Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas šiandien kreipėsi į liustracijos komisijos pirmininką V.Damulį, prašydamas komisijos įvertinti šiomis dienomis žiniasklaidoje paskelbtus duomenis apie Užsienio reikalų ministro A.Valionio ir VSD vadovo A.Pociaus praeities ryšius su KGB.
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis neslepia prieš ketvirtį amžiaus sutikęs būti įtrauktas į KGB rezervą, tačiau tikina nebendradarbiavęs su šia Sovietų Sąjungos saugumo struktūra.
"Nesirengiau nei slėpti tą faktą, nei juo girtis. Ta byla egzistavo, absoliučiai niekas nesuslėpta. Tačiau nemaniau, kad apie tai kalbėti ar pasiskelbti yra prasminga", - komentuodamas paviešintą faktą apie jo priklausymą KGB rezerviniams karininkams, penktadienį žurnalistams sakė ministras.
A. Valionis teigė tiek 1994 metais, prieš tapdamas Lietuvos ambasadoriumi Lenkijoje, tiek 2000 metais, prieš paskiriamas užsienio reikalų ministru, konsultavęsis, ar šis jo biografijos faktas gali turėti "kokių nors teisinių, etinių ir kitokių problemų". "Man buvo atsakyta, kad tai nelaikoma bendradarbiavimu. Valstybės vadovai apie tai žinojo, buvo informuoti", - pabrėžė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Jis tikino apie priklausymą KGB rezervo karininkams prisipažinęs net prezidentui Valdui Adamkui.
1974 metais baigęs tuometinį Kauno politechnikos institutą, A. Valionis kaip atsargos karininkas atsidūrė karinio komisariato įskaitoje. Vėliau jis buvo informuotas apie pervedimą į KGB rezervą. Karo atveju būsimasis ministras būtų buvęs įtrauktas į karinį dalinį Kaliningrade, dirbti karinėje kontržvalgyboje. A. Valionis prisiminė turėjęs duoti formalų žodinį sutikimą būti įtrauktas į sovietų saugumo rezervininkus. "Sunku pasakyti, ar būčiau galėjęs nesutikti. Eidamas į labai didelį konfliktą, gal ir būčiau galėjęs", - svarstė ministras.
Vėliau A. Valionis kartą dalyvavo kariniuose mokymuose Rygoje, į kuriuos esą buvo privaloma važiuoti. "Tai visi mano kontaktai su KGB. Daugiau jokių susitikimų, ryšių, informacijos davimo, prašymų duoti informaciją nebuvo", - tikino jis.
Užsienio reikalų ministras taip pat užtikrino, jog sutiktų, kad archyvuose saugoma KGB byla apie jį būtų viešai paskelbta.
Penktadienį A. Valionis buvo susitikęs su Naujosios sąjungos, kuriai jis priklauso, lyderiu, Seimo pirmininku Artūru Paulausku. Šis po pokalbio žurnalistams pareiškė, kad tiek ministro, tiek Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus praeities faktai šiuo metu viešinami turint tam tikrų tikslų, taip pat ir politinių, - siekiant mesti šešėlį šiems pareigūnams, suabejoti jų lojalumu ir didinti įtampą valdančiojoje koalicijoje.
Anot Seimo pirmininko, dabartinio VSD generalinio direktoriaus biografija taip pat "nebuvo paslaptis nei skiriantiems, nei rekomenduojantiems vadovams, nei tiems vadovams, su kuriais anksčiau dirbo". Apie tai VSD esą žinojo dar tuomet, kai A. Pocius buvo pakviestas dirbti šioje struktūroje. Anksčiau jis ėjo VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo pareigas.
Be to, apie A. Pociaus priklausymą KGB rezervui esą jau buvo skelbta viešai. Parlamento vadovas priminė, kad pernai, prieš skiriant pareigūną VSD generaliniu direktoriumi, spaudoje pasirodė publikacija, kurioje atskleistas šis jo biografijos faktas. Tuomet ši medžiaga buvo patikrinta ir pristatyta laikinai prezidento pareigas ėjusiam A. Paulauskui. "Mes nemanėme, kad tai yra svarbi aplinkybė jo gyvenime", - sakė parlamento vadovas.
Tiesa, prieš skirdamas A. Pocių VSD direktoriumi, A. Paulauskas teigė neturėjęs informacijos, kad šis pareigūnas buvo įtrauktas į KGB rezervinių karininkų sąrašus.
Į KGB rezervo karininkus būdavo parenkami žmonės, kuriems ekstremaliu atveju būtų tekę dalyvauti sovietų saugumo vykdomose operacijose. Kaip pabrėžė A. Paulauskas, toks statusas nekliudo eiti tam tikras pareigas, įstatymai nereikalauja apie tai informuoti VSD, o informavimas apie priklausymą sovietų saugumo rezervui nesukelia jokių teisinių pasekmių. "Tačiau tai yra moralinė kategorija. Jei tokie faktai buvo, šitie žmonės apie buvimą rezervo karininku turi pranešti pareigūnams, kurie juos skiria arba turi įtaką parenkant", - pažymėjo Seimo pirmininkas.
Pasak jo, buvę KGB rezervo karinininkai šiandien negali kelti jokių įtarimų ar abejonių dėl savo darbo. "Prisiminkime 1990 metus. Tiek A. Valionis, tiek A. Pocius labai aiškiai pasakė, kad eina su nepriklausoma Lietuva, kad yra nepriklausomos Lietuvos piliečiai, ir po to savo darbais ne vieną kartą įrodė savo lojalumą mūsų valstybei, savo pilietiškumą, besąlygišką priesaikos vykdymą ir tarnavimą tėvynei, - akcentavo A. Paulauskas. - Tai yra neginčijami dalykai. Vadinasi, faktai, kad jie buvo atrinkti ir kažkam ruošiami, šiandien visiškai nebeturi prasmės, nes jie (A. Valionis ir A. Pocius. - ELTA) parodė, kad to nevykdė ir nevykdys".
ELTA, OMNI naujienos