REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gynybos vadovai susitiko tartis dėl pagalbos Ukrainai

Ramšteino karinių oro pajėgų bazėje Vokietijoje susirinkę gynybos vadovai penktadienį išklausė emocingą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą suteikti daugiau pagalbos, bet jiems sunkiai sekasi išspręsti nesutarimus dėl to, kas teiks ukrainiečiams kovinius tankus.

Ramšteino karinių oro pajėgų bazėje Vokietijoje susirinkę gynybos vadovai penktadienį išklausė emocingą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą suteikti daugiau pagalbos, bet jiems sunkiai sekasi išspręsti nesutarimus dėl to, kas teiks ukrainiečiams kovinius tankus.

REKLAMA

„Tai labai svarbus momentas. Rusija persigrupuoja, verbuoja ir bando iš naujo apsirūpinti“, – susitikimo pradžioje perspėjo JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas.

V. Zelenskis, kalbėdamas tiesiogiai per vaizdo ryšį, susirinkusiesiems sakė, kad „teroras neleidžia diskutuoti“ ir kad „Rusijos pradėtas karas neleidžia delsti“.

Pavadinęs tai lemiamu momentu Ukrainai ir „lemiamu dešimtmečiu pasauliui“, L. Austinas sakė, kad grupės buvimas Vokietijoje rodo jos vienybę ir įsipareigojimą toliau remti Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

„Turime išlaikyti pagreitį ir ryžtą. Turime kasti dar giliau. Tai lemiamas momentas Ukrainai“, – kreipdamasis į 50 šalių gynybos vadovų, dalyvavusių asmeniškai ar vaizdo ryšiu, susitikimą sakė L. Austinas.

REKLAMA

L. Austinas ir JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley turi aptarti naujausią didžiulį, 2,5 mlrd. dolerių (apie 2,31 mlrd. eurų) vertės JAV siunčiamos pagalbos paketą, į kurį pirmą kartą įtrauktos šarvuotos transporto priemonės „Stryker“.

Tačiau platesnės abejonės dėl tankų siuntimo į Ukrainą kelia įtampą koalicijoje. Vokietija patiria vis didesnį spaudimą tiekti Kyjivui tankus „Leopard 2“ arba bent jau sudaryti sąlygas kitoms šalims, pavyzdžiui, Lenkijai, tiekti vokiečių gamybos „Leopard“ iš savo atsargų.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinės Valstijos taip pat atsisakė, bent jau kol kas, tiekti tankus „M1 Abrams“, priežastimi nurodydamos sudėtingą jų techninę priežiūrą ir logistikos problemas. Jungtinės Valstijos mano, kad būtų produktyviau siųsti tankus „Leopard“, nes jų turi daugelis sąjungininkų, o Ukrainos kariams tektų mokytis dirbti tik su šiais tankais, o ne su sudėtingesniais „M1 Abrams“.

Praėjusią savaitę Jungtinė Karalystė paskelbė, kad atsiųs tankų „Challenger 2“, ir pavadino tai natūralia karinės pagalbos Ukrainai progresija.

Naujasis Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius, pradėjęs eiti pareigas likus vos valandai iki ketvirtadienio susitikimo su L. Austinu, yra vienas iš susitikimo Ramšteine dalyvių. Kalbėdamas apie tankus, jis televizijai ARD sakė esąs „beveik tikras, kad artimiausiomis dienomis dėl to priimsime sprendimą“, tačiau pridūrė šiandien „dar negalintis pasakyti, kaip jis atrodys“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per trumpus komentarus prieš prasidedant susitikimui J. Austinas sakė, kad „atnaujinsime savo vieningą įsipareigojimą ilgą laiką remti Ukrainos savigyną“, tačiau nepaminėjo jokios konkrečios naujos įrangos.

Rusijos invazijai tęsiantis jau beveik 11 mėnesių, V. Zelenskis išreiškė nusivylimą dėl to, kad iš Vakarų sąjungininkių negavo pakankamai ginkluotės.

Trečiadienį Davose, Šveicarijoje, Pasaulio ekonomikos forumo metinio susitikimo kuluaruose kalbėdamas vaizdo ryšiu, Ukrainos lyderis išsakė netiesioginės kritikos pagrindinėms paramos teikėjoms, pavyzdžiui, Vokietijai ir JAV, delsiančioms atsiųsti tankų.

Apgailestaudamas dėl „tam tikros ginkluotės trūkumo“, V. Zelenskis per vertėją sakė: „Būna atvejų, kai neturėtume dvejoti ar lyginti, kai kas nors sako: „Aš duosiu tankų, jei kas nors kitas taip pat pasidalins tankais.“

REKLAMA

Pasak JAV pareigūno, kuris neturėjo teisės komentuoti ir kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, Vokietijos pareigūnai išreiškė savo abejones dėl leidimo sąjungininkams suteikti tankų „Leopard“, nebent JAV taip pat atsiųstų Ukrainai tankų „M1 Abrams“.

Tačiau nebuvo jokių ženklų, kad JAV keičia savo sprendimą nesiųsti „M1 Abrams“. Šis klausimas tikriausiai bus viena iš pagrindinių penktadienio susitikimo temų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų