Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas sekmadienį viešai pakvietė Saudo Arabijos karalių Abdullah (Abdulą) ir kitus arabų šalių lyderius susitikti.
Premjeras taip pat pareiškė, kad arabų šalių viršūnių susitikime priimtas sprendimas atgaivinti taikos planą, kuris grindžiamas principu "žemė už taiką", reiškia žydų valstybės pripažinimą.
"Kviečiu visų arabų valstybių vadovus, tarp jų, žinoma, ir Saudo Arabijos karalių, kurį laikau labai svarbiu lyderiu, susitikti ir surengti su mumis derybas", - sakė E.Olmertas per spaudos konferenciją su Vokietijos kanclere Angela Merkel.
Izraelio vyriausybės vadovas taip pat sakė, kad "jei Saudo Arabijos karalius inicijuos nuosaikių pažiūrų (arabų šalių lyderių) susitikimą ir pakvies jame dalyvauti mane ir Palestinos savivaldos lyderį, su malonumu atvyksiu ir išdėstysiu mūsų požiūrį".
Kiek anksčiau diplomatai sakė, kad Jungtinės Valstijos ir Egiptas ragina Izraelį sutikti greitai pradėti derybas su arabų šalių komitetu dėl priemonių, kaip paspartinti taikos procesą.
Kelios Arabų Lygos valstybės "oficialiai ir viešai kolektyviniu pagrindu" kalbėsis su Izraeliu, sakė aukšto rango diplomatas, komentuodamas JAV ir Egipto pasiūlymą, kurį įvardijo kaip neturintį precedento pagal potencialių galimybių mastą.
Kol kas neaišku, ar E.Olmerto kvietimas visoms arabų šalims reiškia, kad jis pakeitė poziciją dėl taikos derybų su Sirija. Anksčiau premjeras ne kartą griežtai atsisakė vesti derybas su sena Izraelio priešininke ir reikalavo, kad Damaskas visų pirma nutrauktų paramą palestiniečių ir Libano kovotojų grupuotėms.
Praėjusią savaitę Rijade vykusiame viršūnių susitikime arabų šalių lyderiai atgaivino prieš penkerius metus Saudo Arabijos pristatytą planą dėl taikos su Izraeliu.
Šiame plane žydų valstybei siūlomi normalūs santykiai su arabų šalimis mainais į pasitraukimą iš teritorijų, okupuotų per 1967 metų Artimųjų Rytų karą, Palestinos valstybės įkūrimą ir "teisingą" palestiniečių pabėgėlių klausimo sprendimą.
E.Olmertas anksčiau sakė, kad pasiūlyme mato teigiamų aspektų.
Tačiau Izraelis, motyvuodamas būgštavimais dėl pasekmių demografinei ir saugumo padėčiai, atsisako leisti palestiniečių pabėgėliams sugrįžti į jų gimtąsias vietas, kurios dabar yra žydų valstybės teritorijoje. Jis taip pat nori išlaikyti didžiausias nausėdijas okupuotame Vakarų Krante.
Per bendrą spaudos konferenciją su A.Merkel E.Olmertas sakė, kad "nuosaikios arabų šalys, vadovaujamos Saudo Arabijos", nori aktyviai prisidėti prie pastangų rasti taikų Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimą.
"Manau, pasirengimas pripažinti Izraelį ir aptarti būsimo sprendimo sąlygas yra svarbus žingsnis", - sakė premjeras.
Nuosaikių pažiūrų palestiniečių prezidento Mahmoudo Abbaso (Mahmudo Abaso) sprendimas praėjusį mėnesį suformuoti nacionalinės vienybės vyriausybę su islamistų judėjimu "Hamas", kuris atsisako pripažinti Izraelį, aptemdė galimybes, kad bus pasiekta pažangos dvišaliu pagrindu.
Spaudžiamas JAV valstybės sekretorės Condoleezzos Rice (Kondolizos Rais), kuri praėjusią savaitę lankėsi regione, Izraelio premjeras sutiko kas dvi savaites rengti dvišalius susitikimus su M.Abbasu.
Tačiau E.Olmertas nurodė, kad M.Abbaso sprendimas suformuoti vyriausybę su "Hamas" ir palestiniečių kovotojų atsisakymas paleisti žydų karį, kuris pernai birželį buvo sučiuptas Gazoje, užkerta kelią bet kokiai pažangai sprendžiant klausimą dėl Palestinos valstybės įkūrimo.