Vasarą su šeima atostogavome pietuose, kur karšta ir labai daug vaisių. Mes vis rizikavome apsinuodyti maistu. Jei suskausdavo viduriuose, manydavome, kad nuo nekruopščiai nuplautų žalumynų. Tačiau vieną iš mūsų išvežė greitoji. Pasirodė, kad tai apendicitas. Dabar vis bijau. Jei tik koks nemalonus pojūtis pilve, pamanau, kad apendicitas.
Iš tikrųjų atskirti apendicitą - ligą, kurią reikia kuo greičiau gydyti chirurginiu būdu, - atskirti nuo pilvo skausmų, kai sutrinka virškinimas, ne visada lengva. Net gydytojas gali apsirikti. Būna ir taip, kad ligonį, kuriam apendicitas, nuveža į infekcinių ligų ligoninę. Bet nutinka ir atvirkščiai. Ypač paprasta suklysti tuomet, kai turguose pilna šviežių vaisių ir daržovių.
Kad be reikalo nekviestumėte greitosios pagalbos arba neužvilkintumėte apendicito, turite žinoti keletą dalykų.
Visų pirma, skausmas. Jei tai apendicitas, iš pradžių suskausta bambos srityje, po to skausmas nusileidžia žemyn, į dešinę pusę, prie kirkšnies. Jei apendicitas, žmogus stengiasi gulėti ant dešinio šono, prie pilvo prispaudęs kelius.
Jei tai paprastas apsinuodijimas maistu, padėtis nesvarbu.
Antra, išmatos. Apsinuodijus išmatos būna skystos. Išsituštinus palengvėja. Apendicitui viduriavimas nebūdingas.
Trečia, liežuvis. Apsinuodijus liežuvis aptraukiamas baltomis apnašomis.
Ketvirta, vadinamasis Bliumbergo simptomas. Nustatykite diagnozę taip: paguldykite ligonį ant nugaros, liepkite ištiesti kojas. Sulenktais pirštais paspauskite dešinįjį ligonio šoną žemiau bambos. Ir apsinuodijęs, ir apendicito atveju ligonis jaus skausmą. Tada staiga atitraukite ranką. Jei tai apendicitas, ligoniui dar labiau suskaus.
Jei yra apendicito požymių, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą. Beje, kvieskite gydytoją ir tuomet, jei negalite nustatyti skausmo priežasties. Kol atvyks gydytojas, jokiu būdu nedėkite ligoniui ant pilvo šiltos pūslės, neduokite nuskausminamųjų, vaistų nuo viduriavimo ir laisvinamųjų. Viena, kas leistina - išgerti stiklinę vos vos rausvo kalio permanganato tirpalo.