„Tokiu būdu sugebėjome apsaugoti savo pagrindinius interesus, net jei būčiau norėjęs didesnio palengvėjimo transatlantinės prekybos srityje“, – sakoma kanclerio pareiškime, paskelbtame netrukus po pranešimo apie susitarimą.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį pareiškė, kad pasiekė prekybos susitarimą su Europos Komisijos (EK) pirmininke Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir kad susitarime nustatyti 15 proc. muitai beveik visam eksportui iš ES.
JAV yra pagrindinis Vokietijos prekybos partneris.
Pasak F. Merzo, jam ypač palengvėjo dėl automobilių pramonės, nes prieš sekmadienio susitarimą jai galiojo 27,5 proc. muitai.
Be automobilių pramonės, nuo eksporto į JAV ypač priklausoma Vokietijos chemijos ir mašinų pramonė.
Įtakinga Vokietijos pramonės grupių federacija BDI sakė, kad susitarimas turės „didelių neigiamų atgarsių“ ir siunčia „lemtingą signalą glaudžiai tarpusavyje susijusioms ekonomikoms abiejose Atlanto pusėse“.
Vokietijos prekybos chemijos pramonės produkcija asociacija VCI sakė, kad susitarime numatyti tarifai yra per dideli.
„Kai laukiama uragano, džiaugiamasi paprasta audra, – sakoma VCI pareiškime. – Eskalacijos išvengta, bet kaina didelė abiem pusėms.“
Vokiečių eksportuotojų asociacija BGA pavadino tai skausmingu kompromisu, keliančiu egzistencinę grėsmę daugeliui kompanijų.
Pirmaujančio šalyje ekonominių tyrimų instituto „Ifo“ vadovas Clemensas Faustas (Klemensas Faustas) sakė, kad susitarimas reiškia pažeminimą Europos Sąjungai, atspindintį jėgų disbalansą.
Dar reikia suderinti daug susitarimo detalių ir F. Merzas išreiškė visišką savo paramą Europos Komisijai „dėl dabar prasidėsiančių derybų“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!