REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija atskleidė šią savaitę vykusių nuotolinių derybų su Rusija detales. Jo teigimu, šalys jau arti susitarimo, tačiau kliūva Krymo klausimas.

Ukrainos derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija atskleidė šią savaitę vykusių nuotolinių derybų su Rusija detales. Jo teigimu, šalys jau arti susitarimo, tačiau kliūva Krymo klausimas.

REKLAMA

„Šalys jau arti susitarimo, tačiau nesutariama dėl Krymo. Šiuo metu Rusija davė žodinį pritarimą Ukrainos Stambule pateiktam projektui – išskyrus Krymo klausimą“, – cituojamas jis UNIAN.

Rusija taip pat patvirtino, kad pateikta darbinė dokumentų versija yra pakankamai išdirbta, kad būtų galima organizuoti tiesioginę Ukrainos ir Rusijos prezidentų konsultaciją. Šiuo metu derybinių grupių esminė užduotis yra ne sukurti galutinę šių dokumentų versiją, o orientuotis į tuos klausimus, kurie jau buvo paliesti ir ruoštis galimam prezidentų susitikimui.

Tvirtinama, kad susitikimo labiausiai tikėtina vieta – Stambulas.

Garantijas pagal Ukrainos pateiktas gaires sutiko trys NATO šalys – Turkija, Vokietija ir Italija. Ukrainos atstovo teigimu, svarbu, kad į šalių-garantų ratą patektų ir branduolinį ginklą turinčios valstybės. Šiuo metu diplomatiniais kanalais vykdomos derybos su Kinija, tačiau ženklesnių poslinkių čia dar nėra. Nepaisant to, Ukraina tikisi, kad Kinija prisijungs prie Ukrainos pasiūlymo.

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos derybinė pozicija

Ukraina per derybas su Rusija, antradienį surengtas Turkijoje, pateikė virtinę pasiūlymų, įskaitant galimybę atsisakyti ilgai puoselėtų ambicijų įstoti į NATO.

REKLAMA

Naujienų agentūra AFP apžvelgia svarbiausius pasiūlymus Ukrainos ir Rusijos derybose dėl mėnesį trunkančio konflikto sureguliavimo.

Saugumo garantijos

Ukraina nori, kad Vakarų šalys suteiktų teisiškai įpareigojamas saugumo garantijas, prilygstančias NATO kolektyvinio saugumo garantijai ar pranokstančias ją.

„Norime tarptautinio saugumo garantijų mechanizmo, pagal kurį garantuojančios šalys veiktų panašiai kaip NATO [sutarties] 5-asis straipsnis – ir netgi dar griežčiau“, – po diskusijų su Rusijos delegacija žurnalistams sakė ukrainiečių derybininkas Davydas Arachamija.

REKLAMA
REKLAMA

NATO sutarties 5-asis straipsnis įpareigoja visas bloko šalis šalių narių ateiti į pagalbą užpultai narei.

Pasak D. Arachamijos, Ukraina nori, kad šalimis garantėmis būtų Jungtinės Valstijos, Kinija, Prancūzija ir Didžioji Britanija, priklausančios Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, taip pat Turkija, Vokietija, Lenkija bei Izraelis.

Neutralumas

Turėdama tokias saugumo garantijas Ukraina galėtų tapti neutrali ir tai iš esmės reikštų, kad ji atsisako savo ambicijų įstoti į NATO.

„Ukraina sutiktų su neutraliu statusu, jei saugumo garantijos veiktų“, – sakė D. Arachamija.

Ukraina neprisijungs „prie jokio karinio politinio aljanso“, sakė kitas ukrainiečių derybininkas Oleksandras Čalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskva NATO plėtros priimant Ukrainą grėsmę vadino viena iš savo invazijos priežasčių.

Jokių užsienio karinių bazių

Turėdama užsienio saugumo garantijas Ukraina nepriimtų savo teritorijoje „jokių užsienio karinių bazių“, sakė O. Čalas.

Vis dėlto Ukrainoje galėtų būti rengiamos karinės pratybos su šalimis garantėmis, pridūrė jis.

Narystė ES

Kyjivas reikalavo, kad tarptautiniu susitarimu dėl Ukrainos saugumo nebūtų blokuojama galima šalies narystė Europos Sąjungoje.

Be to, Ukraina nori, kad saugumo garantės pažadėtų padėti jai vykdyti stojimo į ES procesą.

Teritorinis vientisumas

Ukraina siūlo atidėti Rusijos aneksuoto Krymo ir separatistinių Donbaso teritorijų klausimą.

Kad saugumo garantijos galėtų greit įsigalioti, susitarimas šių teritorijų „laikinai neapimtų“, sakė D. Arachamija.

Krymo, į kurį Rusija įsiveržė 2014 metais, statusą Kyjivas siūlo spręsti 15 metų derybomis, sakė derybininkas Mychailo Podoliakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų