„Nuo visiškos invazijos pradžios Japonija suteikė Ukrainai daugiau kaip 10 mlrd. dolerių (9,28 mlrd. eurų) įvairios paramos“, taigi ji yra ketvirta pagal dydį paramos teikėja, konferencijoje, kurioje dalyvavo apie 300 Japonijos ir Ukrainos vyriausybių ir verslo lyderių, sakė Denysas Šmyhalis.
„Dėl pastarojo finansavimo per šį baisų Rusijos sukeltą karą milijonai Ukrainos žmonių galėjo išgyventi“, – per vertėją sakė D. Šmyhalis.
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vaizdo kreipimasis į susirinkusiuosius Tokijuje buvo atšauktas, sakė organizatoriai, nepateikdami išsamesnės informacijos.
„Privatusis sektorius yra pagrindinis Ukrainos atstatymo variklis (...) Mes norėtume bendradarbiauti su Japonija modernizuojant ir atstatant Ukrainą. Norime, kad jūs visi taptumėte Ukrainos ekonominio stebuklo dalimi“, – sakė D. Šmyhalis.
„Įmonės, kurios dabar investuoja į Ukrainos ekonomiką, per ateinančius kelerius metus galės gauti tokios naudos ir galimybių, kad net nepatikėsite. Ukrainos sėkmė – tai ne tik mūsų, bet ir jūsų sėkmė“, – pridūrė jis.
Praėjusiais metais Japonija sušvelnino gatavų prekių eksporto kontrolę, todėl ji gali padėti užpildyti pagrindinių Ukrainos ginklų tiekėjų, pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų, gynybos įrangos spragas.
Tokijas taip pat suteikė Ukrainai vadinamąją neletalinę paramą, pavyzdžiui, orlaivių aptikimo sistemas ir mobiliuosius elektros generatorius.
Praėjusią savaitę Pasaulio Bankas, Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos bendroje ataskaitoje apskaičiavo, kad Ukrainos atstatymo ir atkūrimo išlaidos per ateinantį dešimtmetį sieks 486 mlrd. dolerių (453,65 mlrd. eurų), įskaitant 15 mlrd. dolerių (14 mlrd. eurų) vien 2024 metais.
Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida (Fumijas Kišida) pirmadienį „dar kartą patvirtino Japonijos įsipareigojimą remti Ukrainą ir jos žmones ginant jos laisvę ir nepriklausomybę bei atkuriant teritorinį vientisumą“, teigiama bendrame pareiškime.
Jis taip pat pakartojo įsipareigojimą teikti „būtiną ilgalaikę pagalbą, kad būtų užtikrintas Ukrainos ekonomikos stabilumas“, sakoma pareiškime.
Abi šalys pasirašė keletą susitarimų, įskaitant susitarimus dėl infrastruktūros atstatymo, išminavimo, žemės ūkio ir valdymo stiprinimo.
Japonija taip pat sutiko sušvelninti vizų išdavimo taisykles atvykstantiems Ukrainos verslininkams.
Konferencija surengta po to, kai Rusijos pajėgos užėmė Avdijivką, esančią Ukrainos rytuose, ir kai JAV Kongresas vis dar blokuoja 60 mlrd. JAV dolerių (55,7 mlrd. eurų) vertės karinės pagalbos teikimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!