Sigitas STASAITIS
Šiaulietis Artūras Aleksandra (36 m.) po legendinio Šiaulių mokesčių inspekcijos sprogdinimo, kurio metu viena žmogus žuvo ir pusšimtis sužalota buvo tarp įtariamųjų - pas jį rasta ginklų bei sprogmenų, o geriausias draugas V. Bernotas pagamino bombą. Atlikęs bausmę A. Aleksandra atsitiktinai įkliuvo vėl.
Policija gavo žinių, jog pas A. Aleksandrą, gyvenantį su žmona bei 13-mete dukra vagys gali būti pasidėję iš parduotuvių vogtas prekes. Pareigūnai užėjo informacijos patikrinti, kai kurias prekes rado. Besišnekėdami policininkai netyčia pastebėjo iš po sekcijos kyšantį vamzdį ir pasiteiravo, kas tai per daiktas. A. Aleksandra suskubo prisipažinti neteisėtai laikąs sprogmenis bei ginklus, kuriuos gera valia atidavė pareigūnams. Šiaulietis ištraukė nemažą arsenalą: išardytą graižtvinį šautuvą, kurio blogai paslėptas vamzdis policininkams ir užkliuvo, maždaug 400 gramų trotilo briketą, kilogramą heksogeno, elektrinį detonatorių. Kartu su šiais pavojingais daiktais A. Aleksandra bute dar slėpė kito šautuvo vamzdį, špagos geležtę, durtuvą, tūkstantį įvairaus kalibro šovinių, daugiausia statybinių, formelę kulkoms iš švino lieti. Policininkus sudomino ir įrankis spynoms laužti bei trijų litrų talpos stiklainis su kalio permanganatu. Manoma, jog pastaroji deguonies prisotinta cheminė medžiaga gali būti naudojama savadarbiams sprogmenims gaminti. A. Aleksandra prisipažino pats esąs visų minėtų daiktų savininku, todėl buvo suimtas, jam iškelta baudžiamoji byla. Į teisiamųjų suolą A. Aleksandra sės penktą kartą, šįkart šiam šiauliečiui gresia nelaisvė nuo 3 iki 10 metų.
Į pareigūnų akiratį A. Aleksandra pateko tiriant Šiaulių mokesčių inspekcijos bylą - 1998 m. balandžio 15-ąją po galingo sprogimo žuvo inspekcijos darbuotoja Jūratė Radavičienė, beveik pusšimtis žmonių nukentėjo, tuzinas iš jų labai sunkiai. Šis didžiulį rezonansą sukėlęs nusikaltimas buvo pavadintas teroro aktu, jį tirti buvo sudaryta didžiulė grupė iš visų Lietuvos represinių bei operatyvinių struktūrų. Jau po dviejų savaičių darant kratą A. Aleksandros išsinuomotame garaže rastas perdirbtas pistoletas TT, devintojo kalibro revolveris, 7,62 milimetro kalibro savadarbis šautuvas, 1879 metų gamybos revolveris, artilerijos sviediniai, per 300 įvairių šovinių, 9 detonuojančios kapsulės, kitos draudžiamos amunicijos. Dar po penkių dienų per kratą A. Aleksandrai priklausančiame sandėliuke pareigūnai rado puspenkto kilogramo pikrino rūgšties (naudojama sprogmenų gamybai), per 300 gramų trotilo bei 14 šovinių.
Buvo nustatyta, kad didžioji rastosios amunicijos dalis priklausė Kelmės rajono gyventojui Vladui Bernotui (38 m.). Revolverį, šovinius bei detonuojančias kapsules V. Bernotui įsigyti padėjo A. Aleksandra. 1998 m. kovo 11-ąją V. Bernotas su A. Aleksandra įsigijo dar 11 kilogramo trotilo ir per 6 kilogramus parako. Sprogmenis jie užkasė Šiaulių rajone esančiame miške, o paraką pardavė.
Po to įrodyta, jog būtent V. Bernotas A. Kibildžio gaujos nusikaltėlių užsakymu už atlyginimą pagamino dvi bombas, kurios teroro tikslu buvo susprogdintos Mokesčių inspekcijoje bei baldų parduotuvėje Šiauliuose, tik pastarojoje niekas nenukentėjo. Už šias dvi bombas pernai rudenį V. Bernotas buvo nuteistas kalėti 15 metų. A. Aleksandra rengiant teroro aktus nedalyvavo, tačiau taip pat išklausė keturis nuosprendžius už menkesnius nusikaltimus: už tai, kad kartu su V. Bernotu Šaukėnuose (Kelmės rajonas) nelegaliai virė naminę degtinę, suklastojo kažkokį dokumentą. Trečią ir ketvirtą nuosprendžius A. Aleksandra išklausė už aukščiau išvardintus ginklus bei sprogmenis. Už juos 1998-ųjų pabaigoje Artūras buvo nuteistas kalėti 4 metus, 2000-ųjų kovą - dar pusketvirtų metų. Į bausmę A. Aleksandrai buvo įskaitytas laikas, kurį nuo 1998-ųjų pavasario nuteistasis praleido būdamas įkalintas. Pritaikius įstatymą dėl amnestijos A. Aleksandra į laisvę grįžo pernai rugsėjį.
Dabar įkliuvėlis tvirtina, jog prieš trejus metus darydami kratas policininkai dalies jo turėtų ginklų ir sprogmenų nerado,o jis juos laikė ne ketindamas ką nors terorizuoti, o savigynai ar tikėdamasis parduoti.