimi savo pasirinkimui, t.y. renkasi kotletus, kepsnius ar kitus mėsos patiekalus: „Atsižvelgiant į tai, sudarėme meniu iš dažniausiai pageidaujamų patiekalų ir jų įvairovės.“

Kaip pavyzdį pašnekovė pateikia kotletus ar kepsnius, kurie gaminami tiek įprasti, tiek su visokiausiais įdarais, užkepais ir pan. Ji nurodo, kad taip pat kiekvieną dieną savo meniu visada yra pasiūlymas  vegetarams ar veganams, nes ir jie yra labai laukiami.

Infliacija griauna verslą

A. Kadikinienė atskleidžia, kad šiuo metu pigiausią kompleksą (sriuba ir karštas patiekalas) gali pasiūlyti už 4,50 euro. Brangiausias meniu kompleksas yra 6 eurai.

REKLAMA

„Prieš dvejus metus turėjome galimybę pasiūlyti savo lankytojams kompleksus nuo 3 eurų. Mūsų rinkoje kainų kilimą lėmė pakilusios kuro, produktų ir paslaugų tiekėjų kainos bei personalo atlyginimo sąnaudos.

Matome, kad mūsų patiekalų kainų kilimas labai koreliuoja su esama infliacija šalyje“, – savo įžvalgomis pasidalina pašnekovė.

Ji neslepia, kad  iki kol šalyje nebuvo tokios didelės infliacijos, kuri tiesiogiai veikia patiekalų kainas, net nekilo klausimas, ar tokia veikla apsimoka.

A. Kadikinienė tikina, kad vienareikšmiškai tai buvo veikla, kuri dovanojo ne tik užimtumą, bet ir tenkinančius finansinius srautus, džiaugsmingus lankytojus, jų pasitenkinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau stebint, kaip kylant dujų, elektros, kuro ir produktų kainoms, esame priversti kelti kainas ir savo veikloje, ir kaip tai neigiamai veikia mūsų lankytojus, jų mažėjančią perkamumo galią ir aplamai lankytojų srautą, vis dažniau pagalvojame ir apie tai, kad galimai ateitis nėra tokia džiaugsminga, kaip mes norėtume“, – pripažįsta savininkė.

Kainos pakilo 20 proc.

Šiauliuose esančios skonio studijos „2Meniu“ atstovai nurodo, kad pietūs yra 50–70 proc. pigesni, nei vakaro meniu patiekalai.

Jie papasakoja, kad dienos pietų porcijos yra šiek tiek mažesnės, nes žmogus pietų metu turi mažai laiko ir negali tiek daug laiko skirti maisto mėgavimuisi.

REKLAMA

Pašnekovai skaičiuoja, kad dienos pietų  antrų patiekalų kainos prasideda nuo 3,70 ir siekia 5,90 euro: „Kiekvieną dieną yra pateikiami 5–6 patiekalai ir kiekvieną savaitės dieną yra skirtingas meniu.“

Skonio studijos atstovai tikina, kad maistas pietums kiekvieną dieną yra gaminamas tik iš šviežių, tos dienos ryta atvežtų produktų.

Jie paaiškina, kad dienos pietų šefas yra kitas asmuo, todėl dienos ir vakaro meniu nesutampa.

„Šiuo metu esant pakankamai sudėtingai ekonominei situacijai, dienos meniu patiekalų kainos yra neženkliai pakilusios, t.y. apie 20 proc.“, – neslepia pašnekovai.

Svarbiausia – greitis 

Biržuose esančios kavinės–valgyklos „Laigis“ savininkė Laima Abuojienė pasakoja, kad klientas, atėjęs papietauti, neturi laiko laukti ilgai gaminamo patiekalo, kavinėse–valgyklose būna eiles žmonių.

REKLAMA

„Mūsų valgykla–kavinė yra įsikūrusi pramoniname rajone, kur aplink gamyklos, pietus darbuotojai pradeda 12 val. ir ne visi turi 1 valandą, skirtą pietums. Jie tikisi greitai, pigiai, skaniai pavalgyti per kuo trumpesnį laiką, todėl mūsų meniu yra sudarytas taip, kad jiems nereikėtų laukti“, – dėsto pašnekovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad taip pat reikia nepamiršti žmonių, atvykstančių iš tolimesnių darboviečių – jų laikas taip pat ribotas.

„Pietų meniu yra sudaromas kiekvieną dieną skirtingas – visi juk norime įvairovės, stengiamės pasiūlyti įvairų meniu. Žinoma, turime patiekalų, kurių reikia luktelti“, – priduria L. Abuojienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pasidalina, kad visada skaičiuojama, kiek porcijų reikia pagaminti, bet pabrėžia, kad ne visada jų pakanka – dažnai tenka susidurti su situacija, kad po 12 val. pietų prasideda antras gamybos maratonas: „Viskas labai priklauso nuo lankytojų, norinčių papietauti, skaičiaus,.“

Savininkė įvardija, kad pagrindiniai patiekalai: dienos sriuba arba šaltibarščiai (viską lemia oras), iš antro patiekalo – tai vištienos ar kiaulienos kepsnys, guliašas ir, aišku, naminis, natūralus kiaulienos šnicelis.

Ji papildo, kad nelabai kuo nusileidžia ir kiti patiekalai, kaip žemaičių blynai – jie taip pat yra topo viršūnėje.

„Norėčiau pažymėti tai, kad mes neprekiaujame greitu maistu. Pas mus nerasite fri bulvyčių – išlaikome sveiką, natūralų maistą“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.

REKLAMA

Kainas kelia vieną kartą į metus

L. Abuojienė nurodo, kad šiuo metu pietų kaina – vidutiniškai 3,40–5 eurai ir ji, anot pašnekovės, priklauso nuo antro patiekalo ir kokia tai sriuba – šilta ar šaltibarščiai: „Dar plius naminio kompotėlio, kurio kaina – 20 centų.“

Valgyklos savininkė neslepia, kad kaina pagrindiniams patiekalams per 2 metus kilo vidutiniškai 30–40 centų.

Ji tikina, kad kainą lemia produktų tiekėjų kainų kėlimas, brangimas, bet valgykloje kainos jei ir keliamos, tai vieną kartą metuose.

„Kainų kėlimas vertinamas tik kraštutiniu atveju, kai jau tiekėjas nebegali pasiūlyti akcijos ar kainas padidino aukštu procentu.

Atsižvelgdami į savą pietaujančių žmonių ratą, suprantame, kad ne visi bus patenkinti. Ieškome išeičių, kad būtent ta kaina būtų prieinama visiems“, – komentuoja L. Abuojienė.

Patiko pasakymas dėl porcijų, mažos, kad greit pavalgyt, ne jūsų problemos, per kiek laiko žmogus pavalgys, taip ir sakykit, tas prakeiktas godumas valdo...
Ir dar čierka ruginuke pridėčiau prie tokių puikių pietų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų