„Žalgirio“ arena, vasarą paskelbusi apie ketinimą diegti žaliąją strategiją, žengia didelį žingsnį į priekį – artimiausiomis savaitėmis bus vertinamas pastato energinis efektyvumas, jo poveikis ir draugiškumas aplinkai, siekiant gauti tarptautinį tvariųjų pastatų sertifikatą „BREEAM In-Use“. Šio sertifikato iki šiol neturi jokia kita sporto ir pramogų arena pasaulyje.
„Žalgirio“ arena – tarp lyderių
Lietuvoje šiuo metu yra vos keletas aukščiausius tarptautinius tvariųjų pastatų standartus atitinkančių nekilnojamojo turto objektų. Tuo tarpu pasaulyje jau daugiau nei 200 tūkstančių pastatų pažymėti „BREEAM“ ženklu, o dar apie 1 milijoną yra registruoti ir laukia savo įvertinimo. Prie pastarojo skaičiaus prieš keletą dienų prisijungė ir „Žalgirio“ arena.
„Tai, kad vienas žinomiausių ir lankomiausių objektų Lietuvoje nutarė žengti šiuo keliu rodo, kad pastatų savininkai ir valdytojai Lietuvoje nėra abejingi ekologinių problemų sprendimui. Pastaraisiais metais įvairiose pasaulio šalyse vis garsiau kalbama apie būtinybę saugoti gamtos išteklius, o pirmosios tą įsisamonina ir konkrečių veiksmų imasi didžiosios socialiai atsakingos bendrovės “, – pastebi „Žalgirio“ areną vertinsiantis Evaldas Savickis, UAB „Vesta Consulting“ direktorius ir licencijuotas „BREEAM“ tarptautinis vertintojas.
Pasak jo, „BREEAM In-Use“ nėra tik dokumentas, kurį įmonė gali pasikabinti ant sienos ir tuo didžiuotis. Tokie pastatai iš tiesų pasižymi aukštu energiniu efektyvumu, mažai naudoja vandens ir kitų gamtos resursų, juose vyrauja komfortiška ir sveika aplinka, kurioje malonu būti. Tokią siekiamybę sau yra išsikėlusi ir „Žalgirio“ arena.
„Nors „Žalgirio“ arena – naujas, modernus objektas, bet mūsų tikslas – nesustoti vietoje. „BREEAM In-Use“ vertinimas leis platesniame – aplinkosauginiame, socialiniame ir ekonominiame – kontekste pažvlegti į arenos valdymo kokybę, pastato naudotojams sukurtas darbo ir pramogų sąlygas, komforto lygį, technines sistemas ir duos impulsą tobulėjimui. Tokiu būdu mes prisijungsime prie pasaulinių tendencijų, sprendžiant globalinius aplinkos tausojimo iššūkius, propaguojant sveikesnę gyvenseną ir didelį dėmesį skiriant visuomenės poreikių tenkinimui“, – įsitikinusi „Žalgirio“ arenos vykdomoji direktorė Asta Ivanauskienė.
Ženkliai didins energinį efektyvumą
Keletą mėnesių užtruksiantis „BREEAM“ vertinimas bus atliekamas dviem etapais. Pirmiausia bus nagrinėjamas pats „Žalgirio“ arenos pastatas, jo charakteristikos: vertinama, kaip pastatas veikia, kokios apdailos medžiagos panaudotos jo įrengimui, kokia suplanuota alternatyvių transporto priemonių infrastruktūra, kokios inžinerinės sistemos yra įdiegtos ir kokį neigiamą poveikį aplinkai jos turi.
Viena iš svarbių pirmojo vertinimo etapo dalių – išsamus energijos vartojimo auditas, kurio rezultatai leis nustatyti, kur elektros ir šiluminė energija naudojama neefektyviai bei kaip šią problemą būtų galima spręsti.
„Audito rezultatai ne tik pasiūlys konkrečius veiksmus, kurių turėtų imtis „Žalgirio“ arena tam, kad sumažintų savo išlaidas energijai. Dėka jų bus tausojami gamtos ištekliai, mažinama įmonės veiklos sąlygojama aplinkos tarša“, – teigia energijos vartojimo auditą atliksiančios UAB „Teisingi energetikos sprendimai“ vykdančioji direktorė Inga Valuntienė.
Jau prieš kurį laiką žaliąją strategiją pradėjusioje įgyvendinti „Žalgirio“ arenoje per praėjusius 2014 metus elektros suvartojimas buvo sumažintas 2 procentais. Tikimasi, kad atlikus vertinimus ir įdiegus atitinkamas naujoves bus pasiekta tolimesnio energinio efektyvumo didinimo.
Diegs ir daugiau tvarių sprendimų
Pasak E. Savickio, Lietuvoje vis dar populiaru manyti, kad statinys bus tvarus, „žalias“, jeigu jis sunaudos mažai energijos. Tačiau „BREEAM“ standartas reikalauja optimaliausius sprendimus įdiegti ir kitose srityse.
Dėl to antroji „BREEAM“vertinimo dalis apims arenos priežiūros ir eksploatacijos analizę. Bus atsižvelgta į įvairius dalykus – pradedant nuo to, kaip bendraujama su nuomininkais ir lankytojais, kaip kokybiškai prižiūrimas pastatas ir inžinerinės sistemos iki taip vadinamųjų „žaliųjų pirkimų“ vykdymo.
„Stebėsime, kaip „Žalgirio“ arenoje rušiuojamos atliekos, kokiomis priemonėmis mažinamas geriamojo vandens suvartojimas, kiek darbo ir poilsio vietų turi natūralų apšvietimą, kokiomis medžiagomis yra atliekamas arenos valymas ir daugelį kitų dalykų. Visa tai parodys, kur ir kokių tvaresnių, aplinkai bei žmogui draugiškesnių sprendimų galima įdiegti artimiausioje ateityje“, – paaiškino vertinimą atliksiančios UAB „Vesta Consulting“ direktorius.